województwo wielkopolskie ciekawostki Wielkopolska atrakcje zabytki

Województwo wielkopolskie – ciekawostki, atrakcje

Czas czytania:4 minut/y, 0 sekund/y

Z czego słynie województwo wielkopolskie ciekawostki. Wielkopolska najważniejsze informacje, atrakcje Wielkopolski

Wielkopolska ciekawostki

1) Województwo wielkopolskie położone jest w środkowo-zachodniej części Polski, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej. Jego powierzchnia wynosi prawie 30 tys. kilometrów kwadratowych.

2) Graniczy z województwem dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

3) Na Wielkopolsce mieszka 3,5 miliona ludzi.

4) Na terenie województwa wielkopolskiego znajduje się miasto będące pierwszą stolicą Polski – Gniezno.

ratusz Kalisz ciekawostki atrakcje zabytki
Ratusz w Kaliszu. Foto: Peżot / cc-by sa 4.0

5) Największe miasta Wielkopolski

> Poznań – ponad 500 tys. mieszkańców
> Kalisz – ok. 100 tys.
> Konin – ok. 75 tys.
> Piła – ok. 75 tys.
> Ostrów Wielkopolski – ok. 73 tys.
> Gniezno – ok. 70 tys.
> Leszno – ok. 65 tys.
> Luboń – ok. 33 tys.
> Września – ok. 32 tys.
> Swarzędz – ponad 30 tys.

Więcej miast na Wielkopolsce: Bojanowo, Chodzież, Jarocin, Kępno, Koło, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Licheń Stary, Nowy Tomyśl, Opalenica, Pleszew, Rawicz, Szamotuły, Trzemeszno, Turek, Wolsztyn, Złotów.

Poznań muzea Poznania muzeum Stary Rynek województwo wielkopolskie ciekawostki
Na Starym Rynku w Poznaniu. W głębi wieża ratusza

6) Zabytki i atrakcje województwa wielkopolskiego

Poznański rynek

Na poznańskim rynku, po którym można spacerować w słoneczny dzień i przysiąść przy którejś z kawiarni, znajduje się renesansowy ratusz. Niegdyś obradowała w nim rada miasta, obecnie mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania, gdzie można zaznajomić się z historią miasta z okresu od XIII wieku do roku 1954.

Pałac w Antoninie

Pałac myśliwski zbudowany na początku XIX wieku dla księcia Antoniego Radziwiłła. Piękna, drewniana budowla warta obejrzenia. Mieści się w nim hotel i restauracja, warto więc wpaść na obiad. Nie ma niestety możliwości zwiedzania. Pałac otacza ogród w angielskim stylu. W zamku tym odbywają się koncerty Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”.

zamek Gołuchów ciekawostki informacje zabytki atrakcje
Zamek w Gołuchowie. Województwo wielkopolskie ciekawostki

Zamek w Gołuchowie

Ten wybudowany w XVI wieku zamek zachwyca strzelistymi basztami. Powstał w celach obronnych. Obecnie mieści się w nim jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu, w jego ekspozycji podziwiać można cenne, zabytkowe dzieła sztuki. W oficynie zamku zlokalizowane jest Muzeum Leśnictwa.

Zamek w Kórniku

Jego początki sięgają średniowiecza. Rezydowały w nim rody Górków i Działyńskich. Wnętrza zaaranżowano tak, by zwiedzający odnosili wrażenie, iż właściciele zamku dopiero co go opuścili. Obecnie znajduje się w nim muzeum oraz siedzibę ma biblioteka. Zwiedzający swoją przygodę z podziwianiem zaczynają od zamkowej sieni, przechodzą do pokoju będącego siedzibą przedstawicielek rodów, kierują się przez piękny salon ku sali jadalnej i do Pokoju Fundatorów. Do zobaczenia są również Zakątek Myśliwski i Sala Mauretańska. Zamek można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem – usługa ta jest płatna w zależności od języka, w jakim ma być zwiedzanie. Można też wypożyczyć audioprzewodnik.

katedra gnieźnieńska Gniezno ciekawostki atrakcje zabytki
Katedra gnieźnieńska. Województwo wielkopolskie ciekawostki

Katedra Gnieźnieńska

Ten zbudowany w stylu gotyckim XIV-wieczny kościół był miejscem koronowana królów polski. Zwiedzający mogą przechadzać się nie tylko między kościelnymi nawami, ale też zwiedzić podziemie katedry.

