23 nieznane fakty o Wielkanocy
Poznaj fascynujące ciekawostki wielkanocne. Niezwykłe fakty o świętach wielkanocnych – tradycje, zwyczaje, symbole. Wielkanoc w Polsce i w innych krajach. Wszystko, co warto wiedzieć o Wielkanocy
Wielkanoc ciekawostki i fakty
1) Wielkanoc, to święto upamiętniające ostatni dni życia Chrystusa. Nazwa Wielkanoc nawiązuje do pory dnia, gdy zmartwychwstał Chrystus. Było to w nocy z soboty na niedzielę.
2) Najważniejszymi z Wielkiego Tygodnia są trzy ostatnie dni: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna czyli Triduum Paschalne.
3) Wielkanoc, to (w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia) święto ruchome czyli co roku obchodzone innego dnia kalendarzowego.
4) Polską nazwę Wielkanoc zapożyczyliśmy od Czechów. Co ciekawe, Węgrzy święto nazywają Hrvest czyli jedzenie mięsa. Chodzi o zakończenie postu.
5) Rezurekcja, nabożeństwo połączone z procesją, odprawiana w niedzielę rano, podczas Wielkiego Tygodnia. Do XVIII wieku była odprawiana o północy, tak jak Pasterka podczas Bożego Narodzenia.
6) Od Wielkiego Czwartku (wtedy na krzyżu umarł Chrystus) do Wielkiej Soboty włącznie, kościelne dzwony nie biją, a dzwonki ministrantów podczas nabożeństw są zastąpione kołatkami. Znów można ich używać od Rezurekcji. Radośnie informują wszystkich, że “Chrystus Zmartwychwstał”.
7) Kiedyś niektórzy łykali bazie. Miało to ustrzec przed chorobami oraz zapewnić bogactwo.
Wielkanoc ciekawostki z historii
8) Święta wielkanocne obchodzone są od 2 wieku. Święto oficjalnie ustanowił cesarz Konstantyn, po pierwszym Soborze Nicejskim (rok 325 n.e.). To najstarsze święta chrześcijan.
Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?
9) Według tradycji, do koszyczka wielkanocnego należy włożyć 7 pokarmów. Każdy z nich ma symboliczne znaczenie. Są to: jajko, chleb, wędlina (na przykład kiełbasa), kawałek wielkanocnego ciasta, sól, chrzan i masło. W zależności od regionu Polski, niektóre potrawy mogą się różnić. Na przykład daje się sól i pieprz, a rezygnuje z chrzanu.
10) Rodzinne życzenia i dzielenie się poświęconymi potrawami z koszyczka w Wielkanoc, przypomina dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń podczas Wigilii.
Symbole Wielkanocy
11) Najpopularniejszymi symbolami świąt Wielkanocy są: baranek z czerwoną szarfą (symbol zmartwychwstałego Chrystusa), pisanki (pomalowane we wzory jaja), mazurki i babki wielkanocne (ciasta) oraz zajączek (który podobno przynosi prezenty). Także koszyczek wielkanocny, który niesiemy do kościoła, aby poświecić jego zawartość).
Babki wielkanocne ciekawostki
12) Zwyczaj pieczenia wielkanocnych babek (bab) przybył do nas z Litwy i Białorusi. A skąd akurat nazwa baba? Jest kilka teorii na ten temat. Jedna z nich mówi o królu Stanisławie Leszczyńskim, któremu kształt wypieku przypominał turban Ali Baby, bohatera znanej wschodniej baśni.
Palma wielkanocna ciekawostki
13) Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień upamiętnia przejazd Jezusa przez Jerozolimę. Palma (palemka) poświęcona w kościele ma zapewnić rodzinie zdrowie i szczęście. Można ją wyrzucić dopiero po roku, gdy zostanie poświęcona nowa.
Wielkanocny zajączek
14) Wielkanocny zajączek (lub króliczek) pochodzi z tradycji germańskiej lub jeszcze z czasów pogańskich. Był symbolem życia, nadchodzącej wiosny, a nawet płodności. Słodkie zajączki pierwsi przygotowywali cukiernicy z Niemiec, około 1800 roku.
Mazurki ciekawostki
15) Mazurki prawdopodobnie dotarły do nas za Turcji. Tak od wieków wypiekano słodkie ciasta z bakaliami. Mówiono, że płacili kształt ciasta nieprzypadkowo nawiązywał do kształtu tureckich dywanów. Inni mówili, że mazurek przypominał kształtem suknie, które kobiety zakładały na czas świat.
16) Nazwa mazurek podobno nawiązuje do Mazowsza, gdzie początkowo wypiekano ciasto. Choć nazwa znacznie bliższa jest do nazwy regionu Mazury.
> Ciekawostki o mazurku wielkanocnym
Ciekawostki o pisankach wielkanocnych
17) Zwyczaj zdobienia jaj jest zwyczajem przedchrześcijańskim. Dawni Słowianie uważali jajo za coś, co łączy nasz świat ze światem zmarłych oraz bogów.
18) Podobno do XII wieku kościół zabraniał jedzenia jaj na Wielkanoc, gdyż zwyczaj pochodził z czasów pogańskich.
19) Dawniej monopol na zdobienie jaj miały tylko kobiety. Do pomieszczenia w którym zdobiły jaja, mężczyźni nie mieli wstępu.
20) Podobno kiedyś wszystkie jaja zdobiono na kolor czerwony, który symbolizował zmartwychwstanie. Jaja zdobiono głównie łupinami cebuli, które dodawano do wody, w której gotowano jaja.
21) Muzeum Pisanek w Ciechanowcu, to jeden z największych takich zbiorów w Europie. Jest ich tu ponad 2 tysiące.
> Więcej ciekawostek o pisankach
Śmigus-dyngus ciekawostki
22) Śmigus-dyngus, zwyczaj który znamy z Wielkanocnego Poniedziałku (oblewanie innych wodą), kiedyś był dwoma oddzielnymi zwyczajami, obchodzonymi tego samego dnia: Śmigusem i Dyngusem. Pierwszy polegał na smaganiu palemkami lub gałązkami wierzbowymi po nogach. Drugi był polewaniem wodą tych, którzy nie podarowali pisanki.
Środa Popielcowa – Popielec
23) Wielki Tydzień rozpoczyna się Środą Popielcową. Ten dzień ma każdemu przypominać, że wszystko co doczesna, w końcu przeminie.”Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” – mówi ksiądz, sypiąc proch na głowy wiernych podczas mszy świętej w Środę Popielcową. Kiedyś tego dnia palono słomiane kukły, symbolizujące śmierć.
Ciekawostki wielkanocne: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Popielec ciekawostki
> Zwyczaje wielkanocne
> Wielkanoc w egzotycznych krajach