miasto Wołomin ciekawostki zabytki atrakcje

Wołomin – niezwykłe fakty i ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 20 sekund/y

Podwarszawskie miasto Wołomin ciekawostki i fakty. Historia Wołomina i miejsca które można odwiedzić będąc w Wołominie

Wołomin – informacje

1) Wołomin, to ok. 40-tysięczne miasto w województwie mazowieckim. Jest tu siedziba powiatu wołomińskiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Wołomin. Leży nad rzeką Czarną.

2) Z Wołomina do centrum Warszawy jest ponad 20 kilometrów.

3) Osiedla Wołomina: Osiedle Nafta, Osiedle Sławek, Osiedle Sławek – Nowa Wieś, Osiedle Sosnówka, Osiedle Partyzantów, Osiedle 1 Maja, Osiedle Lipińska, Osiedle Centrum, Osiedle Polna – Asnyka, Osiedle Wileńska, Osiedle Niepodległości, Osiedle Słoneczna – Kolonia Gródek, Osiedle Kobyłkowska, Osiedle Reja, Osiedle Wołominek.

Wołomin ciekawostki z historii

4) Miejscowość istniała w XV wieku, wtedy w źródłach pisanych wystąpiła jako Volunsk. Prawa miejskie Wołomin uzyskał w 1919 roku.

5) W 1580 r. w wiosce szlacheckiej Volunsk, należącej do rodu Wołumińskich mieszkało 25-30 ludzi. To od ich nazwiska miasto ma nazwę Wołomin.

mural Bitwy Warszawskiej Wołomin ciekawostki zabytki atrakcje
Mural upamiętniający Bitwę Warszawską obok komisariatu policji w Wołominie

6) Ważnym faktem w dziejach Wołomina miało uruchomienie w 1862 r. kolei Warszawa-Petersburg. Pierwszym przystankiem tej linii była wieś Wołomin. Budynek kolei warszawsko-petersburskiej z 1863 r. stoi przy ul. Żelaznej.

7) Pod koniec XIX wieku Wołomin był miejscowością letniskową. Obok stacji kolejowej stało kilka domów letniskowych, które wynajmowano dla letników z Warszawy.

8) Na początku XX wieku w Wołominie były trzy linie tramwajów konnych. W okresie letnim kursowały od stacji do Zenonowa, od Sławka do Nowej Wsi i od dworu Wojciechowskiego do lasu Wołomin. W 1908 r. zaczęto budować kościół, powstawały zakłady produkcyjne, a Wołomin stawał się coraz silniejszym ośrodkiem.

pomnik Powstania Styczniowego kościół Józefa Robotnika w Wołominie
Pomnik Powstania Styczniowego i kościół Józefa Robotnika. Wołomin ciekawostki

9) W 1915 r. do Wołomina wkroczyły wojska niemieckie. Mieszkańców wywożono na przymusowe roboty do Niemiec, panowało bezrobocie. Liczba mieszkańców zmniejszyła się z 13 tys. przed wojną, do ok. 4-6 tys. po I wojnie światowej.

10) Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Wołomin w 1919 roku uzyskał prawa miejskie, nastąpiła odbudowa miasta ze zniszczeń wojennych oraz ożywienie gospodarcze (powstały m.in. dwie huty szkła). W 1924 r. mieszkało tu już 14 tys. ludzi. Zwiększała się też liczba społeczności żydowskiej. Działała żydowska szkoła, organizacje żydowskie, była synagoga, kirkut.

11) 10 września 1939 Niemcy zbombardowali Wołomin, 4 dni później oddziały niemieckie zajęły miasto. Kilka miesięcy później utworzyli tu żydowskie getto. W październiku 1942 jego mieszkańców przewieziono do Radzymina, a potem do obozu zagłady w Treblince.

kościół Matki Boskiej Częstochowskiej Wołomin ciekawostki zabytki atrakcje
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Wołomin ciekawostki, zabytki, atrakcje

Co zobaczyć w Wołominie

12) Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej (ul. Kościelna 54) zbudowano w latach 1908–1927. Po zniszczeniach w 1944 r. został odbudowany w latach 1950–1953. Obok kościoła stoi kaplica z cegły, z 1902 roku oraz grota Matki Boskiej z Lourdes.

