województwo łódzkie atrakcje ciekawostki

Województwo łódzkie – atrakcje

Czas czytania:7 minut/y, 41 sekund/y

Województwo łódzkie ciekawostki, atrakcje, informacje. Co warto zobaczyć w woj. łódzkim, z czego słynie?

Woj. łódzkie – informacje

1) Województwo łódzkie jest położone w centrum Polski. Jego powierzchnia wynosi ponad 18.200 km2, a liczba ludności ok. 2,4 mln osób.

2) Siedzibą wojewody i sejmiku jest Łódź, trzecie miasto w Polsce pod względem liczby ludności.

3) Województwo łódzkie ma najniższy wskaźnik lesistości w kraju, około 21,5%.

Województwo łódzkie ciekawostki o miastach

4) Największe miasta woj. łódzkiego, wg. liczby mieszkańców. Klikając na linki, poznasz ciekawostki o każdym z tych miast.

> Łódź – ponad 670 tys. mieszkańców
> Piotrków Trybunalski – ponad 72 tys.
> Pabianice – ponad 64 tys.
> Tomaszów Mazowiecki – ponad 61 tys.
> Bełchatów – ponad 56 tys.
> Zgierz – ponad 55 tys.
> Skierniewice – ponad 47 tys.
> Radomsko – ponad 45 tys.
> Kutno – ponad 43 tys.
> Sieradz – ponad 41 tys.
> Zduńska Wola – ponad 41 tys.
> Łowicz – ponad 28 tys.
> Wieluń – ponad 22 tys.
> Aleksandrów Łódzki – ponad 21 tys.
> Opoczno – ponad 20 tys.

Muzeum Miasta Łodzi Łódź ciekawostki atrakcje
Muzeum Miasta Łodzi. Województwo łódzkie ciekawostki

Województwo łódzkie atrakcje – co warto wiedzieć i zobaczyć

Środek Polski

5) Piątek – miasto w Polsce, które powszechnie jest uważane za geometryczny środek Polski. Według dokładniejszych pomiarów punkt ten znajduje się na terenie gminy Piątek, jednak nie w samej miejscowości. Warto jednak wybrać się tam, by zobaczyć pomnik na Rynku, który symbolizuje środek naszego kraju.

Trójkątny Rynek w Łowiczu

6) Jeden z niewielu rynków o trójkątnym kształcie w Polsce. Nazywany jest również Nowym Rynkiem. Powstał na początku XV w., w związku z czym wymieniany bywa jako jeden z trzech średniowiecznych trójkątnych rynków o zachowanym oryginalnym układzie urbanistycznym w Europie (pozostałe w Bonn i w Paryżu).

Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie

7) Wspaniały przykład budownictwa romańskiego w Polsce. Powstała w XII w. Wcześniej na tym miejscu istniał wczesnośredniowieczny gród z opactwem benedyktynów. Od 1999 r. kolegiata w Tumie przechowuje relikwię św. Wojciecha.

kościół Sieradz ciekawostki zabytki atrakcje
Kościół św. Stanisława, Sieradz

Podominikański Zespół Kościelno-Klasztorny w Sieradzu

8) Powstał w XIII wieku. Kościół pw. św. Stanisława, został wybudowany w latach 1233-1245 i należy do najstarszych świątyń dominikańskich w Polsce. Obecnie funkcjonuje tu zakon Sióstr Urszulanek. W świątyni na uwagę zasługują pochodzący z XIII w. portal ostrołukowy, jeden z nielicznych wczesnogotyckich portali na terenie Polski. Warto również zwrócić uwagę na malowidła z 1910 r. przedstawiające sceny z życia św. Królowej Jadwigi.

Kopalnia węgla brunatnego Bełchatów

9) Jest to największa odkrywkowa kopalnia w Polsce. Ma ponad 12 km długości, ok. 3 km szerokości i ok. 200 m głębokości. Jest to jedna z największych „dziur w ziemi” w Europie. Teren kopalni udostępniany jest do zwiedzania. Ogromną atrakcję stanowi przejazd samochodem terenowym na dno wyrobiska. Kopalnię podziwiać można również z tarasów widokowych zlokalizowanych w Żłobnicy, Kleszczowie oraz na Górze Kamieńsk.

Bełchatów ciekawostki kopalnia historia
Na terenie kopalni w Bełchatowie

Most na rzece Słudwi

10) Most na rzece Słudwi niedaleko Maurzyc – jest najstarszym a ponadto pierwszym spawanym mostem drogowym na świecie. Oddano go do użytku w 1929 r., a powstał według projektu inż. Stefana Bryły. Obecnie nie spełnia już swej pierwotnej funkcji, za to został udostępniony do zwiedzania.

