Tworzenie strony internetowej na WordPress na builderze
Tworzeniem stron internetowych w dzisiejszych czasach może zająć się każdy przy odrobinie zmysłów estetycznych i czasu potrzebnego na poznanie przynajmniej w stopniu podstawowym środowiska WordPress.
Dzisiaj postawimy pytanie czy strony internetowe tworzone właśnie w taki sposób reklamowane często przez producentów builderów jako ‘stwórz swoją stronę w 15 min’ mają sens i są tym o co chodzi. Odpowiemy na typowe pytania ‘jak zrobić stronę na wordpress’ czym jest motyw i jak zabezpieczyć wordpressa. Dowiesz się również co wpływa na optymalizację strony internetowej oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze szablonu lub buildera do wykonania Twojej strony internetowej.
Dlaczego WordPress. Poznaj zalety ekosystemu oraz to o czym nikt nie mówi
Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z tym CMS, tworzenie stron WordPress nie wydaje się trudne i skomplikowane na pierwszy rzut oka. Wystarczy zainstalować motyw oraz edytować treści i gotowe. Pytanie jednak czy Twoje umiejętności oraz wiedza pozwala Ci stworzyć produkt dla Twoich Klientów. Podczas tworzenia strony warto uzmysłowić sobie dla kogo jest budowana oraz jaki ma mieć charakter. W agencji digital Hauerpower dbamy o poprawność kodu oraz pozytywne doświadczenia użytkownika, projektując strony dopasowane do ich potrzeb.
Zbyt dużo treści oraz brak logiki w architekturze strony internetowej
Częstym problemem jest przeładowanie treścią strony oraz brak logiki w poruszaniu się po niej. O ile sam motyw dostarczy Ci warstwę wizualną oraz kod strony który będzie dobrze się sprawdzał zarówno na urządzeniach mobilnych jak i desktop o tyle musisz znać swojego Klienta oraz po co przyszedł na Twoją stronę internetową. Może okazać się że Twoje podejście i sposób myślenia jest zupełnie inny niż użytkowników wchodzących na stronę z wyszukiwarki lub z reklam.
Powinieneś przed stworzeniem strony internetowej ustalić:
- > kim jest Twój Klient, grupa docelowa?
- > jakie oczekiwania ma spełnić strona internetowa,
- > do kogo kierujesz swoją ofertę, usługi lub wiedzę którą promujesz poprzez bloga,
- > jaki charakter strony internetowej będzie dominujący np: informacyjna, sprzedażowa, ofertowa służąca do poznania produktów i budowy zaufania do marki wśród Twoich Klientów,
- > czy tworzona strona będzie spójna z ogólnym wizerunkiem marki
- > jak będziesz mierzyć jej efekty np: odpowiednie wdrożenie analityki internetowej i raportów w Google Analitycs 4.
Ta wiedza pomoże Ci wyciągnąć właściwe wnioski, a wdrożenie analityki internetowej pozwoli sprawdzać ruch po stronie oraz dokonywać świadomych wyborów dotyczących rozbudowy strony internetowej.
Szablon czy dedykowane wdrożenie, a może builder?
Jak wspomnieliśmy powyżej sam builder czy zakupiony motyw nie odpowie na pytania kim jest Twój Klient i jak zaprojektować jego ścieżkę podróży po stronie, poprawić konwersję czy ustawić cele mierzone w raportowaniu Google Analitycs. Builder czy motyw wordpress to tylko narzędzie, które niestety dobrze wygląda w 80% tylko w wersji demo.
Problemy builderów
Częstym problemem rozwiązań builderów jak np: Elementor, Divi (o czym nie mówi się zwłaszcza wśród wykonawców tworzących strony z gotowych propozycji elementora) jest problem z właściwą optymalizacją techniczną takiej strony, osiągnięciem poprawnych wyników renderowania lub czasu wczytania, który jest istotnym elementem decydującym o dalszych losach strony po wejściu na nią użytkownika.
Szablony i motywy do ogólnego przeznaczenia
Zbyt długi czas wczytania strony stworzonej przy użyciu templatki ‘multipurpose’ to przypadłość wielu motywów ‘do dowolnego przeznaczenia’ czy builderów które muszą obsłużyć wiele widoków i customowych opcji z których administrator może skorzystać.
To kosztuje Ciebie administratorze otrzymanie gorszej jakości strony internetowej, która posiada :
- mniej optymalną budowę szablonu i kodu html o zupełnie innym czasi osiągnięcia pełnej interaktywności niż czysty kod pisany pod dedykowane funkcjonalności i tylko pod to co potrzebujesz,
- dużą wagą plików JS i CSS, która musi obsłużyć animacje, funkcje i multum innych rozwiązań często niewykorzystywanych przez Ciebie w 1/10.
Shortcode w WordPress
Problemem są również ‘shortcode’ czyli krótkie fragmenty kodów które mogą być wykorzystywane dowolnie przez wtyczki i dosłownie wstrzykiwać każdy kod w każdym miejscu twojej strony internetowej. Bywa i tak że początkujący lub nieświadomy administrator włącza funkcjonalności na stronie korzystając z niezliczonej liczby wtyczek co prowadzi do np: duplikowania styli, nadpisywania nagłówków czy dodawaniu kolejnych skryptów Javascript do kodu, definiowanie styli w dokumencie html w formie inline.
