Niesamowite fakty o warszawskiej dzielnicy Ursus

Ursus ciekawostki Urząd Dzielnicy Warszawa

Z czego słynie Ursus ciekawostki i najważniejsze informacje o Ursusie. Historia i dzień dzisiejszy – to warto wiedzieć

Ursus

1) Ursus, to jedna z dzielnic lewobrzeżnej Warszawy. Powierzchnia Ursusa wynosi ponad 9 km² i mieszka tu ponad 60 tys. ludzi.

2) Ursus jest podzielony na pięć obszarów: Skorosze, Czechowice, Szamoty, Niedźwiadek i Gołąbki.

3) Urząd Dzielnicy Ursus znajduje się przy placu Czerwca 1976 roku. Na szczycie budynku zamontowano figury ciągnika Ursus. Bo miniony wiek w historii dzielnicy jest nierozerwalnie związany z fabryką, w której produkowano ponad milion tych pojazdów.

Ursus ciekawostki z historii

4) Tu, gdzie obecnie jest Ursus, w XIV wieku były trzy wsie: Czechowice, Skorosze i Szamoty. Potem także wieś Gołąbki.

5) W 1923 r. we wsi Szamoty powstała fabryka Zakłady Mechaniczne „Ursus”. Dzięki niej Ursus szybko się rozwijał, powstawały osiedla dla robotników. Sąsiednie Czechowice stały się osiedlem robotniczym.

6) Marka Ursus jest bardzo dobrze znana. Tak nazywają się ciągniki rolnicze produkowane w montażowniach fabryki. W przeszłości fabryka produkowała autobusy, czołgi, tankietki i samochody pancerne. Po zajęciu Polski w 1939 r. Niemcy przestawili produkcję na cele zbrojeniowe. W 1945 r. park maszynowy wywieziono, a budynki zostały zdewastowane. Pierwszy traktor typu Ursus wyprodukowano w 1947 roku. Różnych modeli Ursusa produkowano ogromne ilości, a w 1966 r. fabryka zatrudniała 12 tys. osób. W 1974 r. zszedł z taśmy półmilionowy egzemplarz ciągnika, w 1983. r. milionowy. Część produkcji sprzedawano do innych krajów, głównie europejskich. Od 2021 r. firma jest w stanie upadłości.

Warszawa Ursus ciekawostki atrakcje traktory ciągniki
Ursus ciekawostki: ciągniki, zdjęcie z tych 70-ych

7) W 1976 r. doszło w Polsce do fali strajków. Wśród blisko stu fabryk była też fabryka w Ursusie. Doszło do licznych aresztowań. Obecnie przed Urzędem dzielnicy Ursus stoi Pomnik Czerwca 1976.

8) W latach 1952-1977 Ursus był miastem. Potem wszedł w skład Warszawy. Miała to być kara władz za udział robotników fabryki Ursusa w protestach przeciwko socjalistycznej władzy.

9) W latach 1968-1978 w Ursusie powstało duże osiedle mieszkaniowe Niedźwiadek. Powstało dla pracowników Zakładów Mechanicznych Ursus.

Ursus ciekawostki

10) Przy ul. Posag 7 Panien 8 znajduje się Muzeum Historii Ursusa. Są tu prezentowane m.in. pojazdy, które produkowano w tutejszej fabryce. Kolekcja liczy ok. 400 eksponatów. Nie wiemy, czy obecnie działa.

11) Według statystyk W Ursusie najniższy jest wskaźnik przestępczości na 100 tysięcy mieszkańców wśród wszystkich dzielnic Warszawy.

11) Kilka lat temu w Ursusie powstało centrum handlowe – outlet Factory.

12) We wsi Gołąbki (obecnie Ursus) w okresie międzywojennym mieszkał m.in. Władysław Grabski – premier RP, autor reformy walutowej z 1924 roku.

13) W 1990 r. miała miejsce katastrofa kolejowa. Zginęło 16 osób, a 43 zostało rannych.

14) Ośrodek Kultury Arsus – tak nazywa się dom kultury w dzielnicy Ursus, znajdujący się przy ul. Traktorzystów 14. Odbywają się tu liczne wystawy, przedstawienia i koncerty.

15) RKS Ursus, to klub piłkarski. Piłkarze klubu rozgrywają mecze na stadionie przy ul. Sosnkowskiego 3, o pojemności 3 tys. miejsc. Zbudowano go w 1965 roku.

16) W Ursusie są trzy parki: Czechowicki, Hassów i Achera. Franciszek Adolf Acher był ziemianinem, a park stoi na jego dawnych terenach.

17) Park Czechowicki ma 4 ha powierzchni i jest położony w rejonie ulic Spisaka, Żurawickiej, Malinowej i Drzymały. To miejsce rodzinnych spacerów mieszkańców Ursusa. Wśród zieleni jest fontanna, plac zabaw dla dzieci, jest też amfiteatr. Park przeszedł modernizację w latach 2008-2010.

Ursus ciekawostki i zdjęcia (1): (c) Sadurski.com
Na górnym foto: Urząd Dzielnicy Ursus

Zobacz też:
> Ochota
> Muranów