Województwo opolskie – ciekawostki
Województwo opolskie ciekawostki i najważniejsze informacje. Miasta, atrakcje turystyczne. Z czego słynie Opolszczyzna
Opolszczyzna
1) Województwo opolskie jest najmniejszym województwem Polski. Jego powierzchnia wynosi nieco ponad 9400 km².
2) Na Opolszczyźnie mieszka milion ludzi.
3) Po raz pierwszy woj. opolskie powstało w 1950 roku. Miało wtedy 9506 km² czyli niewiele więcej niż obecnie.
4) Województwo opolskie graniczy z województwami: dolnośląskim, łódzkim, śląskim i wielopolskim. Także z Czechami. Ta granica ma długość 192,4 kilometrów.
5) Największą rzeką przepływającą przez Opolszczyznę jest Odra. Dwie kolejne rzeki, to Mała Panew i Nyska Kłodzka.
6) Największe jeziora na Opolszczyźnie, to zbiornik utworzone sztucznie przez ludzi. Są to jeziora: Nyskie, Otmuchowskie i Turawskie.
7) Województwo opolskie jest podzielone na z 11 powiatów oraz 1 miasto na prawach powiatu, którym jest Opole, stolica i największe miasto tego województwa.
8) Obecnie w woj. opolskim jest 36 miast, w tym jedno na prawach powiatu.
9) Największe miasta województwa opolskiego
> Opole – ok. 130 tys. mieszkańców
> Kędzierzyn-Koźle – 60 tys.
> Nysa – ok. 45 tys.
> Brzeg – ok. 36 tys.
> Kluczbork – ok. 25 tys.
> Prudnik – 21 tys.
> Strzelce Opolskie – 18 tys.
> Namysłów – 17 tys.
> Krapkowice – 16 tys.
> Głuchołazy – ok. 14 tys.
> Głubczyce – ok. 13 tys.
> Zdzieszowice – ok. 12 tys.
> Olesno – ok. 10 tys.
10) Kolejne miasta Opolszczyzny: Ozimek, Grodków, Praszka, Paczków, Zawadzkie, Gogolin, Otmuchów, Niemodlin, Kietrz, Wołczyn, Lewin Brzeski, Głogówek, Tułowice, Dobrodzień, Byczyna, Kolonowskie, Baborów, Prószków, Leśnica, Gorzów Śląski, Biała, Korfantów i Ujazd.
11) Na terenie województwa jest 36 rezerwatów przyrody oraz 4 parki krajobrazowe: Stobrawski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny, Park Krajobrazowy Góry Opawskie i Załęczański Park Krajobrazowy.
12) Województwo opolskie atrakcje i zabytki
1. Zamek (pałac) w Mosznej
Bajecznie malowniczy, z duża liczbą wieżyczek (jest ich aż 99), pałac w Mosznej wygląda jak obiekt z bajek Disneya. Z 365. pomieszczeń zamku (tyle, ile dni ma rok) tylko kilka jest do zwiedzania. Nic dziwnego, jest to również obiekt hotelowy. Zamek stoi w dużym parku, w którym rosną 200-letnie lipy, a niedaleko jest stadnina koni.
2. Piramida w Rożnowie
Niewiele jest w Polsce budowli w kształcie piramidy, tym bardziej wzbudzają nasze zainteresowanie są oryginalnością. Jedną z nielicznych piramid stojących w Polsce jest prawie 9-metrowej wysokości grobowiec rodu von Ebenów. Został zbudowany w 1780 roku, a zaprojektował bo Carl Gotthard Langhans, znany jako twórca Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Zbudowana z cegieł piramida stoi obok drewnianego kościoła w miejscowości Rożnów, na Opolszczyźnie.
3. Zamek w Głogówku
Stojący przy ul. Zamkowej 1 obiekt obronny z uwagi na stan, nie jest udostępniony dla zwiedzających. Już sama ocena jego ogromu architektonicznego, może wzbudzić zainteresowanie. Nic dziwnego, że obiekt jest oceniany jako jeden z najciekawszych zamków Opolszczyzny.
