województwo świętokrzyskie ciekawostki atrakcje zabytki

Niezwykłe ciekawostki i fakty o województwie świętokrzyskim

Czas czytania:4 minut/y, 28 sekund/y

Z czego słynie województwo świętokrzyskie ciekawostki, najważniejsze informacje, atrakcje, miasta. Co zobaczyć w świętokrzyskim?

Województwo świętokrzyskie

1) Województwo świętokrzyskie jest jednym z szesnastu powstałych w 1999 roku województw Polski. Jest położone w południowo-wschodniej Polsce i zajmuje powierzchnię ponad 11,7 tys. kilometrów kwadratowych.

2) Świętokrzyskie graniczy z województwem lubelskim na wschodzie, łódzkim na północnym zachodzie, małopolskim na południu, mazowieckim na północy, podkarpackim na południowym wschodzie i śląskim na zachodzie.

3) W skład województwa wchodzi trzynaście powiatów ziemskich oraz jedno miasto na prawach powiatu – Kielce, będące powiatem grodzkim oraz stolicą województwa.

3) Największe miasta województwa świętokrzyskiego

Kielce – blisko 200 tys. mieszkańców
Ostrowiec Świętokrzyski – ok. 70 tys.
Starachowice – ok. 50 tys.
Skarżysko-Kamienna – 45 tys.
Sandomierz – ponad 23 tys.
Końskie – blisko 20 tys.
Busko-Zdrój – 16 tys.
• Jędrzejów – 15 tys.
Staszów – ok. 15 tys.
• Pińczów – ok. 11 tys.

Inne miasta w woj. świętokrzyskim: Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Suchedniów, Wąchock, Włoszczowa.

Staszów rynek ratusz Kościuszko ciekawostki atrakcje zabytki
Budynek ratusza na rynku w Staszowie

Województwo świętokrzyskie atrakcje i zabytki

4) Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym miejscem na liście zabytków województwa świętokrzyskiego jest Święty Krzyż. Wzniesiony na Łysej Górze (595 m n.p.m) we wczesnym średniowieczu klasztor benedyktynów skrywa w sobie relikwie Świętego Krzyża. Przybywali tu zarówno pielgrzymi i duchowni, jak i książęta oraz królowie, by pomodlić się o powodzenie w bitwie czy o możliwość zyskania miejsca na tronie.

Dodajmy, że Łysa Góra, to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Polski, gdzie można odpocząć na łonie natury.

ratusz rynek Sandomierz ciekawostki atrakcje historia zabytki
Województwo świętokrzyskie ciekawostki. Zabytkowy ratusz na rynku w Sandomierzu

5) Rynek i zabudowa w Sandomierzu – to miejsce przyciąga nie tylko fanów serialu „Ojciec Mateusz” i odtwarzającego główną postać Artura Żmijewskiego, który od wielu lat niestrudzenie przemierza miasto na swoim rowerze. Od Sandomierza zaczęła się historia całego województwa. Świetnie zachowana jest zabudowa: rynek, kościoły z katedrami na czele, zamek królewski. W 1570 r. został tu podpisany tak zwany „pokój religijny” – prawodawstwo dotyczące wolności sumienia i tolerancji religijnej.

6) Pacanów – miasto, w którym ponoć kozy kują, zyskało swoją sławę po tym, gdy Kornel Makuszyński i Marian Walentynowicz powołali do życia Koziołka Matołka. Obecnie przyciąga do siebie turystów znajdującym się tu Europejskim Centrum Bajki.

7) Uzdrowiska w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju, to miejsce głównie dla kuracjuszy. Od blisko 200 lat można się tu udać, w celu podreperowania zdrowia. Oferowane są zabiegi pomagające przy leczeniu dolegliwości ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, kardiologicznych, dermatologicznych. Największym bogactwem są: woda siarczkowa i solanka jodkowa. Od 1960 r. produkowana jest woda „Buskowianka Zdrój”.

Park Zdrojowy Busko Zdrój województwo świętokrzyskie ciekawostki uzdrowisko
Park Zdrojowy w Busku-Zdroju. Foto: Michal Gorski / cc-by-sa 3.0

8) Dworek Stefana Żeromskiego, czyli obecne Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” w Ciekotach, zaprasza do siebie miłośników twórczości tego pisarza, jak i osób interesujących się dawnym folklorem. Dworek zachwyca swoimi wnętrzami, a położenie u progu Gór Świętokrzyskich zachęca do wędrówek na świeżym powietrzu. Jest możliwość zakupienia pamiątek związanych z Żeromskim oraz wypożyczenia rowerów, aby poznać okolicę z perspektywy dwóch kółek.

