Województwo lubuskie – atrakcje, ciekawostki
Województwo lubuskie ciekawostki i atrakcje turystyczne woj. lubuskiego. Co zobaczyć: zabytki, przyroda, muzea. Z czego słynie lubuskie?
Województwo lubuskie ciekawostki i fakty
1) Województwo lubuskie położone jest w zachodniej Polsce. Powierzchnia jego terytorium wynosi prawie 14 tys. km2. Mieszka tu ok. 1 mln ludzi, co daje mu drugie miejsce w kraju pod względem najmniejszej liczby ludności.
2) Wojewoda urzęduje w Gorzowie Wielkopolskim, natomiast sejmik w Zielonej Górze.
3) Województwo lubuskie odznacza się najwyższym wskaźnikiem lesistości w Polsce, który wynosi nieco poniżej 50 %.
4) Skąd nazwa: ziemia lubuska, województwo lubuskie? Nazwa nawiązuje do Lubusza, miasta nad Odrą. To historyczna stolica ziemi lubuskiej. Był tu główny ośrodek kasztelański i dawna siedziby biskupów lubuskich. Miasto założono w X wieku, prawa miejskie otrzymało w 1226 r. Obecnie Lubusz jest w Niemczech i mieszka w nim 3 tys. ludzi.
5) Rzeczpospolita Ptasia w Słońsku – to wyjątkowe “państwo”, którego obywatelami są zarówno ludzie, jak i ptaki. Państwo to ma własne godło, barwy, konstytucję a nawet paszporty, w których odnotowuje się pobyt w granicach Ptasiej Republiki. Wniosek o obywatelstwo można złożyć nie tylko podczas odwiedzin, ale również internetowo.
5) Województwo lubuskie – największe miasta
6) W woj. lubuskim obecnie są 43 miasta oraz 2 miasta na prawach powiatu. Niżej największe miasta lubuskiego. Klikając na nazwę – poznasz informacje i ciekawostki o każdym z nich.
> Zielona Góra
> Gorzów Wielkopolski
> Żary
> Nowa Sól
> Świebodzin
> Żagań
> Słubice
> Międzyrzecz
> Krosno Odrzańskie
> Sulęcin
> Strzelce Krajeńskie
> Wschowa
Województwo lubuskie atrakcje – co tu ciekawego
Pałac w Iłowej
7) Został wybudowany w 1626 r. przez barona Christopha von Schellendorfa. Swój rozkwit na początku XX w. i nadanie mu orientalnego wyglądu, pałac zawdzięcza hrabiemu Friederickowi von Hochbergowi. Na terenie należącym do posiadłości powstał wówczas pierwszy ogród japoński w Europie, wzbogacony o elementy orientalnej architektury.
Ratusz w Szprotawie
8) Należy do rzadkości na terenie Polski ze względu na to, iż posiada dwie wieże. Jedna z nich jest lekko pochylona, dlatego bywa nazywana „Krzywą Wieżą”. Wewnątrz ratusza można zobaczyć m. in. zabytkowy piec kaflowy ze znakami zodiaku. Na jednej z wież umieszczono zegar mistrza Weissa.
Grodzisko w Santoku
9) Jest to pozostałość po ważnym w średniowieczu grodzie piastowskim. Położone jest w tzw. widłach Warty i Noteci. Eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na tym terenie, można zobaczyć w Muzeum Grodzisko Santok, które jest filią Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim.
Kostrzyn nad Odrą
10) Miasto nazywane jest „polską Hiroszimą” lub „polskimi Pompejami”, ze względu na wydarzenia, które rozegrały się tu w 1945 r. Podczas walk o twierdzę Kostrzyn, miasto zostało zrujnowane niemalże w 100%. Czyni go to najbardziej zniszczonym podczas II wojny światowej miastem na terenie obecnej Polski. Część zrujnowanych obiektów można zobaczyć do dziś. Należą do nich m. in. zamek i kościół Mariacki. Kilka obiektów poddano rekonstrukcji.
Most w Nowej Soli
11) Most nad kanałem portowym w Nowej Soli, przerzucony jest nad nurtem Odry. Stanowi unikat w skali kraju, jak i całej Europy. Osobliwością tego powstałego w 1927 r. stalowego mostu ruchomego jest to, iż jego przęsło podnoszone jest pionowo, a nie jest zwodzone, jak bywa to w przypadku tego typu konstrukcji.
Figura Jezusa Chrystusa w Świebodzinie
12) Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie – nawiązuje do statuy górującej nad brazylijskim Rio de Janeiro. Jest to największa obecnie figura przedstawiająca Chrystusa na świecie. Mierzy łącznie 36 metrów. 33 metry, to postać Jezusa, a 3 metry ma pozłacana korona na głowie Jezusa. Figura znajduje się przy ulicy Sulechowskiej.