Parowozownia w Gnieźnie

Unikatowy kompleks kolejowy zbudowano w drugiej połowie XIX wieku. Nieczynny od 2009 roku, obecnie stanowi ciekawostkę turystyczną. Zwiedzać można ją samemu lub też w grupie. Te należy zgłaszać na zwiedzanie z tygodniowym wyprzedzeniem, korzystając z formularza znajdującego się na stronie internetowej Parowozowni. Podczas zwiedzania można zobaczyć dwa budynki, w których dawniej naprawiano tabory, oraz kilka używanych urządzeń.

Skansen Miniatur Wielkopolski

Jest zlokalizowany w Pobiedziskach. Składa się na niego 35 zabytkowych budowli typowych dla Wielkopolski oraz dla Szlaku Piastowskiego. Powstały w skali 1:20, część z nich została stworzona z tych samych materiałów, co oryginalne budowle. Zwiedzać można samemu, a skansen ma też przygotowaną ofertę dla grup.

synagoga w Koninie województwo wielkopolskie ciekawostki atrakcje zabytki
Żydowska synagoga w Koninie. Foto: Sławomir Milejski / cc-by sa 3.0

Kopalnia soli Kłodawa

Największa z wciąż czynnych kopani soli. Zwiedzającym oferuje podróż 600 metrów w dół – mieści się tu bowiem położona najgłębiej na świecie czynna podziemna trasa turystyczna. Można tu także, jako w jedynym miejscu w Europie, zobaczyć unikalną, różową sól.

Rezerwat Archeologiczny w Grzybowie

Od 1988 roku trwają tu badania archeologiczne. Był tu jeden z największych grodów piastowskich w Polsce. Czynny przez cały rok.

Gabinet Figur Woskowych „Bargen”

Zlokalizowany jest w Poznaniu, nieopodal dworca głównego. Znaleźć w nim można trzydzieści pięć figur woskowych. Są wśród nich papież Jan Paweł II, Osama Bin Laden i Drakula.

zamek miasto Koło ciekawostki
Wielkopolska. Ruiny zamku w Kole

7) Wielkopolski Park Narodowy

Na terenie województwa wielkopolskiego znajduje się Wielkopolski Park Narodowy. Ma powierzchnię 7.585 hektarów i został utworzony w 1957 roku. Położony jest nad rzeką Wartą, w trójkącie miast: Luboń – Stęszew – Mosina. Na jego terenie utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej. Ich łączna powierzchnia wynosi 260 hektarów.

Park jest udostępniony w celach rekreacyjnych i turystycznych. Biegnie przez niego pięć znakowanych szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 85. kilometrów. Udostępnionych jest także ponad 100 kilometrów dróg dla rowerzystów oraz 30 kilometrów dla miłośników jazdy konnej. Na terenie Parku znajdują się zabytki, między innymi drewniany kościół z XVII wieku oraz XIX-wieczne dwory w Szreniawie i Trzebawiu.

Województwo wielkopolskie ciekawostki i zdjęcia (4): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Podlasie
> Małopolska
> Mazowsze

Rejowiec Fabryczny ciekawostki informacje atrakcje miasto lubelskie Poprzedni post Rejowiec Fabryczny koło Chełma – ciekawostki
żelazko ciekawostki historia żelazka wynalazek Następny post Ciekawostki o żelazku. Historia wynalazku