Ciekawostki o Turcji
Najważniejsze informacje i ciekawostki o Turcji, w skrócie. Historia, geografia, miasta, atrakcje turystyczne
Turcja – informacje
1) Republika Turcji (Türkiye Cumhuriyeti), to państwo w Azji Zachodniej. Ma powierzchnię 783.562 km kwadratowych i mieszka tu ponad 80 milionów ludzi.
2) Turcja, to jedna z 20. najsilniejszych państw świata, pod względem gospodarczym. Jest też jednym z zaledwie 6. państw samowystarczalnych pod względem żywnościowym. Jest tu ponad 5 mln gospodarstw rolnych, w większości o dużej powierzchni.
3) Armia Turcji, to jedna z kilku najsilniejszych armii świata. I druga największa w NATO, po armii USA.
4) Ok. 70% mieszkańców kraju, to Turcy (używający języka tureckiego), ok. 20% to Kurdowie (język kurmandżi i turecki). 99% mieszkańców wyznaje islam.
4) Walutą Turcji jest lira turecka (TL) = 100 kuruszy. Waluty można wymieniać w kantorach (döviz).
Geografia Turcji
5) Zachodnia część Turcji (3% jej powierzchni) znajduje się na terytorium Europy (tu Turcja graniczy z Bułgarią i Grecją, a reszta w Azji (tu graniczy z Syrią (najdłuższa granica – 822 km), Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem (tylko 17 km), Armenią i Gruzją.
6) Do Turcji należą również wyspy na Morzu Egejskim (m.in. Imroz i Bozca) oraz na morzu Marmara (m.in. Marmara i Wyspy Książęce).
7) Turcja, to państwo wyżynno-górzyste. Często występują tu trzęsienia ziemi.
Miasta i administracja
8) 10 największych miast Turcji, pod względem liczby mieszkańców, to w kolejności: Stambuł (İstanbul), Ankara (stolica Turcji), Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya, Antalya, Diyarbakır i Mersin.
9) Administracyjnie Turcja jest podzielona na 81 prowincji, a każda z nich jest podzielona na podprowincje. Z wyjątkiem trzech, każda prowincja nazywa się tak samo, jak jej stolica. Te wyjątki, to: Hatay (stolica: Antiochia), Kocaeli (stolica: Izmit) i Sakarya (stolica: Adapazarı).
Z historii Turcji
10) Republikę Turcji proklamowano w 1923 roku. Wcześniej było tu Imperium Osmańskie, które od XVIII wieku było coraz słabsze.
11) Podczas II wojny światowej Turcja zachowała neutralność. Głównym powodem były złe doświadczenia I wojny światowej, kiedy Turcja toczyła krwawą wojnę ze Związkiem Radzieckim. Turcja przystąpiła do obozu aliantów w 1945 roku.
12) Od 1952 roku Turcja jest członkiem NATO. Od 1974 okupuje część Cypru. Ważną rolę polityczną pełni w Turcji armia. Kilkukrotnie dochodziło tu do zamachów stanu (1960, 1971, 1980 i 1997 roku). Ostatnia próba (2007) zakończyła się niepowiedzeniem i wzmocniła władzę prezydenta.
Turcja – turystyka i atrakcje
13) Turystyka, to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki Turcji. Jest jednym z pierwszej dziesiątki krajów, gdzie przyjeżdża najwięcej turystów. Najczęstsze destynacje, do których przyjeżdżają obcokrajowcy, to wybrzeże Morza Egejskiego (Bodrum, Fethiye, Kuşadası) i Morza Śródziemnego (Antalya, Alanya, Side). Również Stambuł oraz zabytki kultury antycznej: Troja, Milet, Efez, Hierapolis, Pergamon, Izmir i Aspendos.
14) Oprócz powyższych miejsc odwiedzanymi przez turystów w Turcji, warto też wymienić:
> Dolina Motyli (zatoka w Fethiye) w Turcji Egejskiej,
> Kapadocja (Park Narodowy Goreme i miasta Kaymakli i Derinkuyu),
> Pamukkale – miejscowość położona w dolinie Cürüksu, słynąca z gorących źródeł,
> Amasya (są tu m.in. wykute w skale grobowce królów Pontu z czasów hellenistycznych),
> Monastyr Sumela (prawosławny klasztor z XIII w. wykuty w skale, nad doliną Altindere),
> Safranbolu (miasto w prowincji Karabuk, dużo zabytków, meczety),
> Góra Nemrut (2134 m n.p.m., na szczycie pozostałości hellenistycznych zabytków),
> Zamek Mamure Kalesi, niedaleko Anamuru,
> Kaunos (pozostałości antycznych zabytków),
> Góra Ararat (5137 m n.p.m.) przy granicy z Armenią.
Ciekawostki o Turcji: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ankara
> Stambuł
> Riwiera Turecka
> Izmir