Warszawska Giełda Papierów Wartościowych i karykatury
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych i karykatury. Także inne informacje satyryczne
Karykatury w gmachu giełdy
Ustronie Morskie czyli Letnia Stolica Satyry i Karykatury, na swoje stoisko w gmachu Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zaprosiło karykaturzystów
W niedzielę 17 kwietnia 2011 r., z okazji 20-lecia Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, odbył się tzw. dzień otwarty. Wśród atrakcji imprezy w gmachu giełdy, były stoiska wystawców. Jednym z nich była Gmina Ustronie Morskie, a na stoisku był obecny m.in. wójt Jerzy Kołakowski. Stoisko odwiedzili Jacek Frankowski i Szczepan Sadurski, więc można było dostać swoją karykaturę. Przez chwilę był też satyryk Tadeusz Ross, obecny poseł.
Odwiedziny karykaturzystów na stoisku Ustronia nie były przypadkowe, gdyż od ładnych kilku lat w Ustroniu Morskim odbywają się plenery i wystawy karykaturzystów. Podobnie będzie i w tym roku, w drugiej połowie czerwca, o czym wkrótce napisze portal Sadurski.com.
2011-04-20
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych
Wręczono Eryki
Podczas wernisażu w gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w Warszawie, wręczono Eryki 2009
Nagrody Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury przyznawane są z opóźnieniem, więc w 2011 r. przyznawane są Eryki za rok 2009 – tyle tytułem wyjaśnienia, gdyby ktoś sądził, że w datach nastąpiła pomyłka.
14 kwietnia 2011 r. podczas wernisażu wystawy rysunku satyrycznego “Opera i balet” w Muzeum Teatralnym, znajdującym się w Gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (Warszawa, Plac Teatralny 1) wręczono Eryki 2009. Tak zwany Eryk Duży przyznano:
1) Teatrowi i Galerii Sztuki “Rampa”,
2) TVP Warszawa,
natomiast Eryk Mały przyznano międzynarodowemu konkursowi rysunku satyrycznego Karpik w Niemodlinie.
2011-04-17
Butenko i Baraniecki
15 kwietnia 2011 r. w Muzeum Karykatury w Warszawie wernisaż dwóch wystaw: Bohdana Butenko i Karola Baranieckiego
“Karol Baraniecki (1911-1986) – Rysunki” – to tytuł wystawy, zorganizowanej w stulecie urodzin artysty. “Butenko pinxit – Witajcie” – to tytuł wystawy Bohdana Butenko (ur. 1931). Te dwie wystawy zostaną otwarte w Muzeum Karykatury (Warszawa, ul Kozia) 15 kwietnia o godz. 18.00. Wystawy można będzie oglądać do 19 czerwca.
Karol Baraniecki – rysownik, twórca filmów animowanych. Tworzył m.in. rysunki satyryczne, plakaty, exlibrisy. W prasie zadebiutował w 1928 r. Po II wojnie światowej zamieszkał w Łodzi; kierował działem graficznym czasopisma satyrycznego Karuzela, dla Wytwórni Filmów Animowanych Semafor stworzył rysunki m.in. do kreskówki “Zaczarowany ołówek”, która cieszyła się dużą popularnością.
Bohdan Butenko – ilustrator, autor komiksów, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Absolwent ASP w Warszawie (dyplom w 1955 r.). Jego rysunki drukowały m.in. Świerszczyk, Miś, Płomyk i Płomyczek. Sporo osób pamięta jego komiksy z Guciem i Cezarem, Gapiszonem. Był autorem m.in. scenografii dla Kabaretu Starszych Panów.
2011-04-15
Zaradkiewicz zwycięzcą Portocartoon
Trzynastą edycję międzynarodowego konkursu w Portugalii wygrał Polak, Zygmunt Zaradkiewicz
Za prezentowany powyżej rysunek Zygmunt Zaradkiewicz zdobył Grand Prix w XIII Portocartoon. Wśród wyróżnionych jest trzech kolejnych Polaków: Grzegorz Szumowski, Paweł Kuczyński i Norbert Sarnecki. Poniżej pełna lista nagrodzonych.
Grand Prize: Zygmunt Zaradkiewicz – Polska
II nagroda: Plantu – Francja
III nagroda: Fernando Saraiva – Portugalia
Wyróżnienia honorowe: Luc Vernimmen – Belgia, Ronaldo Cunha Dias – Brazylia, David Vela – Hiszpania, Harca (Juli Sanchis Aguado) – Hiszpania, Maido Riina – Finlandia, Napo – Francja, Jan Zandstra – Holandia, Behnam Pormehdi – Iran, Agim Sulaj – Wlochy, Angel Boligan – Meksyk, Grzegorz Szumowski – Polska, Paweł Kuczyński – Polska, Norbert Sarnecki – Polska, Antonio Santos – Portugalia, Mihai Ignat – Rumunia, Valentin Druzhinin – Rosja, Fehti Gurcan Mermertas – Turcja, Musa Gumus – Turcja, Agostinho Santos – Portugalia.
2011-04-13
Opera w Operze
Międzynarodowa wystawa rysunku satyrycznego “Opera i balet” zostanie otwarta 14 kwietnia 2011 r. w gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie
14 kwietnia (czwartek) o godz. 19.00 w Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim (Warszawa, Plac Teatralny 1, wejście główne) zostanie otwarta wystawa rysunku satyrycznego i karykatury “Opera i balet”. Na wystawie znajdzie się 170 wybranych prac konkursowych oraz 130 prac pozakonkursowych – czyli łącznie 300 prac.
Podczas wernisażu wystawy zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego “Opera i balet”. Zostaną też wręczone Eryki – doroczne nagrody Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury SPAK.
2011-04-11
Ilustracje Wilkonia w Chorzowie
4 kwietnia 2011 r. wernisaż wystawy Józefa Wilkonia w Chorzowie
W dniach 4 – 26 kwietnia w Miejskiej Galerii Sztuki MM (Chorzów, ul. Sienkiewicza 3) można będzie oglądać wystawę ilustracji i obiektów przestrzennych autorstwa Józefa Wilkonia. Ekspozycja odbywa się w ramach II Triennale Malarstwa Animalis. Galeria Sztuki MM jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00, wstęp wolny.
Józef Wilkoń (ur. 1930) – ilustrator, malarz, historyk sztuki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa, dyplom 1955) i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Ilustrował ponad sto książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 1978) i projektuje gobeliny (Spółdzielnia im. St. Wyspiańskiego w Krakowie). Ostatnio tworzy „przestrzenne ilustracje”, czyli zwierzęta z drewnianych bali i blachy.
2011-04-02
Mleczko kolegą fiskusa
W wakacje ruszy akcja Ministerstwa Finansów “Weź paragon”, którą zilustruje rysunek Andrzeja Mleczki
Rysunek Andrzeja Mleczki, zamówiony przez Ministerstwo Finansów, znajdzie się na plakatach i pocztówkach. Będzie ilustrował akcję “Weź paragon”, która ma przypomnieć klientom drobnym sprzedawców o braniu paragonu za zakupiony towar i zmobilizować sprzedawców do nie ukrywania swoich przychodów przed fiskusem.
Ministerstwo Finansów to kolejny duży klient, który dostrzegł i docenił siłę oddziaływania profesjonalnego rysunku satyrycznego.
2011-03-31
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com