Wokrcampy czyli wycieczki z wolontariatem

wokrcamp co to wokrcampy wycieczki z wolontariatem wolontariat ciekawostki

Jesteś młody / młoda i chcesz poznać świat za nieduże pieniądze? Rozważ możliwość wyjazdu na workcamp. Wycieczki z wolontariatem – najważniejsze informacje na ten temat

Co to jest workcamp?

Workcamp (po polsku: praca na obozie), to obóz wolontariacki. Najczęściej jest to grupa międzynarodowa (osoby z różnych krajów), które pracują na rzecz lokalnej społeczności lub organizacji pozarządowej.

Wycieczka i praca

Jakie są zasady takiej pracy? Wolontariusze nie otrzymują żadnej zapłaty za swoją pracę, muszą pokryć z własnej kieszeni koszt przejazdu / przelotu. Mają zapewnione noclegi i wyżywienie. Po pracy jest okazja poznania innego kraju (w tym wycieczki) i jego zwyczajów. Nie jest to więc normalny wyjazd turystyczny, za to trzeba poświecić na miejscu swój czas, trzeba pracować. Są to prace lekkie, nie pójdziesz pracować w kopalni! Jeśli więc nie masz wystarczającej ilości pieniędzy na zagraniczny wyjazd turystyczny i poznanie innego kraju, warto rozważyć wyjazd na workcamp czyli wycieczkę z wolontariatem.

Jak pojechać na workcamp?

Trzeba wiedzieć, że organizacje za granicą do pracy wolontariackiej nie przyjmują osób indywidualnych. Współpracują z zaprzyjaźnionymi, sprawdzonymi organizacjami, które rekrutują uczestników wyjazdów. Można oczywiście szukać na własną rękę możliwości wyjazdu na angielskojęzycznych stronach, ale prawdopodobnie najlepiej jest skorzystać z pośrednictwa jednej z organizacji polskich. I na miejscu, po polsku, dowiedzieć się wszystkiego, a potem podjąć decyzję związaną z wyjazdem wolontariackim.

Praca wolontariacka – za i przeciw

Rozszerzymy tu kilka podanych wyżej informacji. Nie jedziesz na wypoczynek, lecz przede wszystkim do pracy, do pomocy przy ważnych i ciekawych projektach lokalnych. Może to być pomoc w nauce i opiece nad dziećmi, w placówkach ochrony zdrowia lub fizjoterapii, prace ekologiczne, renowacyjne, związane z kulturą, itd.

wokrcamp co to wokrcampy wycieczki z wolontariatem wolontariat
Wycieczki z wolontariatem – czyli pomoc oraz poznawanie świata

Jakie są plusy wyjazdu na workcamp? Poznasz kulturę, zwyczaje, kuchnię i codzienne życie mieszkańców kraju, do którego pojedziesz. Dotrzesz do miejsc, w które biura podróży wycieczek nie organizują. Poznasz prawdziwe, codzienne oblicze kraju i jego mieszkańców. Dowiesz się, jak tam naprawdę wygląda życie. Jeśli to workcamp międzynarodowy – poznasz też rówieśników z innych krajów. Zdobędziesz też doświadczenie, które pomoże ci w dalszym życiu.

Każdy wyjazd ma swoją specyfikę. Może to być wolontariacka praca w wielkim mieście lub w wiosce na odludziu, skąd aby zobaczyć więcej ciekawych miejsc, trzeba jakoś dotrzeć. Za własne pieniądze, choć czasem część kosztów pokrywa miejscowa organizacja. Może to być miejsce w pobliżu egzotycznej plaży czy rezerwatu przyrody.

wokrcamp co to wokrcampy wycieczki z wolontariatem wolontariat
Wokrcamp, to okazja poznania obcej kultury, tradycji i kuchni

Co cię czeka na workcampie?

Już wiesz, że sam musisz pokryć koszta podróży i za pracę nie dostaniesz żadnych pieniędzy. Musisz przyjechać z kieszonkowym na niezbędne wydatki. Nie musisz znać obcego języka, będzie opiekun grupy znający języki, który koordynuje sprawy organizacyjne na miejscu. Oczywiście jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, musisz mieć zgodę rodziców na wyjazd. Jednak zazwyczaj chodzi o osoby pełnoletnie, gdyż nie ma często specjalnego opiekuna z doświadczeniem pedagogicznym.

Przykłady wyjazdów na workcamp

Wiele zależy od większych lub mniejszych kontaktów organizacji z Polski z organizacjami zagranicznymi. W sieci można znaleźć różne propozycje wyjazdów wolontariackich. Proponowane są wycieczki do Armenii, Kazachstanu, Peru, na Ukrainę, do afrykańskiej Tanzanii, do Azji (Chiny, Filipiny, Kambodża, Nepal, Mongolia, Sri Lanka, Wietnam, Tajlandia). Już same nazwy i miejsca na kuli ziemskiej sprawiają, że mogą zachęcić wiele osób do tej formy wyjazdów w wakacje.

Co z ubezpieczeniem?

Na takie wyjazdy po prostu każdy misi mieć ubezpieczenie – na wypadek choroby lub nagłego wypadku. Niektórzy organizatorzy workcampów lub ich partnerzy gwarantują wykupione na miejscu ubezpieczenie. W innych przypadkach takie ubezpieczenia należy wykupić samemu w Polsce, przed wyjazdem.

wokrcamp co to wokrcampy wycieczki z wolontariatem wolontariat
Wycieczki z wolontariatem, to m.in. pomoc dzieciom w nauce

Wokcamp – co jeszcze powinieneś wiedzieć

Co z noclegiem? To obóz młodzieżowy i pięciogwiazdkowego hotelu na pewno nie należy się spodziewać. To miejsca noclegowe adekwatne do zakwaterowania na obozach młodzieżowych. Może to być nocleg w schronisku młodzieżowym, w szkole lub w namiocie. Są to noclegi wieloosobowe / kilkuosobowe. Oczywiście są to miejsca spełniające wymogi sanitarne, są łazienki i toalety. Wszystko różni się, w zależności od konkretnego miejsca.

Co z nauką języków obcych? Nie są przewidziane specjalne zajęcia, ale sam fajt codziennego przebywania z osobami władającymi innymi językami powoduje, że jest możliwość nauki języków, zapamiętywania obcobrzmiących słówek.

Kto ostatecznie decyduje o zakwalifikowaniu kandydatów na workcamp? Partner zagraniczny, na podstawie ankiety wypełnionej przez kandydata do wyjazdu. Wpisuje się do niej m.in. swoje umiejętności, predyspozycje, znajomość języków, doświadczenia w pracy i wolontariacie. Czasem o wyborze decyduje też dodatkowy dokument – list motywacyjny, referencje od jakiejś organizacji, pracodawcy. Wszystko po to, aby w porę wyeliminować osoby nieodpowiednie, które nie wniosą wiele do pomocy na miejscu, nie zaangażują się.

Jeśli osoba która została zakwalifikowana do wyjazdu z jakiegoś powodu zrezygnuje, traci wpłacone wpisowe, które wcześniej wpłaciła.

Workcamp czyli wycieczki z wolontariatem (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Pamiątki z wakacji
> Couchsurfing
> Agroturystyka

Na zakończenie
Wprawdzie ten tekst piszemy, gdy panuje na świecie Covid-19 i wyjazdy są wstrzymane, jednak po jakimś czasie znów będzie normalnie, wiec powyższe informacje znów będą aktualne.