WOŚP ciekawostki informacje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

WOŚP i Jurek Owsiak – niesamowite fakty

Czas czytania:2 minut/y, 11 sekund/y

WOŚP ciekawostki, fakty i informacje o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i Jurku Owsiaku. Początki Orkiestry, rekordowe licytacje, pomoc dla potrzebujących

Początki WOŚP

1) Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, to fundacja, której celem jest pomoc ciężko chorym osobom, zwłaszcza dzieciom. Nazwa została po raz pierwszy użyta w 1991 roku przez jednego z założycieli fundacji, Jerzego Owsiaka.

2) Pierwszy finał WOŚP w 1993 roku zakończył się zebraniem 2 422 464,76 złotych i pozwolił na zakup kardiomonitorów, inkubatorów, respiratorów, pulsoksymetrów, pomp strzykawkowych a także CPAP-ów (urządzeń do łatwiejszego oddychania). Zbiórka przeszła najśmielsze oczekiwania i oprócz wyposażenia Centrum Zdrowia Dziecka, można było też wspomóc 10 oddziałów kardiochirurgii w całej Polsce.

Jerzy Jurek Owsiak WOŚP ciekawostki informacje
Jurek Owsiak robi wszystko, aby WOŚP grała “do końca świata i jeden dzień dłużej”. Foto: Ralf Lotys / cc by-sa 4.0

Licytacje i rekordy WOŚP ciekawostki

3) Jak dotąd kwota zebrana przez fundację Owsiaka rośnie z roku na rok. W 2020 roku zebrano 186,133 610,66 zł. Jednak nie cała kwota jest przeznaczona na pomoc. Od sumy należy odjąć koszty przeprowadzenia zbiórki, które w 2020 roku wyniosły 4 910,592,81 zł.

4) Największą kwotę w historii działania WOŚP, wręczyła Mandaryna, była żona Michała Wiśniewskiego. Dzięki niej WOŚP otrzymało 550 000. Wydarzenie miało miejsce w 2007 roku.

5) Jednym z najdroższych wylicytowanych przedmiotów na rzecz WOŚP, była oryginalna kurtka z filmu “Psy”. Nabywca zapłacił za nią 100 600 zł.

6) Na licytację wystawiano także takie skarby, jak czołg z filmu “Czterej Pancerni i Pies”, dywan po którym chodził Władimir Putin. Można też było zostać właścicielem Giewontu na jeden dzień.

Warszawa siedziba WOŚP ciekawostki informacje
Warszawa, siedziba WOŚP. Foto: Adrian Grycuk / cc by-sa 3.0

Jurek Owsiak i WOŚP

7) Jerzy Owsiak był kilkukrotnie nominowany do pokojowej Nagrody Nobla. Jest też Honorowym Obywatelem Warszawy, a także licznych nagród i odznaczeń państwowych.

8) Żona Jerzego Owsiaka Lidia, pracuje z nim w Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mają dwie córki. Jerzy Owsiak po maturze chciał studiować psychologię oraz dostać się do Akademii Sztuk Pięknych. Niestety, nie dostał się na żaden z wymarzonych kierunków. Mimo, że jego ojciec był milicjantem, Jurka ciągnęło w stronę hippisów.

9) Przystanek Woodstock to festiwal organizowany przez fundację Owsiaka. W 2018 roku z powodów prawnych zmieniono nazwę na Pol’and’Rock Festival.

10) Podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, doszło do tragedii. 27-letni sprawca wtargnął na scenę i na oczach zebranych ludzi ugodził nożem zabójstwa Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Adamowicz zmarł następnego dnia w szpitalu.

WOŚP ciekawostki (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: budynek w Kole oświetlony serduszkiem WOŚP. Foto: MemicznyJanusz / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Rockowe ciekawostki
> Syrenka warszawska ciekawostki
> Ciekawostki o tatuażach

chrapanie ciekawostki Poprzedni post 15 ciekawostek o chrapaniu
miasto Końskie ciekawostki kościół zabytki Następny post 10 ciekawostek o mieście Końskie