Bywa i tak że strony wykonane przez freelancerów lub osoby które kupują gotowe motywy lub layouty Elementora po prostu podmieniają content i sprzedają jako gotowy produkt bez optymalizacji technicznej, optymalizacji SEO i zwrócenia uwagi na to jakie parametry osiąga cała strona internetowa. Pomijamy fakt dopasowania do Twoich potrzeb oraz potrzeb Twoich Klientów. Zalecamy by samodzielnie sprawdzić parametry strony którą zamawiasz programami analitycznymi jak np: Google Page Speed czy gtmetrix.com. Dowiesz się z nich czy Twoja strona przechodzi testy mobilne i jest przyjazna dlatego typu użytkowników, czy kod strony reaguje i wczytuje się szybko i jaki performance osiąga Twoja strona na testach.
Opieka strony WordPress
Jeżeli posiadasz stronę którą nie masz czasu się zajmować lub chcesz wykonać kompleksowe przeglądy czy administrację warto poszukać agencji która wykona w pakiecie usługę opieka WordPress kompleksowe prace audytowania, przeglądu strony internetowej pod względem technicznym oraz analizę SEO.
Jaki wybrać hosting dla WordPress?
To pytanie dość istotne z punktu widzenia większych stron internetowych. Jeżeli masz zamiar prowadzić bloga, wdrożyć animacje i niestandardowe funkcjonalności warto wybrać minimum serwer VPS dla swojej strony. Marketingowe serwery WordPress niewiele tutaj pomagają, choć istnieją firmy hostingowe które świadczą usługę niezależnie od nazwy pakietu bardzo dobrze zapewniając cachowanie strony czy posiadając dyski SSD w ofercie. Warto sprawdzić też parametry transferu i procesor. Idealnie jeżeli uda nam się mieć własną maszynę w postaci serwera dedykowanego jednak przy mniejszych stronach nie jest to potrzebne.
Instalacja WordPress, krok po kroku
W przypadku jeżeli chcesz samodzielnie zainstalować stronę wordpress na serwerze wystarczy skorzystać z autoinstalatora WordPress, który przeprowadzi cię poprzez kilka kliknięć do gotowej strony na WordPress. Wadą tego rozwiązania jednak jest to że autoinstalator domyślnie tworzy typowe nazwy dla bazy danych czy administratora, które są potencjalnie mniej bezpieczne niż zainstalowałbyś sam swojego WordPressa.
Optymalizacja bazy danych, zdjęć i kodu
Kolejną kwestią o której nie mówi się w branży autorów pracujących na Elementorze jest właściwa optymalizacja zdjęć wgrywanych do systemu, optymalizacja bazy danych, która na skutek wielu instalacji motywów, wtyczek, niepotrzebnych szablonów jest zaśmiecona. Próby i testy rozwiązań na wersji strony docelowej, która jest później uruchamiana owocuje powstaniem strony internetowej z zaśmieconą bazą danych. Jeżeli już tworzysz stronę z wykorzystaniem buildera postaw wersję finalną na świeżej instalacji tylko z tymi wtyczkami i motywami których faktycznie używasz.
Zabezpieczenie WordPressa i aktualizacje
Wtyczki do bezpieczeństwa nie działają. Dają złudne przekonanie o bezpieczeństwie, często same generują problemy i fikcyjne raportowanie dotyczące pseudo ataków na Twoją stronę. Nakładka lub inaczej wtyczka bezpieczeństwa to nie jest najlepszy pomysł.
Zadbaj o kod by nie był przeładowany wtyczkami do wszystkiego, zadbaj o świeżą i nie zaśmieconą bazę danych, weryfikację logowania dwu-etapową, mocne hasła i aktualizację WordPress.
Od czego zacząć tworzenie strony internetowej w WordPressie?
Poznaj swojego Klienta, porozmawiaj z znajomymi i tymi którzy już są Twoimi Klientami, poznaj ich potrzeby i tego jak widzieliby Twoją stronę www. Dowiedz się czego szukają zwykle na stronach i jeżeli masz już wersję prototypu pokaż im i skonsultuj czy rozumieją ją tak jak Ty. Warto przed tworzeniem strony zapoznać się z tutorialami dotyczącymi optymalizacji SEO strony, tworzeniem contentu i doboru kolorystyki.
Czy WordPress jest za darmo?
W podstawowej wersji jak i z dostępnymi motywami wordpress jest rozwiązaniem darmowym na licencji opensource. Znaczy to, że swojego WordPressa możesz mieć za darmo.
Ile kosztuje zrobienie strony internetowej na WordPress?
Nie jest prosto odpowiedzieć na to pytanie. Zależnie czy jest to prosta strona internetowa czy wymaga dedykowanego projektu i kodowania taka będzie końcowa cena. Prosta strona internetowa to stosunkowo nieduży koszt, ale strona która da Ci informację o Twoich użytkownikach, będzie odpowiednio realizować założone cele i zbierać leady to już cały proces projektowania makiet, definiowania potrzeb i opracowania grupy docelowej. Sama strona internetowa nie będzie wysoko rankowała w Google bez przemyślenia jej struktury oraz budowy contentu pod określone frazy kluczowe.
zawsz
Zobacz też:
> Analiza content gap – co to jest