4. Paczków. Kościół jak zamek
W Paczkowie jest kościół, jakich niewiele jest w Polsce. W XIV wieku został ufortyfikowany, stając się budowlą obronną. Żeby obrończy mogli bronić się tu jak najdłużej, wykopano nawet studnię. Kościół Św. Jana Ewangelisty (ul. Kościelna 13) ma też charakterystyczny dach i jest widoczny z daleka.
5. Góra świętej Anny
Wulkan w Polsce? Tak, ale było to barrrrdzo dawno temu. Góra Świętej Anny, a w zasadzie wzgórze, ma wysokość 408 m n.p.m. Na jej szczycie i stokach zbudowano wieś, która również nazywa się Góra Świętej Anny. 27 milionów lat temu, w oligocenie obecne wzgórze było stożkiem wulkanu.
6. Muzeum Wsi Opolskiej
Miejsce inne, niż pozostałe w naszym zestawieniu. Pod gołym niebem zgromadzono tu ponad 40 drewnianych, zabytkowych budowli. Adres tego skansenu: Opole, ul. Wrocławska 174.
7. Pałac w Turawie
W XVIII wieku w miejscowości Turawa książęta opolscy zbudowali zameczek myśliwski. Po II wojnie światowej był w nim sierociniec, potem Urząd Gminy, jeszcze później dom dziecka. Mimo tej dziwacznej historii ostatnich kilkudziesięciu lat, bryła zamku może zachwycać, podobnie jak neorokokowa sala balowa z bogatymi dekoracjami ścian, piecami kaflowymi i wyposażeniem wnętrza.
8. Wieża Piastowska w Opolu
Symbol Opola ma 42 metry wysokości, do tego fundamenty 6 metrów pod ziemią. Gotycka, XIV-wieczna wieża była kiedyś częścią murów opolskiego zamku. Ona została, niestety w 1928 r. wieku władze uznały, że cała reszta zamku jest nieestetyczna, więc został rozebrany. Wieżę można zwiedzać codziennie, a zwiedzanie wraz z wejściem na taras widokowy (oraz pokazem multimedialnym) trwa pół godziny. Bardzo blisko wieży jest opolski amfiteatr oraz Muzeum Polskiej Piosenki.
9. Głuchołazy – Wieża Bramy Górnej
Symbolem Głuchołazów na Opolszczyźnie jest 25-metrowej wysokości Wieża Bramy Górnej. W połowie XIV wieku zbudowano 5-metrowej wysokości mury miejskie, a do miasta można było wejść przez dwie bramy: Górną i Dolną. W roku 1600 do Wieży Bramy Górnej dobudowano renesansową attykę, przez co zyskała oryginalny wygląd. W drugiej połowie XIX wieku mury rozebrano. Do dziś zachowały się małe fragmenty (największy przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej) oraz wspomniana Wieża Bramy Górnej. Obecnie wieża jest punktem widokowym, na który prowadzi 105 drewnianych stopni. Jest otwarta codziennie.
10. Zamek w Brzegu
W XIII wieku w Brzegu zaczęto budować Zamek Piastów Śląskich. Potem się rozrastał i zmieniała się jego forma architektoniczna. Przez jakiś czas na zamku była karczma, wojskowe koszary i magazyn. W 1924 r. powstało tu Muzeum Miejskie. Po uszkodzeniach podczas II wojny światowej, od 1952 r. znów jest tu muzeum, obecnie nazywające się Muzeum Piastów Śląskich. Potem odrestaurowano zamek, nadając mu formę, w jakiej był w XVI wieku. Zamek mieści się pod adresem: plac Zamkowy 1.
Województwo opolskie ciekawostki i atrakcje: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Warmińsko-Mazurskie
> Podlasie
> Mazowsze