ciekawostki świąteczne-zwyczaje Wigilia Boże Narodzenie święty Mikołaj

Niezwykłe ciekawostki o Wigilii

Czas czytania:3 minut/y, 42 sekund/y

Wigilia i Boże Narodzenie. Historia Wigilii, zwyczaje wigilijne, wieczerza wigilijna i prezenty. Wigilia ciekawostki o Wigilii

Historia Wigilii

1) Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona jest w kościele łacińskim i protestanckim 24 grudnia. Grekokatolicy i wyznawcy prawosławia, obchodzą Wigilię 6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim.

2) Pierwsze wzmianki o Obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia pochodzą z lat 350-400 naszej ery. Wigilia była obchodzona dużo wcześniej. Wiele z tradycji wigilijnych to zwyczaje pogańskie, zaadoptowane przez kościół.

3) Dawniej wierzono, że w dzień Wigilii pojawiają się dusze zmarłych pod postaciami zwierząt. Stąd też pochodzi stwierdzenie, mówiące jakoby zwierzęta w noc wigilijną mówiły ludzkim głosem.

4) W Wigilię nie wolno było zamiatać, szyć ani tkać. Niewskazane też było płakanie lub smucenie się. W Wigilię ogień musiał stale płonąć, a zanim usiadło się w pobliżu, należało dmuchnąć na siedzisko, aby nie usiąść na ducha.

bombki choinkowe ciekawostki ozdoby Boże Narodzenie choinka
Coroczne zdobienie choinki, to zwyczaj lubiany nie tylko przez dzieci

Polskie zwyczaje wigilijne

5) W polskich dworach przygotowania do Wigilii i świąt zaczynały się już w listopadzie. Nie tylko marynowano, kiszono czy wędzono różne produkty spożywcze, ale też przestrzegano postu i uczestniczono w roratach. Ozdabianie drzewka następowało na dzień przed Wigilią bądź w dzień Wigilii. Dzisiaj wiele osób ma sztuczne choinki i są one ustawiane nawet tuż po 6 grudnia.

6) Wieczerzę wigilijną należy zaczynać po tym, jak zobaczy się pierwszą gwiazdę na niebie. To symboliczne nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej. Najpierw należy się pomodlić i podzielić opłatkiem, a dopiero potem zasiąść do wigilijnego stołu.

7) Tradycja nakazująca zostawienie pustego nakrycia przy stole wywodzi się z XIX wieku. Symbolizuje ona tułaczkę Świętej Rodziny w poszukiwaniu miejsca w gospodzie.

8) Sianko ułożone pod obrusem symbolizuje żłóbek Jezusa. Historycy uważają, że Jezus mógł zostać jedynie zawinięty w części odzieży Maryi i nie przyszedł na świat w stajence, lecz w grocie skalnej, służącej niegdyś jako stajnia dla zwierząt.

jarmark bożonarodzeniowy Warszawa przysłowia na Boże Narodzenie
Co roku organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe

9) Dzielenie się opłatkiem nawiązuje do biblijnego dzielenia się chlebem. U wyznawców prawosławia nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem. Opłatek jest zastąpiony prosforą, czyli małym chlebkiem, który można wziąć z cerkwi.

10) Podczas Wigilii, ale też i wszystkich dni Bożego Narodzenia, śpiewane są kolędy. Pierwsza polska kolęda pochodzi z 1424 roku. Pierwotnie tłumaczono kolędy na język polski z łaciny i śpiewników braci czeskich.

11) W Wigilię przez wiele lat nie wolno było spożywać mięsa. Na stole gościły tradycyjne potrawy rybne, takie jak karp czy śledź. Obecnie kościół nie zabrania spożywania mięsa w Wigilię, ale zachęca do postu. Polacy są jednak na ogół wierni tradycji i w Wigilię nie jedzą mięsa.

Wigilia ciekawostki wigilijne

12) 24 grudnia pamięta się także o tych, których nie stać na zorganizowanie wieczerzy. Dla ubogich i bezdomnych co roku przygotowuje się uroczystą kolację wigilijną. W Polsce taką działalnością zajmuje się katolicki Caritas oraz prawosławny Eleos.

13) Angielski powieściopisarz Charles Dickens (1812-187) napisał kilka opowieści wigilijnych. Najpopularniejszą jest “Opowieść wigilijna” z 1843 roku. Ukazała się przed Bożym Narodzeniem w bardzo niskiej cenie, sprzedano 6 tys. egzemplarzy.

14) Przesądy świąteczne i wigilijne w Polsce? Do portfela wkładane są łuski ze świątecznego karpia, co ma przynieść dostatek w przyszłym roku. Tak, jak każdy z nas zachowuje się w Wigilię – taki będzie w kolejnym roku. Szczęście przynosi też pocałunek pod jemiołą, w święta. I jeszcze jedno, liczba potraw wigilijnych. Najlepiej jeśli ich będzie 12, wtedy przez cały kolejny rok jedzenia nie zabraknie.

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor
Małe dzieci uwielbiają świętego Mikołaja, bo daje im prezenty

Świąteczne prezenty i Mikołaj

15) Określenia “prezent świąteczny” użył po raz pierwszy brytyjski autor pamiętników Samuel Pepys w 1663 roku. Napisał wtedy: „Powiedziano mi, że moja Lady Castlemaine otrzymała wszystkie prezenty świąteczne, które otrzymał Król”.

16) Zwyczaj wkładania prezentów świątecznych do skarpety jest popularny głównie w krajach anglosaskich. Ma to związek z tym, że w XII wieku siostry zakonne odwiedzały ludzi biednych, dając im skarpety wypełnione orzechami i mandarynkami. Mandarynki do dziś w niektórych krajach są jednym z symboli Bożego Narodzenia.

17) W Polsce wszystkie dzieci 24 grudnia czekają na pierwszą gwiazdkę na niebie, która sprawi, że pod choinką pojawią się prezenty. W wielu państwach na świecie prezenty otrzymuje się zazwyczaj na pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

18) Święty Mikołaj to historyczna postać. Mikołaj z Miry był biskupem, który dyskretnie pomagał potrzebującym. Dawniej w Małopolsce i na Śląsku przynosił prezenty Aniołek, zaś w Wielkopolsce i na Kujawach Gwiazdor. W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie w dniu 6 stycznia.

Wigilia ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki świąteczne:
> Bombki choinkowe ciekawostki
> Historia Bożego Narodzenia
> Ciekawostki świąteczne
> Dekoracje wigilijnego stołu

poker zasady gry gra karty ciekawostki Texas Holdem Poprzedni post Texas Holdem, rodzaj pokera
Praga Czechy święta Bożego Narodzenie choinki Wigilia Następny post 20 ciekawostek o choinkach