Ciekawa historia ubezpieczeń
Fascynująca historia ubezpieczeń na świecie i w Polsce – fakty, ciekawostki, daty
Historia ubezpieczeń
1) W IV w p.n.e. w starożytnej Grecji i Rzymie działały pożyczki morskie. Z wpłat finansowano budowę statków i wyprawy morskie. Jeśli wyprawa się nie udała – wszyscy tracili wpłacone składki. Jeśli się udała – każdy nieźle zarabiał na inwestycji.
2) 2 tys. lat temu, w czasach Hammurabiego, Bliski Wschód przemierzały karawany kupców. W przypadku jeśli np. padł wielbłąd jednego z członków karawany, pozostali robili zrzutkę pieniędzy, aby kupić mu nowego wielbłąda.
3) Już od 1347 r. (dokument z Genui) działy pożyczki morskie w Italii. Wyprawy morskie finansowali też mieszkańcy Pizy i Florencji. Podobne pożyczki funkcjonowały w XV i XVI wieku w Hiszpanii, Niderlandach, Francji i Anglii. W drugiej połowie XVII w. w Anglii powstała korporacja Lloyd’s, zrzeszająca ubezpieczycieli morskich.
4) Pierwsze komercyjne firmy oferujące ubezpieczenie na życie, powstały w Anglii, na przełomie XVII i XVIII wieku. Potem podobne firmy powstały we Francji i w USA.
Historia ubezpieczeń w Polsce
5) Pierwsze ubezpieczenia pojawiły się w Polsce na przełomie XIV i XV wieku. Górnicy z Górnego Ślaska zakładali wówczas kasy brackie i spółki brackie. Z ich dobrowolnych wpłat gromadzono fundusze przeznaczane na pomoc finansową dla ofiar wypadków w kopalniach oraz dla rodzin, które traciły jedynego żywiciela rodziny. Po jakimś czasie wpłaty stały się obowiązkowe. Pierwszym dokumentem na temat ubezpieczeń napisanym w języku polskim, był „Ordunek Gorny”. Była to ustawa dotycząca kas brackich, którą w 1528 r. podpisał książę Jan II Dobry.
6) Na wypadek wylania wody z Wisły w XVII i XVIII wieku ubezpieczano się na Żuławach. Powstały tam związki groblowe, a ze zgromadzonych składek umacniano brzegi Wisły. Nic dziwnego, często jej wody wylewały się z koryta, powodując szkody.
7) Porządki ogniowe – tak nazywały się ubezpieczenia na Wielkopolsce i w Polsce północnej, w XVII wieku. Chodziło o ubezpieczenie się w przypadku pożaru. Potem rozszerzono to na szkody związane z pożarami.
Pierwszym znanym polskim dokumentem związanym z ubezpieczeniami na wypadek pożaru, jest ustawa z Nowego Dworu (powiat maliborski) z 29 maja 1623 r.
8) Okres Polski pod zaborami, to kolejne ubezpieczenia. W 1803 r. powstało Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych oraz Towarzystwo Ogniowe Wiejskie Prowincji Prus Południowych. Ubezpieczenia na wypadek pożaru stały się obowiązkowe, a wspomniane instytucje uważane są za pierwsze publiczne zakłady ubezpieczeniowe na ziemiach polskich.
9) Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powstała Polska Dyrekcja Ubezpieczeń Wzajemnych, przekształcona później w Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. Była to instytucja państwowa, ubezpieczenia były dobrowolne, były też ubezpieczenia na życie. Poza tym działało też blisko 70 prywatnych firm ubezpieczeniowych.
10) Wtedy też, w okresie międzywojennym, weszło do Polski brytyjskie towarzystwo asekuracyjne Prudential. Jego siedziba – Prudential House, 16-piętrowy wieżowiec zbudowany w 1934 r. w Warszawie, do 1955 r. był najwyższym budynkiem i chlubą stolicy. Gmach odbudowano po zniszczeniach jakie doznał podczas Powstania Warszawskiego.
11) Po II wojnie światowej powstał Państwowy Zakład Ubezpieczeń (ubezpieczenia osobowe i majątkowe) oraz Warta (zakres ten sam, ale składki były płacone w obcych walutach).
12) Od 1989 r. do Polski mogły wejść zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe.
Historia ubezpieczeń: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o ubezpieczeniach
> Ubezpieczenia w Polsce
> Bankomaty, karty kredytowe – ciekawostki