swatka wiersze na wierszyki dzień święto zakochanych dzień Walentego miłość humor

Walentynki – wszystko o walentynkach

Czas czytania:9 minut/y, 5 sekund/y

Walentynki ciekawostki

Fajne ciekawostki o walentynkach

Najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć o święcie zakochanych. Historia walentynek, walentynkowe prezenty, jak walentynki obchodzone są w różnych krajach oraz inne ciekawostki o walentynkach

Walentynki – podstawowe informacje

1) Walentynki obchodzone są 14 lutego, na część świętego Walentego. To najlepsza okazja w roku, aby wyznać drugiej osobie miłość lub chociaż dać jej “coś” do zrozumienia.

2) Dlaczego akurat 14 lutego? Podobno tego właśnie dnia zmarł święty Walenty. A jak ktoś nie wierzy – jest drugie wyjaśnienie. Tego dnia w starożytnym Rzymie obchodzono Dzień Płodności i Macierzyństwa.

3) Brytyjczycy uważają, że to oni zapoczątkowali walentynkowe szaleństwo. Uważają, że rozsławił je pisarz i poeta Walter Scott (1771-1832).

4) Dzień walentynek nie jest bynajmniej dniem wolnym od pracy czy szkoły, co muszą zrozumieć nie tylko zakochani.

5) Nie każdy lubi walentynki, bo nie każdy ma swoją “połówkę”. A co z singlami? 14 lutego obchodzą Antywalentynki.

ciekawostki erotyczne o seksie erotyka seks prezerwatywy miłość
Walentynki, to kolejna okazja na okazywanie sobie uczyć

Walentynki w Polsce

6) Święto zakochanych przywędrowało do nas w latach 90-ych. W PRL-u bardzo popularnym świętem był Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca.

7) Podobno w świątyniach kilku polskich miast (Lublin, Kraków i Chełmno) znajdują się relikwie św. Walentego.

Miłość kiedyś

8) Obecnie pod tradycję walentynkowego biznesu, chętnie “podpina się” wszelkie działania z przeszłości, mające związek z miłością i kochaniem. Dlatego niektórzy twierdzą, że pierwszą walentynkową pocztówką z wyznaniem miłosnym była kartka w 1415 roku. Kartę / liścik wysłał uwięziony w londyńskim Tower książę Orleanu, do swej żony.

Walentynkowe kartki

9) Podobno pierwsze walentynkowe kartki wręczano w Europie już w XVII wieku.

10) Pierwsze kartki miłosne drukowane w dużych ilościach, produkowała od 1848 roku firma z Worcester (Massachusetts, USA). Właścicielką firmy była kobieta.

11) Najwięcej walentynkowych kart dostają… nauczyciele. Na pewno od uczniów, a ci już wiedzą jak się nauczycielom przypodobać!

wiersze na Walentynki wierszyki dzień święto zakochanych dzień Walentego miłość dowcipy humor
Moja ty Walentynko!

Walentynkowe prezenty

12) Co najczęściej jest walentynkowym prezentem? Zdecydowanie walentynkowe kartki i czekoladki (kosztują mniej i są mało zobowiązujące), także kwiaty oraz romantyczna kolacja w restauracji. Znacznie rzadziej biżuteria i odzież.

Najdroższy prezent miłosny

13) Najdroższy miłosny prezent (dziś mówimy: prezent walentynkowy)? Miliarder Arystoteles Onassis wręczył słynnej śpiewaczce operowej Marii Callas miłosną kartkę ze złota, ozdobioną diamentami ułożonymi w kształt serca oraz szafirami i brylantami. Za opakowanie tego prezentu posłużyło futro z norek.

