Wały Chrobrego w Szczecinie – ciekawostki
Wszystko, co należy wiedzieć na temat Wałów Chrobrego w Szczecinie, w skrócie. Kiedy powstały, jakie tu stoją gmachy, park im. S.Żeromskiego – jego historia i pomniki. Wały Chrobrego ciekawostki i fakty
Gdzie są Wały Chrobrego? Czym one są?
1) To teren spacerowy i tarasy widokowe długości 0,5 km. Znajdują się w centrum miasta Szczecina, nad brzegiem Odry. Z wałów rozpościera się widok na port w Szczecinie oraz trzy wyspy: Grodzką, Bielawę i Łasztownię. Wały Chrobrego, to wizytówka Szczecina, jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta, które powinien odwiedzić każdy turysta, który odwiedza Szczecin.
2) W miejscu, gdzie obecnie są Wały Chrobrego, wcześniej był fort Leopold. Zbudowano go w XVIII wieku po wyburzeniu murów miejskich, a zaczęto rozbierać w 1873 roku. Pierwszym etapem budowy Wałów Chrobrego były prace ziemne, w tym zasypywanie fos fortu.
Wały Chrobrego ciekawostki z historii
3) Wały Chrobrego zaprojektował niemiecki architekt Wilhelm Mayer-Schwartau (1854-1935). Zmarł w Szczecinie i został pochowany na Cmentarzu Centralnym.
Gmachy i zabytki na Wałach Chrobrego
4) Okazałymi gmachami, dominującymi nad Wałami Chrobrego, są: Muzeum Narodowe, Urząd Wojewódzki i Wyższa Szkoła Morska. W pobliżu stoi m.in. Zamek Książąt Pomorskich.
5) Główny gmach Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Wały Chrobrego 3) zbudowano w pierwszych latach XX wieku. Początkowo, od 1913 r. mieściło się tu Muzeum Miejskie, gromadzące zbiory sztuki. Po wybudowaniu pierwszej części gmachu, wybuchła I wojna światowa i nigdy nie dokończono całej inwestycji. W marcu 1945 najcenniejsze eksponaty przeniesiono na zamek w Coburgu, w Bawarii (Niemcy).
Obecnie powierzchnia ekspozycji muzeum przekracza 5,5 tys. m². Od 1976 r. na piętrze mieści się Teatr Współczesny. Dodamy, że kopuła, najwyższa część gmachu, ma 54 metry wysokości.
6) Gmach Urzędu Wojewódzkiego (ul. Wały Chrobrego 4) oddano do użytku w 1911 roku, po 6. latach budowy. Zaprojektował go Paul Kieschke (1851-1905), autor także innych gmachów, zbudowanych w Berlinie, Poczdamie, Wrocławiu, Kobylencji i Minden.
Budynek ma dwie wieże. Na szczycie wyższej (mającej 72 metry wysokości) umieszczono figurkę marynarza. Powierzchnia budowli wynosi blisko 19,5 tys. m², są tu dwa wewnętrzne dziedzińce.
7) Przy ul. Wały Chrobrego 1-2 stoi gmach Politechniki Pomorskiej. W założonej w 1968 r. uczelni, obecnie kształci się 2,5 tys. studentów.
8) Posąg centaura i walczącego z nim siłacza stojący na Wałach Chrobrego, stworzył Ludwig Manzel (1858-1936). Nie wiadomo na pewno, czy siłacz to Herkules.
Wały Chrobrego ciekawostki
9) Do 1945 r. Wały Chrobrego nosiły nazwę Tarasy Hakena (Hakenterrasse). Hermann Haken był nadburmistrzem miasta, który zlecił budowę Wałów Chrobrego w XIX wieku.
10) Skąd nazwa Wały Chrobrego? Po II wojnie światowej w Szczecinie zaczęto zmieniać nazwy niemieckie na polskie. Uczczono w tej sposób pierwszego króla Polski.
11) Zabudowa gmachów stojących na Wałach Chrobrego, to połączenie różnych stylów architektonicznych: głównie neorenesansu i neobaroku.
12) Od 1986 r. Wały Chrobrego są na liście Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.
Bliskie okolice Wałów Chrobrego
13) W miejscu, gdzie od 1960 r. stoi pomnik Adama Mickiewicza, kiedyś stał pomnik cesarza Fryderyka III.
14) Za pomnikiem znajduje się Park im. S.Żeromskiego. To drugi największy park Szczecina, mający 22 ha powierzchni, który założono w 1900 roku. Wcześniej, od 1721 r. był tu cmentarz ewangelicki mniejszości francuskiej mieszkającej w Szczecinie oraz cmentarz miejski (Grabowski), otwarty w 1846 roku. W 1802 r. władze miasta zdecydowały o zamknięciu przykościelnych cmentarzy, a ostatnie nagrobki usunięto w połowie XX wieku.
15) W parku dendrologicznym im. S.Żeromskiego rośnie wiele rzadkich drzew, stoi kilka pomników postawionych w latach 70. XX wieku, jest też pomnik przyrody – głaz Adam.
Wały Chrobrego ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Rynek Sienny w Szczecinie
> Kamienica Loitzów, Szczecin