Województwo pomorskie – atrakcje i ciekawostki
Województwo pomorskie ciekawostki
Pomorskie jest jednym z 16. województw naszego kraju, w którym mieszka 2,3 mln ludzi. Położone jest w północnej części kraju, nad morzem Bałtyckim. 1/3 powierzchni Pomorza porastają lasy. Stolicą Pomorza jest Gdańsk, największe spośród 42. miast w tego województwa.
Największą rzeką jest Wierzyca (151 km jej długości znajduje się na terenie tego województwa, a największym jeziorem jest Łebsko (71,4 km²).
Woj. pomorskie – największe miasta
1) Gdańsk – ok. 470 tysięcy mieszkańców.
2) Gdynia – ok. 246 tys.
3) Słupsk – ok. 90 tys.
4) Tczew – ok. 60 tys.
5) Rumia – ok. 50 tys.
6) Wejherowo – ok. 50 tys.
7) Starogard Gdański – ok. 48 tys.
8) Chojnice – ok. 40 tys.
9) Kwidzyn – ok. 38 tys.
10) Malbork – ok. 38 tys.
11) Sopot – ok. 35,5 tys.
Inne miasta w woj. pomorskim: Bytów, Hel, Jastarnia, Krynica Morska, Lębork, Łeba, Międzyzdroje, Prabuty, Puck, Reda, Sztum, Ustka,
Województwo pomorskie, to nie tylko nadmorskie, piaszczyste plaże, czy ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. To szereg innych interesujących miejsc, które chętnie odwiedzają turyści. Na przykład w Akwarium Gdyńskim podziwiać można najciekawsze i najrzadsze gatunki płazów, gadów i ryb z całego świata, skupionych w kilkudziesięciu akwariach.
Najbardziej znanymi regionami w województwie pomorskim są: Trójmiasto, Kaszuby oraz Ziemia Słupska.
Trójmiasto
Trójmiasto tworzą Gdańsk, Sopot i Gdynia. Łączy je nie tylko historia i kultura i każdy odnajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Plaże w Gdańsku, słynne molo w Sopocie, klif w Gdyni z zachwycającym widokiem na Zatokę Gdańską – to tylko przykłady.
W Gdańsku znajduje się historyczna Droga Królewska z ulicą Długą i Długim Targiem, gdzie są m.in. fontanna Neptuna i Dwór Artusa. Gdańsk, to także Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności, także ogród zoologiczny i ponad 11-hektarowy Park Oliwski.
Sopot, to 4-kilometrowa plaża z drewnianym molo (najdłuższym w Europie), słynna Opera Leśna, także Krzywy Domek, którego wyglądu nie sposób opisać. Koniecznie trzeba przespacerować się deptakiem przy ul. Bohaterów Monte Cassino (tak zwany Monciak). Gdynia słynie że Skweru Kościuszki z cumującymi na pobrzeżu statkami. Co roku do Gdyni zjeżdżają młodzi ludzie na festiwal Open’er, jeden z największych festiwali muzycznych w Europie oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
Kaszuby
Kaszuby, to rozciągające się od Bałtyku do Borów Tucholskich urokliwe miejsce, bogate w tradycje. Mieszkańcy Kaszub posługują się językiem kaszubskim i w tym języku można nawet zdawać maturę. Kaszubskie tradycje, to wyjątkowa kuchnia, muzyka, rękodzieło i barwne stroje ludowe. Na Kaszubach są piękne plaże, domki rybackie, dwory i pałace. Są tu jeziora, gęste lasy oraz góra Wieżyca (329 m n.p.m.).
Ziemia Słupska
Największym miastem tego regionu, jest Słupsk. To ponad 700-letnie miasto z imponującym gotyckim Zamkiem Książąt Pomorskich (jest tu kolekcja obrazów awangardowego artysty Stanisława Ignacego Witkiewicza), odrestaurowanymi spichlerzem Richtera, zabytkowy młyn, Brama Młyńska i inne miejsca godne odwiedzenia.
W Ustce znajduje się latarnia morska, która świeci od ponad 100 lat. Latarnie są też w pobliskim Czołpinie oraz we wsi Osetnik
(latarnia morska Stilo). Rzeka Słupia kojarzona jest z Papieskim Szlakiem Kajakowym upamiętniającym wodną wyprawę Karola Wojtyły z 1964 roku. Szlak jest niemal tak długi, jak sama rzeka.
Co zobaczyć na Pomorzu?
1) W Malborku była siedziba zakonu krzyżackiego. Tutejszy zamek jest jednym z największych pod względem powierzchni zamków Europy. To tak naprawdę kompleks trzech zamków, o łącznej powierzchni 210 tys. m².
2) Mierzeja Helska w wakacje tętni życiem, bo co roku odwiedzają je rzesze turystów spragnionych plażowania i kąpieli morskich. Na końcu cypla jest urokliwe miasto Hel, gdzie zachowały się rybackie domki z końca XVIII wieku.
3) W środku Kaszubskiego Parku Krajobrazowego położony jest Szymbark. Ma do zaoferowania wiele atrakcji, a będąc tu, trzeba koniecznie zobaczyć drewniany dom, stojący… do góry nogami i wejść do jego środka.
4) Kartuzy, to piękne miasto na Kaszubach, położone nad czterema jeziorami. Nazwa nawiązuje do zakonu Kartuzów, którzy przybyli tu w XIV wieku. Będąc tu, warto odwiedzić Muzeum Kaszubskie.
5) Szwajcaria Kaszubska, to piękna część Kaszub, w której znajduje się wiele jezior Pojezierza Kaszubskiego.
6) Jeśli kojarzysz Stonehenge czyli słynną megalityczną budowlę w południowej Anglii, może chciałbyś odwiedzić Węsiory na Kaszubach i zobaczyć “polskie Stonehenge”. W połowie XX wieku odkryto tu ponad 100 kamiennych grobów plemienia Gotów. Największy z czterech kamiennych kręgów ma obwód 256. metrów.
7) Wspomniana wyżej góra Wieżyca, zwana jest “kaszubskim Olimpem”. Na jej szczytem zbudowano wieżę widokową mającą 35 metrów wysokości, skąd rozpościerają się wspaniale widoki na okolice.
8) W środku Borów Tucholskich leżą Chojnice, założone w XIV wieku przez Krzyżaków. Kamienice Starego Miasta zachwycają ornamentami, a do naszych czasów przetrwały resztki murów obronnych.
9) Chmielno na Kaszubach, to wioska turystyczna. W tutejszym Muzeum Ceramiki Kaszubskiej można własnoręcznie ulepić garnek.
10) W Kościerzynie obok dworca kolejowego znajduje się Muzeum Kolejnictwa. Są tu zabytkowe pociągi i parowozy pamiętające XIX wiek.
Parki Narodowe na Pomorzu
- Słowiński Park Narodowy
- Park Narodowy Bory Tucholskie
Parki Krajobrazowe na Pomorzu
- Nadmorski Park Krajobrazowy
- Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
- Kaszubski Park Krajobrazowy
- Nadmorski Park Krajobrazowy
- Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
- Park Krajobrazowy Dolina Słupi
- Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
- Trójmiejski Park Krajobrazowy
- Tucholski Park Krajobrazowy
- Wdzydzki Park Krajobrazowy
- Zaborski Park Krajobrazowy
Pomorze to część Polski, którą warto zobaczyć. Wyjazd w te rejony z pewnością będzie udaną podróżą oraz okazją do wypoczynku.
Województwo pomorskie ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Kwidzyn
Zobacz też:
> Województwo Warmińsko-mazurskie
> Dolny Śląsk
> Podlasie