wiśniówka drinki alkohole

Z czym pić wiśniówkę? Sprawdzone drinki na jesienne wieczory

Czas czytania:2 minut/y, 45 sekund/y

Wiśniówka to dość rzadko spotykany alkohol, charakteryzujący się zbalansowanym, harmonijnym smakiem wiśni butelkowany najczęściej w mocy 35% ABV, świetnie nadający się do spożywania w towarzystwie deserów i po posiłku. Ten wyjątkowy napój to ciekawa propozycja dla tych, którzy nie przepadają za mocnym smakiem wódki i lubują się w propozycjach o przyjemnym, owocowym profilu. Tak przygotowany likier prezentuje wysoką pijalność, co przekłada się na to, iż doskonale sprawdzi się podczas różnego rodzaju okazji w gronie rodzinnym i wśród przyjaciół. Będzie to także bardzo dobra baza w koktajlach, która z pewnością będzie doskonale smakować podczas chłodnych, jesiennych wieczorów.

Wiśniówka na spirytusie

Wiśniówka oferuje doskonale zbalansowane, przyjemne owocowe nuty słodyczy, które można odkrywać bez dodatków, ale i jako koktajl. Napój należy do tak zwanych wódek gatunkowych, czyli takich, które powstały w wyniku zmieszania ze sobą wody, spirytusu rektyfikowanego, a także innych dodatkowych składników, które mają wpływ na jej zapach, wygląd i smak.

Szczególnie interesujące będą wiśniówki na bazie wódki ziemniaczanej, które charakteryzuje łagodniejszy, nieco ziemisty i kremowy smak. To kolejna ciekawa opcja dla tych, którzy nie przepadają za mocnym, intensywnym smakiem standardowej wódki.

Napój ten świetnie smakuje, gdy przygotuje się go w profesjonalnych warunkach, ale nie tylko — wiśniówkę można spróbować zrobić też samodzielnie. Będzie miała wtedy nieco inny profil smakowy.

Dobra wiśniówka — jak powstaje?

Do przyrządzenia tego napoju w warunkach domowych potrzebujemy 200 mililitrów przegotowanej uprzednio wody, około 500 mililitrów 95-procentowego spirytusu, 1 do 1,5 kilograma wiśni, w zależności od preferencji oraz pół kilograma cukru. Oczywiście, w pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić i usunąć pestki z owoców, po czym zmieszać spirytus z wodą w taki sposób, aby uzyskać napój o mocy około 70%.

– Przygotowane owoce należy następnie przełożyć do słoika i zalać je spirytusem. Słoik przekłada się kolejno do zacienionego, ciepłego miejsca na okres około półtora miesiąca. Ważne jest, aby co jakiś czas potrząsać słojem, umożliwiając właściwe zmieszanie się ze sobą zawartości. Po tym okresie należy przelać płyn do butelki, a pozostałe po tym procesie owoce zasypać warstwą cukru — tłumaczy specjalista z K****.

Kolejne etapy przygotowywania napoju

Po zasypaniu owoców cukrem będzie syrop. Znów trzeba pamiętać o tym, aby co jakiś czas poruszać słoikiem. Kiedy cały wsypany cukier rozpuści się, pora na przelanie syropu do wcześniej odlanego płynu. Nalewkę należy następnie umieścić w butelkach i odczekać około miesiąca.

Warto tutaj wspomnieć, że w ten sposób przyrządzona wiśniówka, będzie ukazywać najlepsze walory smakowe po długim czasie sięgającym nawet roku, jednak najbardziej niecierpliwi mogą pokusić się o skosztowanie jej już po kilku tygodniach.

Wiśniówka przygotowana w warunkach domowych może być ciekawym doświadczeniem dla naszych kubeczków smakowych. Możemy użyć jej także w drinkach, ale trzeba pamiętać, że wiśniówka powstała w profesjonalnych warunkach będzie oferować inne doznania.

Drink z wiśniówką — z czym pić wiśniówkę?

Klasycznym połączeniem będzie zmieszanie wiśniówki z tonikiem i odrobiną lodu. Do wysokiej szklanki należy wlać około 40 mililitrów wiśniówki, dodać lodu i toniku, a całość można dopełnić kilkoma kroplami cytryny, której plastrami warto także udekorować naczynie.

Innym pomysłem będzie wiśniówka z sokiem z jednej cytryny bądź limonki, wodą sodową i dwoma łyżeczkami cukru. Owoce możemy zastąpić także sokiem z pomarańczy. Dla fanów oryginalnych smaków jest też drink na bazie wiśniówki z dodatkiem słodkiej śmietanki z żółtkiem, bądź z ajerkoniakiem i lemoniadą.

Link zdjęty 1.12.23, dziękujemy za współpracę

Zobacz też:
> Ciekawostki o tokaju
> Polskie wino ciekawostki
> Brandy, winiak

pieluchy wielorazowe noworodek Poprzedni post Wszystko, co powinnaś wiedzieć o pieluchach wielorazowych
rekordy sportowe ciekawostki sport Następny post Rekordy sportowe – ciekawostki