Księży Młyn w Łodzi

11) To zabytkowy kompleks przemysłowy, unikat w sali europejskiej. Powstał w czasach rewolucji przemysłowej w XIX w., stając się właściwie małym miasteczkiem z przędzalnią, magazynami, osiedlem robotniczym i zapleczem infrastrukturalnym. Wśród ciekawostek na terenie Księżego Młyna należy wymienić pałac Scheiblera, w którym znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii z jedynym zachowanym w kraju i jednym z nielicznych na świecie oryginalnym fotoplastikonem Furhmanna (tzw. Cesarska Panorama).

ratusz muzeum Radomsko ciekawostki atrakcje zabytki
Radomsko w województwie łódzkim. Dawny ratusz, obecnie muzeum

Kościół pw. św.Stanisława Biskupa w Boguszycach

12) To jeden z najcenniejszych zabytków sakralnej architektury drewnianej w Polsce. Wybudowano go z drewna modrzewiowego w XVI wieku. Szczególnym jego walorem jest renesansowa polichromia. Na uwagę zasługują również drewniane rzeźby świętych oraz ołtarz główny z rozkładanym poliptykiem.

Pałac Walewskich w Walewicach

13) Przyszedł tu na świat Aleksander Colonna-Walewski, będący owocem romansu Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte. W 1979 r. na tym terenie kręcono sceny do serialu „Rodzina Połanieckich”. Wnętrza pałacowe są udostępniane do zwiedzania. Jest tu również stadnina koni z największą w Polsce hodowlą koni małopolskich. W odległej o ok. 30 km Kiernozi, w krypcie kościoła pw. św. Małgorzaty znajduje się trumna z doczesnymi szczątkami pani Walewskiej.

kościół farny Piotrków Trybunalski ciekawostki
Kościół farny w Piotrkowie Trybunalskim. Województwo łódzkie ciekawostki

Województwo łódzkie muzea

Muzeum Miasta i Rzeki Warty w Warcie

14) Muzeum gromadzi eksponaty związane z historią miasta jak i w ogóle ziemi sieradzkiej oraz ze słynnymi osobami, które mają związki z tym regionem, przede wszystkim z Władysławem Reymontem. Wśród interesujących pamiątek zobaczyć można przedmioty związane z pilotem płk. Stanisławem Skarżyńskim, który jako pierwszy Polak przeleciał nad Atlantykiem Południowym oraz fortepian, na którym grała Maria Skłodowska-Curie. Perełką Muzeum jest unikatowa waza pochodząca z epoki brązu, której powstanie datowane jest na VII-V w p.n.e.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii

15) Koło Łowicza znajduje się jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Należała niegdyś do rodziny Radziwiłłów. Pałac znajduje się w romantycznym parku w stylu angielskim i został nazwany Arkadią. To miejsce zadumy i odpoczynku pośród pięknej roślinności oraz budowli i rzeźb nawiązujących do antyku, średniowiecza oraz renesansu. Na szczególną uwagę zasługuje głowa greckiej królowej Niobe wykonana z marmuru, która została znaleziona podczas wykopalisk prowadzonych w Rzymie.

W pałacu znajdują się m.in.: majoliki pochodzące z manufaktury nieborowskiej, bogaty księgozbiór z cennymi starodrukami, obrazy mistrzów malarskich oraz piękne, stylowe meble.

ratusz Brama Krakowska Wieluń ciekawostki województwo łódzkie atrakcje zabytki
Zabytki i atrakcje województwa łódzkiego. Brama Krakowska w Wieluniu

Skansen Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach

16) Jest to filia Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i można tu zobaczyć zabytki polskiego kolejnictwa. Wśród eksponatów jest jedyny zachowany w Polsce egzemplarz amerykańskiego parowozu towarowego Ty246-22. Parowozy te popularnie nazywano „Trumanami” lub „Amerykanami”.

Muzeum w Łowiczu

17) Muzeum związane jest przede wszystkim z historią Księżaków Łowickich (grupa etniczna) i szeroko pojętą kulturą łowicką, niezwykle charakterystyczną i łatwo rozpoznawalną. Poza głównym gmachem, Muzeum posiada też dwa skanseny – jeden tuż przy siedzibie Muzeum, drugi w Maurzycach. Są tu m.in. budynki mieszkalne i inwentarskie, łowickie stroje, tradycyjne wycinanki i „pająki” oraz wyroby rzemiosła ludowego.

muzeum Łowicz ciekawostki atrakcje zabytki
Wejście do muzeum w Łowiczu. Województwo łódzkie ciekawostki

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie

18) To muzeum prezentuje oryginalną kolekcję ponad 400 figurek wykonanych z drewna lipowego. Większość z nich jest ruchoma. Przedstawiają sceny z życia wsi łowickiej i obchodzonych świąt religijnych, takich jak procesja Bożego Ciała, szopka bożonarodzeniowa, wesele łowickie. Kolekcję uzupełniają postaci polskiego sportu. W ramach ekspozycji muzealnych zobaczyć można m. in. kolekcję powozów konnych, łowickie wycinanki i „pająki” czy też ręcznie malowane skrzynie posagowe.