9) Zamek Królewski w Chęcinach jest chyba najbardziej znanym zabytkiem województwa świętokrzyskiego. To budowla obronna typu górskiego, której mury dopasowane są do kształtu góry, na której zostały wzniesione. Warownię wzniesiono między XIV a XV wiekiem. Obecnie można zwiedzać ruiny zamku oraz udać się na punkt widokowy na wieży, z którego rozpościera się malowniczy krajobraz. Można też spróbować wypatrzeć ducha przechadzającej się po zamku królowej Bony, która według legendy wciąż przemierza znane sobie korytarze.

Warte odwiedzenia są także tutejsze zabytkowe klasztory. Wczesnobarokowy klasztor sióstr bernardynek oraz ufundowany w 1368 r. przez króla Kazimierza Wielkiego klasztor franciszkanów.

Chęciny ciekawostki zamek ruiny zamku
Chęciny, ruiny zamku

7) Zespół pałacowy biskupów krakowskich w Kielcach, to pozostałość z czasów, gdy miasto należało do biskupstwa krakowskiego (do roku 1791). Został wzniesiony na Wzgórzu Zamkowym, a obecnie znajduje się w nim Muzeum Narodowe. Wystrój wnętrz pałacu jest taki, jak w XVII wieku.

Wokół zamku zwiedzać można najstarsze cząstki dawnego osadnictwa, a także tereny rekreacyjne, sportowe i parkowe.

kielecki rynek atrakcje Kielc zabytki co zobaczyć w Kielcach
Kielecki rynek. Województwo świętokrzyskie ciekawostki

Województwo świętokrzyskie z czego słynie

10) Skansen „Galeria pod chmurką” w Maruszowie, niewielkiej miejscowości na trasie między Kielcami a Lublinem, prowadzony jest przez emerytowanego górnika Edwarda Ziarka. Składa się na niego dom mieszkalny z Babą Jagą na dachu, chata bogatego chłopa, stodoła kryta strzechą, klimatyczna karczma i szkoła. W budynkach znajdują się autentyczne przedmioty dawnego użytku, takie jak ławki z pojemnikami na atrament czy maszyny rolnicze.

11) Na Ponidziu, w miejscowością Młyńczyska założonej przez księcia Radziwiłła, na rzece stoi zabytkowy młyn wodny. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, gospodarowali nim Żydzi, interesy robili Amerykanie, we władaniu mieli także lokalni ziemianie. Niegdyś napędzany był turbiną wodną. Obecnie młyn pełni funkcję muzeum. Niedaleko znajdują się stawy rybne oraz dwór staropolski z końca XX w.

12) Świętokrzyska Prowansja – tak niektórzy nazywają miejsce w Winiarach Dolnych, niedaleko Nowego Korczyna. W maju i czerwcu ten lawendowy raj dostępny jest nie tylko dla bąków, trzmieli i motyli, ale także turystów. Przechadzają się pomiędzy fioletowymi, upojnie pachnącymi kwiatami, niczym po francuskiej Prowansji.

Na wschód od Nowego Korczyna, w miejscowości Wełecz rośnie sosna „na palcach”. Drzewo to posiada system korzeniowy, który w wyniku obniżenia terenu (spowodowane to było przez wydobywanie piasku i erozję gleby) został całkowicie odsłonięty.

kościół drewniany Ostrowiec Świętokrzyski województwo świętokrzyskie ciekawostki atrakcje zabytki
Drewniany kościół w Ostrowcu Świętokrzyskim

13) Świętokrzyski Park Narodowy

Na terenie województwa świętokrzyskiego znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi ponad 7,6 tys. ha. W skład parku wchodzą: Pasmo Łysogórskie, część pasma Klonowskiego, część pasma Pokrzywiańskiego oraz część doliny Wilkowskiej i Dębniańskiej.

Województwo świętokrzyskie ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Warmińsko-mazurskie
> Pomorskie
> Dolny Śląsk
> Świętokrzyskie atrakcje na wesele

klimakterium hormonalna terapia zastępcza ciekawostki Poprzedni post Hormonalna terapia zastępcza a klimakterium – czy to dobre rozwiązanie?
handlowcy kawały dowcipy o handlowcach handel humor zakupy Następny post Dowcipy o handlowcach