twierdza Modlin ciekawostki

Najdłuższy budynek w Europie. Twierdza Modlin

Czas czytania:1 minut/y, 35 sekund/y

Twierdza Modlin – najdłuższy budynek w Europie? Znajduje się w Polsce, w województwie mazowieckim. Cytadela Twierdzy Modlin – historia i ciekawostki

30 kilometrów od Warszawy, u zbiegu rzek Wisła i Narew, znajduje się najdłuższy budynek w Europie i drugi pod względem długości budynek na świecie. Jest nim Cytadela Twierdzy Modlin, która ma 2250 metrów długości oraz 50 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Twierdza Modlin

Pierwsze umocnienia powstały tu w czasie potopu szwedzkiego (1655), budowę twierdzy rozpoczęto z rozkazu Napoleona (1806). Budynek Cytadeli mający kształt nieregularnego sześciokąta, wybudowano w Twierdzy Modlin w latach 1832-1838. Nad jego wzniesieniem pracowało kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy, więźniów i chłopów. Ponieważ początkowo nie było zewnętrznych okien, tylko otwory artyleryjskie, można powiedzieć że ponad 2-kilometrowa Cytadela była ogromnym stanowiskiem artyleryjskim.

Był czas, gdy mieszkało tu 20 tys. osób (żołnierzy), a w przypadku oblężenia wojsk nieprzyjaciela twierdza mogła pomieścić nawet 5 razy więcej ludzi. Twierdza była świadkiem wielu walk i wojen w XIX i XX wieku. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. była jednym z ostatnich punktów polskiego oporu przed atakującymi wojskami niemieckimi; skapitulowała 29 września. Do 2000 r. obiekt znajdował się na terenach wojskowych, mających 55 tys hektarów powierzchni. W czasach PRL-u był tu największy garnizon Ludowego Wojska Polskiego, w którym stacjonowali żołnierze 18. jednostek wojskowych.

W 2008 r. Cytadelę wpisano do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Agencję Mienia Wojskowego organizowała przetargi sprzedaży, dotychczas bez skutku. Obecnie część obiektów mogą odwiedzać turyści.

Twierdza Modlin ciekawostki

* Ocenia się, że bo wybudowania wszystkich budynków Twierdzy Modlin użyto 200 milionów cegieł, z czego większość do samej Cytadeli.
* Nieopodal twierdzy znajdowało się lotnisko wojskowe. Obecnie jest tu lotnisko cywilne.

Na zdjęciu: Wieża zachodnia Twierdzy Modlin, zwana też Tatarską, Czerwoną bądź Kaukaską w 2004 roku, foto: Wikipedia / cc-by-sa 2.5

Modlin – dawna wieś, podzielona na Modlin Stary i Modlin Twierdzę, które obecnie są osiedlami Nowego Dworu Mazowieckiego, miasta w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim.

Zobacz też:
> Nowy Dwór Mazowiecki

śmiech dowcipy uśmiech humor śmiechoterapia terapia śmiechem lekarstwo bez recepty właściwości śmiechu Poprzedni post Śmiech – lekarstwo dostępne bez recepty
gitara podróże USA linie lotnicze bagaże piosenka Następny post Zniszczyli mi gitarę