Muzeum w Łęczycy

19) Mieści się na Zamku Królewskim, wybudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV w. Według legendy w zamkowych podziemiach diabeł Boruta pilnuje swego skarbu. W nawiązaniu do tej opowieści Muzeum zgromadziło największą w Polsce kolekcję figur o tematyce demonicznej. Wystawy obejmują również zbiory archeologiczne, artystyczne, historyczne i etnograficzne ze specjalnym uwzględnieniem tradycji ludowych regionu łęczyckiego.

Kolej Rogowska i skansen

20) Oferuje przejazdy turystyczne koleją wąskotorową na trasie Rogów – Rawa – Biała. Tabory mają oryginalne umalowanie, a umundurowanie pracowników i kartonowe bilety przypominają klimat kolei sprzed wielu lat. W Rogowie jest też skansen, w którym zobaczyć można unikatowe eksponaty, jak choćby wagon bagażowo-pocztowy z 1930 r., cysternę do przewozu melasy z 1905 r., pług odśnieżny z końca XIX w.

pałac Ostrowskich w Tomaszowie Mazowieckim
Pałac Ostrowskich w Tomaszowie Mazowieckim

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

21) Ten skansen gromadzi ciekawe i osobliwe relikty przeszłości. Jest na przykład carska wygódka z czasów, gdy w okolice te na polowania przyjeżdżali rosyjscy carowie, także wartownia z czasów II RP. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe. Wśród osobliwości wymienić można ponadto krzyż pochodzący ze wsi Kurnędza, wykonany w 1945 r. z lufy od radzieckiej armaty i łusek od nabojów do niemieckiej armaty. Warto zobaczyć również ekspozycję związaną z młynarstwem wodnym, w obrębie której znajduje się unikatowa w skali Polski kolekcja kamieni młyńskich.

Dom w Zduńskiej Woli

22) W Zduńskiej Woli jest dom, w którym urodził się Maksymilian Kolbe, obecnie święty. Muzeum jemu poświęcone mieści się w zrekonstruowanym budynku stojącym na miejscu dawnego domu, w którym narodził się święty. Prezentuje życie i działalność świętego, aż do jego śmierci głodowej w obozie Auschwitz. Jedna z wystaw dotyczy powszechnego dawniej w tym rejonie rzemiosła tkackiego, którym zajmowano się również w rodzinie Kolbe. Ponadto zobaczyć można ekspozycje związane z historią miasta Zduńska Wola oraz dawne meble i sprzęty gospodarstwa domowego z XIX wieku.

Urząd Miasta Zduńska Wola ciekawostki województwo łódzkie atrakcje zabytki pomnik Piłsudski
Urząd Miasta Zduńska Wola i pomnik Józefa Piłsudskiego

Województwo łódzkie – przyroda, rezerwaty

23) Rezerwat przyrody „Ciosny” – znajduje się w gminie Zgierz. Chroni unikatowe w skali kraju naturalne skupisko jałowców. Liczba ich wynosi ok. 8000, a najstarsze mają ok. 160 lat. Porastają polodowcowe piaszczyste wydmy śródlądowe.

24) Rezerwat przyrody „Niebieskie źródła” – znajduje się w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego. Jego osobliwością są źródła krasowe, które wywołują ciekawe złudzenie, iż piasek leżący na ich dnie ma niebieskawe zabarwienie.

25) Arboretum w Rogowie – obejmuje kolekcję gatunków i odmian drzew oraz krzewów o znaczeniu europejskim. Szczególnie bogato przedstawia się zbiór klonów oraz unikatowych roślin pochodzących z Chin. Warto również odwiedzić sąsiadujące z Arboretum Muzeum Lasu i Drewna, gdzie można zobaczyć m .in. okazałą kolekcję szyszek z całego świata, próbki różnych gatunków drewna czy też owady polskie i tropikalne.

Województwo łódzkie ciekaostki i zdjęcia (7): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wielkopolska
> Woj. świętokrzyskie
> Mazowieckie

Walkman Sony mp3 Poprzedni post Odtwarzacz MP3 – Twoja ulubiona muzyka w najlepszej jakości
terroryzm humor terroryści dowcipy o terrorystach kawały bomby Następny post Dowcipy o terrorystach