MV Kuna w Gorzowie Wielkopolskim
13) MV Kuna, to najstarszy pływający lodołamacz rzeczny na świecie. Powstał w 1884 r. w niemieckiej stoczni znajdującej się na terenie Gdańska. Obecnie jednostkę można zarówno zwiedzić, jak i odbyć nią rejs po rzece Warcie. Jedna z tras obejmuje wycieczkę do Santoka – miejsca, w którym Noteć łączy się z Wartą.
Mury miejskie w Ośnie Lubuskim
14) Należą do nielicznych przykładów zachowanych niemal w całości murów obronnych w Polsce. Mają kształt zbliżony do owalu i łączną długość wynoszącą ok. 1350 m. Uzupełnia je 12 baszt i półbaszt, wśród których do najlepiej zachowanych należą Baszta Złodziejska, Baszta Krzaków, Baszta Wielka Chyżańska, Baszta Smołowa i Baszta Kapłańska. Budowę murów rozpoczęto w XIV w. Budulcem początkowym był kamień. W kolejnych wiekach ubytki zastępowano cegłami.
Międzyrzecki Rejon Umocniony
15) Stanowi pozostałość po niemieckim systemie umocnień z czasów III Rzeszy. Obejmuje sieć bunkrów połączonych tunelami. Należy do największych podziemnych fortyfikacji na świecie. Część dawnych umocnień została udostępniona do zwiedzania. Do wyboru są trasy różniące się długością, czasem przejścia i stopniem zaawansowania. Uczestnicy mogą zobaczyć m. in. schrony, obiekt bojowy Panzerwerk 717 należący do najlepiej zachowanych budowli czy też podziemny dworzec kolejki wąskotorowej.
Województwo lubuskie – muzea, skanseny
Skansen Łużycki w Buczynach
16) Jest poświęcony tradycjom i kulturze Serbów Łużyckich. Zobaczyć można kilka drewnianych, oryginalnych zabudowań pochodzących z terenów Łużyc Wschodnich. Wewnątrz prezentowane są tradycyjne stroje, sprzęty rolnicze oraz eksponaty związane z tkactwem, którym niegdyś zajmowali się Serbołużyczanie. Działa tu ponadto Karczma Łużycka oferująca swoim gościom regionalne dania.
Skansen Techniki Wiejskiej w Wielisławicach
17) Mieści się na terenie zespołu folwarczno-dworskiego z XIX w. Swym stylem nawiązuje do zabudowy bamberskiej (Bambrzy – Polacy pochodzenia niemieckiego, których przodkowie przybyli z okolic Bambergu we Frankonii). Na terenie skansenu można zobaczyć jedną z największych kolekcji dawnych pojazdów w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się takie unikaty, jak jedyny pozostały w Polsce ciągnik Ferguson z 1948 r. czy ciągnik Hanomag z 1935 r. Można tu też podziwiać kolekcję motocykli, maszyn rolniczych, samochodów osobowych i ciężarowych oraz pojazdy militarne.
Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w Międzyrzeczu
18) Posiada w swoich zbiorach największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych. Składa się ona z 38 wizerunków, 18 tablic inskrypcyjnych oraz 160 tablic herbowych. Poza działem sztuki z wyżej wspomnianymi portretami, eksponaty zgromadzone są również w ramach działu historycznego, etnograficznego oraz archeologiczno-historycznego. Prezentują one historię, kulturę i tradycje regionu międzyrzeckiego.
Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
19) Jest częścią Muzeum Ziemi Wschowskiej. W jego skład wchodzą cmentarze ewangelickie, staromiejski założony w 1609 r. i nowy założony w 1630 r. oraz cmentarz katolicki, którego początki funkcjonowania sięgają ok. 1805 roku. Staromiejski cmentarz ewangelicki z XVII w. był jednym z pierwszych cmentarzy w Europie położonych poza miastem, a nie w sąsiedztwie kościoła. Na jego terenie znajduje się unikalny w skali kraju „zespół protestanckiej sztuki nagrobnej”, którego składowe pochodzą z XVII, XVIII i XIX w. Do najcenniejszych obiektów zalicza się: epitafium Valeriusa Herbergera, sarkofag Doroty Kaldenbach oraz tzw. kaplica pastorów.
Województwo lubuskie – parki
Park Drogowskazów – Witnica
20) Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy to wyjątkowy park tematyczny, który gromadzi eksponaty związane z rozwojem cywilizacji. Zobaczyć tu można m.in. dawne słupy milowe poczty pruskiej, kamienie graniczne, konstrukcję lokalnej produkcji ułatwiającą podkuwanie koni czy też kołogniot do gliny z tutejszej fabryki kafli. Ekspozycje umieszczone są pod gołym niebem.
