Jak zorganizować Andrzejki? Poradnik

Andrzejki wróżby andrzejkowe

Przed nami doroczna, wyczekiwana przez wielu noc z wróżbami. Jak zorganizować Andrzejki, żeby zaskoczyć gości i świetnie się bawić? Czy wróżby andrzejkowe, to wszystko?

Tradycja sprzed wieków

Tradycja wróżenia w wigilię św. Andrzeja, to zwyczaj mający korzenie już w starożytności – Grecji i wierzeniach starogermańskich. Przyjęło się jednak, że kolebką andrzejkowego święta jest Szkocja, której patronem został święty Andrzej. Dla Szkotów to jedno z ważniejszych świąt narodowych, dlatego corocznie mija ono pod znakiem hucznych imprez, parad i pikników. Pierwsze informacje o najbardziej rozpoznawalnych imieninach roku (oprócz Sylwestra) pochodzą z XII wieku. Do Polski święto przywędrowało później, bo około XVI wieku.

Wyczekiwaną częścią wieczoru andrzejkowego od zawsze były wróżby czyli przepowiadanie przyszłości. Choć obecnie stanowią tylko rozrywkową część świętowania, kiedyś uznawane były za poważny wyznacznik przyszłości i przywiązywano do nich dużą wagę.

Dawniej na wieczorach andrzejkowych, bawiły się głównie panny, które podczas nocy wróżb starały się dowiedzieć, która z nich jako pierwsza wyjdzie za mąż. Obecnie andrzejkowe imprezy, to świetna okazja do spotkania w gronie przyjaciół, wspólnych rozmów i przede wszystkim dobrej zabawy. Do tego wieczora warto przygotować się odpowiednio wcześnie. Nie zapominając przy tym o przygotowaniu kreacji na ten wieczór.

Zaproszenie gości

Bardzo ważną kwestią przy organizacji imprezy andrzejkowej jest oczywiście zaproszenie gości. Ponieważ większość z nas jest na co dzień zabiegana, należy to zrobić nawet kilka tygodni wcześniej. Znając listę gości, można lepiej zaplanować rozrywki i poczęstunek.

Zadbaj o magiczną atmosferę

Ponieważ wieczór andrzejkowy to wróżby i zabawy, niektóre z rekwizytów należy przygotować odpowiednio wcześnie. Należy zaopatrzyć się w garnuszek do topienia wosku i dużą miskę, do której będziemy lać wosk. Niezbędna będzie również lampka do odczytywania kształtów. Trzeba też przygotować małe karteczki i kilka długopisów dla gości.

Andrzejki wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe, to zabawa dla każdego. Kiedyś zwyczaj szczególnie wyczekiwany przez panny na wydaniu

Andrzejkowe menu i nastrój magii

Zanim przystąpisz do głównego punktu wieczoru, warto stworzyć nastrój magii i aurę tajemniczości. Pomogą nam w tym świece i kadzidełka roztaczające w pomieszczeniu wyjątkowy aromat. W stworzeniu magicznego nastroju będą pomocne różne dekoracje kojarzące się z tym dniem: świece, świeczniki, lampiony.

Oczywiście andrzejkowy wieczór należy wzbogacić choćby przekąskami. Może to być sałatka, kanapki lub coś na ciepło i oczywiście napoje. Jeśli nie masz ochoty spędzać w tym dniu dużo czasu w kuchni, można zamówić np. pizzę z dostawą. Pamiętaj jednak, że tego dnia wielu innych też mogło wpaść na ten pomysł, więc dostawa może dotrzeć później niż zazwyczaj.

Przyjęcie andrzejkowe to nie tylko lanie wosku, czy ustawianie butów w kolejce do drzwi. To także świetna okazja do zaprezentowania znajomym swoich umiejętności kulinarnych. Aby impreza na długo pozostała w pamięci, warto pomyśleć o potrawach, którymi będziemy podejmować gości, a potem przygotować je najlepiej jak potrafisz. Odpowiednio dobrane menu sprawi, że impreza andrzejkowa będzie niezapomniana.

Andrzejkowe wypieki i symbolika bakalii

Jako deser świetnie sprawdzają się słodkie wypieki. Są one doskonałym materiałem do andrzejkowych wróżb. Wystarczy dodać do nich bakalie, którym przypisane są konkretne znaczenie symbolizujące przyszłe zdarzenia. Na przykład:

* rodzynka – oznacza duże pieniądze,
* migdał – miłosną przygodę,
* orzech laskowy – zdrowie,
* orzech włoski – możliwość zdobycia nowej wiedzy.

Andrzejki wróżby andrzejkowe

Zapalone świece to nastrój wieczoru, który wypełnią wróżby andrzejkowe

Bardziej ambitni mogą własnoręcznie przygotować i upiec ciasteczka z papierową wróżbą wewnątrz. Nawiązują one do starej rzymskiej tradycji wróżenia z karteczek zawiniętych w ciasto.

Do popicia ciasteczek proponujemy zaserwować gościom herbatę, koniecznie imbirową. Podobno herbata imbirowa wypita z okazji Andrzejek wróży sukces przez cały rok.

Przede wszystkim wróżby andrzejkowe

Jak wiemy, w ten wyjątkowy wieczór nie może zabraknąć zabaw, których goście nie zapomną aż do przyszłego roku. Do tych tradycyjnych, znanych od pokoleń zabaw andrzejkowych z pewnością należą:

lanie wosku przez dziurkę od klucza i interpretowanie rzucanego przez odlew cienia;
– przekładanie przez panny butów wzdłuż ściany do drzwi, dzięki czemu dowiemy się która pierwsza weźmie ślub;
wróżenie z kształtu skórki jabłka;
– wróżba z monetą – każdy uczestnik dostaje grosik i ustawia się w kolejce wymyślając sobie życzenie. Następnie tę monetę rzuca z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni.

Zobacz też: 
> Najdziwniejszy proroczy sen świata
> Weselne ciekawostki
> Przesądy ciążowe