zamek Książ Wałbrzych ciekawostki

Niesamowite ciekawostki o Wałbrzychu

Czas czytania:3 minut/y, 5 sekund/y

Z czego słynie Wałbrzych ciekawostki i informacje o Wałbrzychu. Zabytki i atrakcje Wałbrzycha, zamek Książ

Wałbrzych

1) Wałbrzych, to 120-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim, nad rzeką Pełcznicą. Został założony w IX wieku, a prawa miejskie uzyskał ok. 1400 roku.

2) Miasto jest siedzibą powiatu wałbrzyskiego oraz głównym miastem aglomeracji wałbrzyskiej. W latach 1975-1998 był stolicą województwa wałbrzyskiego.

Wałbrzych ciekawostki z historii

3) Początkowo Wałbrzych nazywał się Wallenburg (niem.: leśny gród). Potem pisano też o nim: Walbrich i Valbřich. Nazwę w obecnej formie wprowadzono w 1946 roku.

4) Duży rozwój Wałbrzycha nastąpił na przełomie XIX i XX wieku. Powstały wówczas zakłady przemysłowe. W 1898 r. w Wałbrzychu była elektryczność i gaz, w 1905 r. wodociągi, a w 1898 r. ruszyła komunikacja tramwajowa.

ratusz Wałbrzych ciekawostki zabytki atrakcje
Ratusz Wałbrzycha. Foto: Lindeman97 / cc-by sa 4.0

Ciekawostki o zabytkach Wałbrzycha

5) Rynek Wałbrzycha początkowo był miejscem targów. W latach 1731-1853 na jego środku stał barokowy ratusz. Ostatnia przebudowa rynku miała miejsce w 1996 roku.

6) Przy wałbrzyskim rynku stoją zabytkowe kamienice, m.in. Kamienica pod Kotwicą, Kamienica pod trzema różami, Kamienica pod czterema Atlantami. Najstarsza, barokowa kamienica, pochodzi z 1727 roku.

7) Neogotycką Kolegiatę Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Strużów (ul. Moniuszki) zbudowano na przełomie XIX i XX wieku. Jest to główna świątynia Wałbrzycha i jeden z większych kościołów diecezji świdnickiej.

8) Na początku XVII wieku wybudowano w Wałbrzychu renesansowy zamek Czettritzów. W XIX w. został gruntownie przebudowany. Stoi przy ul. Zamkowej, w centrum miasta. Obecnie jest w nim Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. A.Silesiusa.

9) Urząd miasta Wałbrzycha znajduje się w budynku zakupionym przez miasto w 1854 roku. W 1920 r. został rozbudowany i zmodernizowany.

10) W neoklasycystycznym budynku z 1801 r., od 1926 r. działało muzeum. Od 2015 r. jest tu Muzeum Porcelany.

zamek Książ Wałbrzych ciekawostki
Zamek Książ od strony hotelowej. Wałbrzych ciekawostki

Zamek Książ w Wałbrzychu

11) W Wałbrzychu, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się zamek Książ. Po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie, jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. W jego skład wchodzą zamek oraz okoliczne budynki, między innymi zabudowania stadniny koni.

Zamek Książ został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W latach 1491–1497 był własnością króla czeskiego i węgierskiego Władysława Jagiellończyka. Po II wojnie światowej Wałbrzych oraz zamek Książ znalazły się w granicach Polski, a 1956 roku rozpoczęto prace renowacyjne. Obecnie Książ prezentuje się okazale i jest tu m.in. hotel. Adres: ul. Piastów Śląskich 1.

stadnina zamek Książ Wałbrzych ciekawostki zabytki atrakcje
Wejście na teren stadniny koni obok zamku Książ

Wałbrzych ciekawostki

12) Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej znajduje się w Wałbrzychu przy ul. Rynek 9.

13) Na terenie Parku Krajoznawczego Sudetów Wałbrzyskich w Wałbrzychu, pod 2017 r. znajduje się platforma widokowa. Znajduje się na szczycie góry Borowej (Czarnej Górze, 853 m n.p.m.) i ma wysokość 16,5 metra. To stalowa, ażurowa konstrukcja, z której można podziwiać widok na Sudety. Wcześniej trzeba wejść przez 90 schodów kręconych.

stadnina zamek Książ w Wałbrzychu zabytki atrakcje
Zabudowania stadniny koni zamku Książ w Wałbrzychu

14) Na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego “Julia” (Wałbrzych, ul. Piotra Wysockiego 29), od 1999 r. znajduje się Centrum Nauki i Sztuki “Stara Kopalnia“. Jest w niej m.in. Muzeum Przemysłu i Techniki.

15) Przy ul. Wrocławskiej 158 w Wałbrzychu mieści się palmiarnia, powstała w latach 1908-1911. Ma powierzchnię 1900 metrów kwadratowych.

16) Niedaleko Wałbrzycha jest Jezioro Bystrzyckie (Lubachowskie), miejsce wakacyjnego wypoczynku mieszkańców. To jezioro zaporowe na rzece Bystrzycy, powstałe w latach 1911-1914, po zbudowaniu kamiennej zapory wysokości 44 metrów. Zbiornik ma ok. 3,2 km długości, szerokość do 480 metrów i głębokość do 30 metrów.

Wałbrzych ciekawostki i zdjęcia (3): (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: zamek Książ

Inne ciekawostki:
> Legnica
> Jastrzębie-Zdrój
> Oleśnica

Citroen C3 Poprzedni post Nowy Citroën C3
karty kredytowe płatnicze ciekawostki historia karta kredytowa Następny post Pierwsze karty płatnicze i bankomaty – ciekawostki