Kwiaty jako walentynkowy prezent

14) W przypadku kwiatów wręczanych jako “dowód miłości”, znaczenie ma także ich liczba. Podobno 33 kwiaty oznacza “kocham cię”. 108 kwiatów wręcza się w chwili oświadczyn. I tak dalej. Różne są liczby, w zależności od kraju. To chyba wymyślili hurtownicy kwiatów i właściciele kwiaciarni. Kwiatów nie musi być cała masa, ale faktem jest, że wiele kobiet kwiaty po prostu uwielbia – za ich delikatny widok i zapach.

wiersze na Walentynki wierszyki dzień święto zakochanych dzień Walentego miłość
Święto zakochanych – walentynki ciekawostki

14 lutego w różnych krajach

15) Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest włoskie Terni. W tutejszej bazylice jest srebrny relikwiarz, z napisem: “Święty Walenty patron miłości”. W niedzielę poprzedzającego 14 lutego co roku przybywają tu pary zakochanych (nie tylko z Włoch), aby wyznać sobie miłość.

16) Co kraj, to obyczaj. W Japonii to zakochane kobiety wręczają panom walentynkowe prezenty. Dokładnie miesiąc później sytuacja się odwraca. Zresztą tam wszelkich świąt (i okazji do robienia kolejnych zakupów) jest cała masa.

17) 14 lutego w Estonii i Finlandii to nie Dzień zakochanych, lecz Dzień przyjaźni. Okazja też dobra, a osób z którymi się przyjaźnimy jest więcej niż tych, których kochamy, prawda?

18) Walentynkowe warzywo we Francji, to pomidor. Obecny pomme d’or kiedyś nazywany był pomme d’amour (jabłko miłosne).

19) W Malezji w walentynki niektóre zakochane pary na cały dzień 14 lutego przykuwają się do siebie kajdankami, założonymi na ręce. Ma to formę konkursu, który podobno trwa przez cały tydzień.

20) Lepiej nie być zakochanym na Filipinach. W walentynki tego dnia ceny kwiatów (szczególnie czerwonych) nagle są znacznie wyższe niż w pozostałych dniach roku.

21) Jak Koreańczycy będący singlami czyli nie obchodzący święta walentynek, 14 lutego zjadają potrawę z czarnym makaronem, który jest tu symbolem samotności.

wiersze na Walentynki wierszyki dzień święto zakochanych dzień Walentego miłość dowcipy humor
Miłość, to nie tylko walentynki

22) W krajach kultury islamskiej to święto nie istnieje, a nawet jest w jakimś sensie zakazane.

23) Miejscem zakochanych w Czechach jest Most Karola w Pradze. Zakochani przypinają tu i pozostawiają kłódki, po czym wyrzucają do rzeki kluczyk. A poza tym, zakochani mają tu dwa święta: 14 lutego i 1 maja.

Walentynkowy biznes

24) Walentynki, to przede wszystko doroczny biznes, na którym zarabiają różne firmy i branże. Na przykład w USA w 14 lutego (i w poprzedzających dniach) sprzedawanych jest ok. 200 milionów róż, kwiatu będącego symbolem miłości, podobno ulubionym kwiatem bogini Wenus. Dodajmy do tego szereg innych odmian kwiatów, które są wtedy kupowanie i wręczane. Wyjdzie ogromna liczba i jeśli pomnożymy ją przez jakąś kwotę, już sama kwota wydana na kwiaty w USA robi wrażenie. Wyliczono, ze walentynkowy biznes w samych Stanach Zjednoczonych jest wart ponad 15 miliardów dolarów. Jeśli dodamy, że także w wielu innych krajach też obchodzone są walentynki…

25) Co roku na świecie wysyłanych jest pocztą miliard walentynkowych kartek pocztowych. Dodajmy do tego kartki i bileciki wręczane osobiście oraz dołączane do kwiatów i upominków.

26) Wśród towarów, które w okresie walentynek przezywają boom sprzedaży, są m.in. prezerwatywy. Ich sprzedaż wzrasta wtedy o 25 procent.

Walentynki ciekawostki: (c) Sadurski.com

Ciekawostki o całowaniu

To podobno starożytni Rzymianie zaczęli się całować nie tylko w usta, ale też w inne części ciała. Te pocałunki miały swoje nazwy, np. osculum, to pocałunek w policzek.

