węgierskie wino Tokaj ciekawostki alkohol

Ciekawostki o tokaju. Słynny węgierski trunek

Czas czytania:1 minut/y, 59 sekund/y

Słynne wino tokaj ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia tokaju, gdzie jest wytwarzany. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tokaju

Tokaj ciekawostki

1) Tokaj, to jedno z najbardziej znanych win węgierskich. Nazwę zawdzięcza węgierskiemu miasteczku Tokaj (istniało już w połowie XIV wieku) oraz górze Tokaj (512 m n.p.m).

2) Tokaj, to najczęściej wina słodkie lub półsłodkie, ale też wytrawne.

3) Wino tokaj (tokaji), to wino deserowe produkowane z podsuszonych winogron (cibeba) w regionie winiarskim Tokaj-Hegyalja (Tokaj-hegyaljai borvidék). To jeden z 22. regionów uprawy i produkcji wina na Węgrzech. Podobno produkowane jest nawet w sześciuset winiarniach.

4) Region Tokaj-Hegyalja obejmuje północno-wschodnie Węgry oraz południowo-wschodnią Słowację (powiat Trebišov). Ten region winiarski istnieje oficjalnie od 1737 roku, lecz winorośl jest tu uprawiana od tysiąca lat, a może i wcześniej.

5) W 2002 r. ten region winiarski Tokaj-Hegyalja trafił na listę UNESCO. Ten region, to 27 miejscowości, w tym jego stolica – miasteczko Tokaj.

węgierskie wino Tokaj ciekawostki alkohol
Winnice w regionie Tokaj-Hegyalja. Wino Tokaj ciekawostki

Ciekawostki o winie tokaj

6) Tokaj znajduje się w słowach węgierskiego hymnu narodowego – Isten, áldd meg a magyart (Boże zbaw Węgrów). Słowa hymnu w 1823 r. napisał Ferenc Kölcsey, muzykę Ferenc Erkel, a pieśń jest hymnem od 1884 roku. Cytujemy fragment polskiego tłumaczenia:

Daj nam uprawiać złote ziarna
Na polach Kún,
I pozwól srebrnemu deszczowi
Zraszać winne grona Tokaju.

7) Przed wiekami tokaj był pożądanym trunkiem, także na dworach królów i trafiał także do Polski. Wiadomo, że w XVIII wieku tokaj pito w Wersalu.

8) Wino tokaj ma charakterystyczny smak. Wynika on ze specyficznego klimatu panującego na tym terenie, wulkanicznej gleby oraz specyficznemu pleśnieniu winogron (botrytyzacji). Także przechowywaniu wina w 130-220-litrowych beczkach, w kilkusetletnich piwnicach, w których panuje temperatura 10–12 °C oraz wilgotność 88-92%.

9) Tokaji furmint dry, to najpopularniejsze wino wytrawne wśród tokajów.

10) Jest kilka rodzajów win tokaj:

  • – Tokaje wytrawne,
  • – Wino tokaji szamorodni – z winogron dojrzałych, zwiędłych oraz spleśniałych w kiści,
  • – Tokaje Aszu 3,4,5 i 6 puttonów (słowo aszú znaczy: suszone, puttony to jednostka poziomu cukru w tokajach),
  • – Tokaji Aszu Eszencia (ma powyżej 6 puttonów),
  • – Tokaji Eszencia,
  • – Wino Tokaji fordítás,
  • – Tokaji máslás.

11) Odwiedzając region Tokaj-Hegyalja, można zatrzymać się w jednej w tutejszych winnic oraz skosztować jej produkty. Najlepszą pamiątką po wizycie w miasteczku Tokaj, oczywiście jest produkt będący tematem naszych ciekawostek.

Wino tokaj ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o koniaku
> Armaniak ciekawostki

kościół NMP rynek Myślenice ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Myślenice – najważniejsze fakty, które warto znać
lorneta lornetka lornetki ciekawostki historia Następny post Ciekawostki o lornetkach