kaplica w Wołominie woj. mazowieckie
Kaplica obok Kościoła MB Częstochowskiej w Wołominie
Grota Matki Boskiej z Lourdes obok kościoła w Wołominie
Grota Matki Boskiej z Lourdes. Wołomin, woj. mazowieckie

13) W Wołominie przy ul. Nałkowskiego 17 mieści się otwarte w 1992 r. Muzeum im. Zofii (1884-1954) i Wacława Nałkowskich. Jest w zbudowanym w 1895 r. domu ojca pisarki. Mieszkała tu do 1937 r., powstawały tu jej dzieła, m.in. „Romans Teresy Hennert”, „Granica”, dramat „Dom kobiet”. Przy okazji napiszemy, że przy ul. Wileńskiej 32 w Wołominie usytuowany jest budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej, założonej w 1949 r.

Muzeum Nałkowskich Wołomin ciekawostki zabytki atrakcje
Muzeum Nałkowskich. Wołomin ciekawostki, atrakcje

14) Na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wołominie stoi Pomnik Obrońcom Ojczyzny 1920 roku. Upamiętnia wizytę Piłsudskiego w Wołominie w sierpniu 1920 r., podczas tzw. cudu nad Wisłą. Postawiono go w 1930 r. Stał przez całą wojnę, potem komuniści nakazali go zniszczyć. Obecny pomnik odsłonięty w 1995 r. stoi w tym samym miejscu, co poprzedni.

Józef Piłsudski pomnik w Wołominie woj. mazowieckie
Pomnik Obrońcom Ojczyzny 1920 roku w Wołominie, woj. mazowieckie

15) W 2022 r. w “parku kieszonkowym” na skrzyżowaniu ulicy Wileńskiej i Legionów, niedaleko dworca w Wołominie, stanął pomnik psa Miśka. Upamiętnia sympatycznego psa, który po śmierci swego pana, kolejarza, przychodził na dworzec kolejowy w Wołominie oraz inne miejsca miasta. Mieszkańcy go polubili, a jego postać obrosła legendą.

Wołomin ciekawostki

16) Kościoły rzymskokatolickie w Wołominie:
Kościół Matki Bożej Królowej Polski (ul. Kurkowa 35, zbudowany w latach 1989-1997).
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej (ul. Kościelna 54, zbudowany w latach 1908-1927, po wojnie odbudowany).
Kościół św. Józefa Robotnika (ul. Marsz. J. Piłsudskiego 50, zbudowany w II połowie XX wieku).

17) Żydowską synagogę zbudowano przy ul. Orwida w Wołominie na początku XX wieku. W 1939 r. zniszczyli ją hitlerowcy, potem nie została odbudowana.

pomnik The Beatles Wołomin ciekawostki atrakcje
Wołomin ciekawostki: popiersie zespołu The Beatles

18) Na prywatnej posesji (budynek z 1905 r.) obok skrzyżowania ul. Niepodległości / Wileńska, stoi pomnik (popiersie) członków zespołu The Beatles.

19) W mieście są dwie stacje kolejowe obsługiwane są przez Koleje Mazowieckie liniami R6 i R60: Wołomin i Wołomin Słoneczna.

20) Obok kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie w 2005 r. odsłonięto Pomnik Katyński.

Henryk Wojciechowski Urząd Miejski w Wołominie
Henryk Wojciechowski przed Urzędem Miejskim w Wołominie

21) Obok budynku Urzędu Miasta, na ławeczce siedzi postać Henryka Konstantego Woyciechowskiego (1851-1934). Był ostatnim właścicielem dóbr wołomińskich i założycielem miasta.

22) Huragan Wołomin, to klub piłkarski założony w 1923 roku. Mecze rozgrywa na stadionie przy ul. Korsaka 4., na którym są 574 miejsca siedzące.

23) Przy ul. Andersa / Kresowej znajdował się założony w II połowie XIX w. cmentarz żydowski. Obecnie teren jest częściowo zabudowany, na miejscu nie ma żadnej informacji.

Wołomin ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Piaseczno
> Nowy Dwór Mazowiecki
> Mława

grupowe ubezpieczenie na życie ubezpieczenia Poprzedni post Jak wybrać najlepsze grupowe ubezpieczenie na życie?
wymiana ekranu w iPhone 11 Następny post Wymiana ekranu w iPhone 11 – co warto wiedzieć?