> Tu więcej

pocałunek całowanie ciekawostki pocałunki miłość Walentynki
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o walentynkach

WALENTYNKI

Co Polacy sądzą o walentynkach? Czy lubią to święto, jak je spędzają, czy wręczają walentynkowe prezenty, ile na nie wydają? Sadurski.com przedstawia wyniki badań, w których uczestniczyli polscy respondenci. Teraz już wiemy, jak to jest z tymi Walentynkami

Jak spędzamy walentynki

Wyniki zrealizowanego badania pokazują, iż ponad 70% zapytanych Polaków obchodzi walentynki. Dla co trzeciego respondenta celebrowanie tego święta to dowód miłości. Ponad 26% osób uważa, iż to dobra okazja, aby spędzić wyjątkowo dzień z partnerem, a 15% chce go wykorzystać do sprawienia bliskiej osobie niespodzianki.

Przeciwnicy walentynek podają różne powody, dla których nie powinniśmy obchodzić importowanego z obcej kultury święta. Wyniki badania pokazują jednak, iż widać coraz większą akceptację dla walentynek, a Polacy stają się coraz bardziej hojni i pomysłowi w celebrowaniu dnia zakochanych.

Walentynki już na stałe wpisały się w kalendarz obchodzonych w Polsce uroczystości. Choć plany i pomysły dotyczące celebrowania walentynek w niektórych przypadkach wyraźnie różnią kobiety i mężczyzn, to zakochani zamierzają ten dzień spędzić przede wszystkim ze swoim partnerami życiowymi – 68% wskazań lub z przyjaciółmi – 15% deklaracji.

Walentynkowe marzenia kobiet i mężczyzn

Jak Polacy spędzają zazwyczaj Dzień Zakochanych? Najczęściej, jak deklaruje co trzecia Polka i Polak, wybieramy się z okazji walentynek do kina. Równie często spędzamy walentynki w restauracji, jak deklaruje 34% Pań i 27% Panów. Na trzecim miejscu pojawiają się niestandardowe atrakcje w formie niespodzianek, a na czwartym walentynki w domowym zaciszu.

Zwyczaj obchodzenia walentynek podoba się zdecydowanej większości dorosłych Polaków. Tylko 9% z zapytanych 2973 respondentów neguje to święto.

Badanie „Walentynkowe zwyczaje Polaków” zostało przeprowadzone przez serwis Prezentmarzeń w formie ankiety online i ankiet w galeriach handlowych na próbie 2973 respondentów w styczniu 2017.

> Dowcipy: rogacz, zdrada
> Dowcipy o ciąży

wiersze na Walentynki wierszyki dzień święto zakochanych dzień Walentego miłość rower ciekawostki o rowerach
Miłe chwile z ukochaną osobą! Walentynki ciekawostki

Połowa Polaków nie świętuje Walentynek

Dla 50% z nas walentynki nie są ważnym świętem. Z drugiej strony 48% Polaków będących w stałym związku planuje spędzić 14 lutego w sposób szczególny, np. pójść z ukochaną osobą do kina, teatru, restauracji czy też przygotować coś wyjątkowego w domu.

– Walentynki ciągle są świętem, które dopiero wchodzi do naszej kultury. Ocena jego ważności zależy od wieku pytanych osób: im są one młodsze, tym waga tego święta jest dla nich wyższa. Co zadowalające, na stosunek do niego nie ma natomiast wpływu stan cywilny respondentów – mówi Przemysław Kasza, specjalista ds. badań, analiz i raportowania z firmy Provident Polska.

Prawie połowa badanych zamierza przeznaczyć na tegoroczne święto zakochanych ponad 100 zł. Bardziej szczodrzy będą mężczyźni, którzy wydadzą o 10% więcej pieniędzy niż kobiety. 2% Polaków planuje wydać na Walentynki aż ponad 500 zł.