Park Krasnala w Nowej Soli
21) W tym parku znajduje się największy krasnal ogrodowy na świecie. Ma na imię Soluś i ma 5,41 metra wysokości. W 2009 r. został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Zobaczyć tu można całą kolekcję krasnali wraz z unikatowymi figurami krasnali – dzieci.
Park Mużakowski
22) Położony jest w niewielkiej części po niemieckiej, a w przeważającej części po polskiej stronie, w powiecie żarskim. Ma największą powierzchnię wśród parków w stylu angielskim w Polsce. Został założony w 1815 r. przez księcia Hermanna Ludwiga Heinricha von Pückler-Muskau. Park znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Słynie z malowniczych mostków przerzuconych nad Nysą Łużycką oraz nad licznymi wąwozami przecinającymi jego teren. Nad jednym z wąwozów wybudowano wiadukt.
Park Winny w Zielonej Górze
23) Położony jest wokół tzw. Wzgórza Winnego. O wyjątkowości tego miejsca stanowi fakt, iż zbocza wzgórza porastają winorośle, co czyni Zieloną Górę jedynym miastem w Polsce z winnicą położoną w jego centrum. Na szczycie Wzgórza Winnego znajduje się Palmiarnia z największym w Polsce okazem daktylowca kanaryjskiego, zwanego również palmą królewską lub palmą daktylową. Warto również odwiedzić Domek Winiarza. W mieście funkcjonuje jedyne w Polsce Muzeum Wina, działające przy Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Województwo lubuskie – parki narodowe, przyroda
Park Narodowy Ujście Warty
24) Aktualnie jest najmłodszym parkiem narodowym w Polsce. Stanowi przede wszystkim ostoję dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Wśród nich znajdują się tak rzadko występujące gatunki, jak ostrygojad, dubelt, wodniczka czy podróżniczek. Obserwacje ornitologiczne ułatwiają czatownie położone na trasie ścieżek przyrodniczych. Poznawać przyrodę Parku można również poprzez korzystanie z wież i platform widokowych. W najbliższym czasie planowane jest również otwarcie Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku.
Drawieński Park Narodowy
25) Położony jest na terenie trzech województw, z czego ok. 46,5% przypada na województwo lubuskie (reszta jet na terenie województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego). Znajdujące się w części lubuskiej Jezioro Czarne, to osobliwość przyrodnicza. Jako jedno z nielicznych jezior w Polsce jest tzw. jeziorem meromiktycznym, czyli takim, w którym mieszaniu podlegają tylko wody powierzchniowe. W związku z tym poniżej 13 m głębokości woda nie jest zaopatrywana w tlen, co tworzy sprzyjające warunki dla rozwoju bakterii beztlenowych. W Jeziorze Ostrowieckim występuje bardzo rzadka na terenie Polski troć jeziorowa, ekologiczną forma pstrąga.
Wśród ciekawostek warto również wymienić Starą Węgornię na rzece Płociczna. Znajdują się tu pozostałości młyna wodnego zbudowanego w początkach XIX w. Nazwa węgornia odnosi się natomiast do funkcjonującej tu niegdyś pułapki na węgorze.
Krzesiński Park Krajobrazowy
26) Ten park może poszczycić się jedną z większych kolonii bociana białego w zachodniej Polsce. We wsi Kłopot funkcjonuje nawet Muzeum Bociana Białego oraz platforma widokowa, z której rozciąga się widok na rozmieszczone licznie w miejscowości gniazda tych dużych ptaków. Ciekawostkę we wsi stanowi żelbetowy most, który kieruje się w stronę Odry i urywa po ok. 200 m. Został on wysadzony w 1945 r. i w tej postaci pozostał do dziś. Po drugiej stronie Odry znajduje się niemieckie miasto Eisenhüttenstadt.
Rezerwat przyrody Nietoperek
27) W jego skład wchodzi podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Hibernuje tu najwięcej nietoperzy Europy Środkowej. Każdego roku zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 10-12 gatunków. W okresie jesienno-zimowym obowiązuje zakaz odwiedzania terenu rezerwatu, aby nie zakłócać spokoju hibernującym nietoperzom.
Wiąz szypułkowy Wiedźmin w Komorowie
28) Jest najgrubszym, a prawdopodobnie również najstarszym okazem tego gatunku drzewa w Europie. Ma ponad 460 lat i ponad 930 cm obwodu. Jego wysokość wynosi obecnie ok. 19 metrów. Byłby wyższy, jednak w wyniku uszkodzeń powstałych w 2016 r. odłamał się najdłuższy konar. Wiąz ten nazywany bywa również imieniem Mieszko.
Województwo lubuskie ciekawostki i zdjęcia (4): (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Atrakcje na wesele woj. lubuskie
> Świętokrzyskie
> Warmińsko-Mazurskie