Święto Trzech Króli. Trzej Królowie – ciekawostki
Trzej królowie ciekawostki. Święto Trzech Króli – to warto wiedzieć. Najważniejsze informacje i ciekawostki o trzech królach (mędrcach). Skąd przybyli i czy w ogóle istnieli? Skąd wzięło się Święto Trzech Króli? Jak jest obchodzone w Polsce i innych krajach?
Kim byli tajemniczy mędrcy ze Wschodu?
1) Trzej Królowie występują też pod nazwą Trzej Magowie lub Trzej Mędrcy ze Wschodu. Jedyna wzmianka o nich znajduje się w Ewangelii św. Mateusza.
3) Najstarszym z trzech króli był Melchior, symbolizujący Europę. Baltazar przybył z Azji, Melchior zaś pielgrzymował z czarnego lądu, Afryki.
Czy trzej królowie istnieli?
4) Odkrycie prawdziwej tożsamości Mędrców jest przedmiotem dyskusji – zarówno wśród laików, jak i badaczy. Dla jednych Biblia jest opowieścią symboliczną i mistyczną, dla drugich nosi znamiona autentyczności. W związku z tym, ustalenie kim naprawdę byli Trzej Królowie, jest niezwykle trudne.
5) Faktem jest, że jako magowie, mogli posiadać wiedzę niezbędną do uznania Gwiazdy Betlejemskiej za niecodzienne zjawisko. Biblia mówi o nich: “Oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy”. Tak skąpe opisy budzą wątpliwości i wiele osób podważa nawet samą liczbę Mędrców, ponieważ źródło nie wymienia ani ich imion ani ilu ich było.
Co przynieśli trzej królowie, symbolika
2) Według Biblii Trzej Królowie noszący imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, nowonarodzonemu Jezusowi ofiarowali swoje dary. Kacper – kadzidło, będące symbolem modlitwy skierowanej ku niebu, Melchior – złoto, oznaczające boskość. Baltazar – mirrę, czyli wonną żywicę drzew, jako zapowiedź męki oraz istnienie człowieka w narodzonym Zbawcy.
Święto Trzech Króli w Europie
6) Święto Trzech Króli – czyli Epifania, jest najwcześniej ustanowionym świętem w kościele. Na wschodzie obchodzone było już w II wieku. Kościół wschodni łączy to święto z Bożym Narodzeniem. W tradycji rzymsko-katolickiej jest ono niezależne od Bożego Narodzenia.
7) W Hiszpanii Trzech Króli świętuje się już wieczorem, 5 stycznia. Orszaki są tam organizowane od 1885 roku. We Włoszech święto wygląda podobnie. Dzieci czekają tam na Befanę – wiedźmę, która przynosi im słodycze. W Hiszpanii maluchy są obdarowywane osobiście przez Króli.
Święto Trzech Króli w Polsce, tradycje
8) W Polsce na pamiątkę wydarzenia święci się złoto, kadzidło i mirrę. Dawniej kadzidłem okadzano wiejskie domostwa, aby uchronić się przed chorobami i nieszczęściami. Później zaczęto święcić kredę, aby napisać nią na drzwiach do mieszkania (domu) K+M+B lub C+M+B.
9) Na dworach i w miastach polskich istniał zwyczaj, tzw. migdałowego króla. Na dzień 6 stycznia pieczono specjalne ciasto, z ukrytym wewnątrz migdałem. Kto był szczęśliwym znalazcą, mógł wybierać zabawy, prosić o przysługi i liczyć na wyjątkowe traktowanie tego dnia.
10) Orszaki w Polsce z okazji święta Trzech Króli to całkiem nowa tradycja, w przeciwieństwie do hiszpańskiej. Orszak ma charakter ulicznych jasełek, w których uczestniczą Kacper, Melchior i Baltazar. Najpiękniejsze i najbardziej efektowne orszaki przemierzają ulicami Krakowa, Torunia i Warszawy. Dodatkową atrakcją krakowskich jasełek jest Lajkonik.
11) Objawienie Pańskie, czyli Epifania, potocznie mówiąc: święto Trzech Króli – objawia nam trzy drogi do spotkania z Panem. Pierwszą z nich jest droga poszukiwania prawdy, drugą wiara w cuda, trzecią zaś jest drogą sakramentów, zwłaszcza Chrztu Świętego.
Trzej Królowie ciekawostki o Święcie Trzech Króli: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o kolędach, słowa kolęd
> Bombki choinkowe ciekawostki
> Święty Mikołaj ciekawostki