Walentynki ciekawostki. Święto marketingu

Aż 81% Polaków uważa, że walentynki to bardziej żniwa dla producentów i handlowców niż święto zakochanych. Nic dziwnego, że z roku na rok tracą swoją magię. A może to nie komercjalizacja, tylko my sami mamy problem z okazywaniem uczuć? 66% z nas twierdzi, że robimy to sporadycznie

Jak wynika z badań instytutu GfK Polonia, tylko 14% Polaków uważa, że Walentynki to wyjątkowy dzień, który ma służyć łączeniu ludzi oraz celebrowaniu miłości i bliskości. Według reszty 14 lutego to przede wszystkim doskonała okazja do zwiększenia sprzedaży przez producentów i handlowców. Mimo że dostrzegamy marketingowy wymiar Walentynek, więc większość z nas będzie obchodzić dzień zakochanych.

– Zamiar podarowania bliskiej osobie symbolicznego upominku mają przede wszystkim osoby będące w związkach partnerskich, tzw. wolnych (74%) – mówi Maciej Siejewicz z GfK Polonia. Odsetek ten spada wśród małżonków (do 53%). Co ciekawe, chęć obdarowania ukochanej osoby jest tym większa, im krótszy jest czas trwania związku.

> Dowcipy o dziewicach
> Dowcipy o narzeczonych

Seks w Walentynki? Niekoniecznie

Jak wynika z sondy „Walentynki 2018 według Polaków”, 85% kobiet biorących udział w badaniu deklaruje, że obchodzi Walentynki. Dla Pań najważniejsze w święcie zakochanych jest jego celebrowanie z drugą połówką (33%), dobry pomysł na spędzenie tego dnia (20%), przyjemne zaskoczenie partnera (19%) oraz udany wybór prezentu (28%). Przeczytaj wszystko o Walentynkach czyli Święcie Zakochanych

Polki są jednak romantyczkami i ponad połowa respondentek liczy na miły, walentynkowy wieczór we dwoje, 27% na wyznanie miłości, a nawet oświadczyny. 14% Pań czeka nawet na list miłosny, kartkę, piosenkę lub wiersz.

Kobiety mówią wprost, że nie mogą obyć się bez święta zakochanych, bo to impuls do zrobienia czegoś pozytywnego i szczerego dla ukochanej osoby (43%),a także święto miłości, zaangażowania i bliskości (27%).

Romantyczne podejście Polek przejawia się także w odpowiedziach dotyczących prezentów. Co trzecia zapytana kobieta zdradziła, że najlepszym upominkiem walentynkowym nie jest rzecz materialna tylko nietypowa niespodzianka, przygotowana przez “drugą połowę”.

wiersze wierszyki dzień święto zakochanych miłość
Walentynki ciekawostki

31% kobiet i 47% panów wskazuje także, iż zdecydowanie mężczyźni są lepszymi pomysłodawcami walentynkowych niespodzianek, ponieważ to oni zawsze muszą udowadniać miłość. Co więcej, 28% mężczyzn przyznaje się, iż boi się zawodu partnerki i dlatego musi być pomysłodawcą ciekawych niespodzianek na walentynkowy wieczór.

Co trzecia Polka postrzega również Walentynki jako zagrożenie dla związku, gdyż otwarcie przyznaje, iż kobiety przywiązują dużą wagę do tego święta, a mężczyźni nie zawsze potrafią sprostać ich oczekiwaniom. Według 43% nieudane Walentynki mogą być kropką nad „i” doprowadzając do rozpadu związku, kiedy się nie układa.

Wykorzystano dane z analizy krzyżowej pochodzące z badania „Walentynki 2018 według Polaków”. Walentynki ciekawostki – teksty dostarczył: InfoWire.pl

Zobacz też:
> Dowcipy na Walentynki
> Krótkie wiersze na Walentynki

jajko jajka dowcipy o jajkach jajach Poprzedni post Najlepsze dowcipy o jajkach
Antalya Riwiera Turecka atrakcje wakacje Turcja Następny post Antalya, miasto Riwiery Tureckiej