wszystko o snach sny ciekawostki o snach świadomy sen

Wszystko o snach – cz.5

Czas czytania:4 minut/y, 16 sekund/y

50 ciekawostek o snach – wszystko o snach, część 5. Ciekawostki o spaniu. Twoje sny ciekawostki o snach, fakty o snach. Twoje sny – odpowiadamy na najważniejsze pytania związane ze snami

11. Sen i upływający czas

Ile można wytrzymać bez snu?

17-letni Randy Gardner w 1964 r. nie spał przez 264 godziny i 12 minut – czyli aż przez 11 dób. To najlepszy wynik wśród osób, które chciały sprawdzić wytrzymałość swojego organizmu na sen, więc został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Z obawy, że ktoś będzie chciał ten rekord pobić, później zrezygnowało z uaktualniania tej kategorii rekordów.

A jaki jest rekord w długości spania u zwierząt?

Jak podał NewScientist.com, nakarmiony w laboratorium australijski opos, zwinął się w kłębek, zasnął i spał przez… ponad rok. Inny opos, w laboratorium w Nowej Południowej Walii, spał dokładnie przez 367 dni. Z kolei skoczomyszka z gatunku Zapus princepsm spała w laboratorium przez 320 dni. Wiewiórki ziemne potrafią spać przez pół roku. Tym niemniej, w takich przypadkach naukowcy nie mówią o śnie, ale o stanie hibernacji.

Ile czasu “tracę” na spanie?

Przeciętna osoba przesypia 25% swojego życia czyli ok. 25 lat. Z tego aż 6 lat śnimy. A ponieważ te sny zapominamy – można zażartować, że w tej sposób tracimy aż 6 lat swojego życia.

Dlaczego jeden człowiek potrzebuje więcej, a inny mniej snu?

To jest zależne od naszych genów. Jeśli zdarza się człowiek, któremu wystarczy bardzo małą ilość snu – oznacza to, że jeden z genów uległ mutacji.

Czy to prawda, że sen może wydłużyć czas mojego życia?

Badania wykazały, że ludzie śpiący 6-7 godzin na dobę żyją dłużej od tych, którzy śpią przez 8 godzin.

jedynak rodzeństwo dzieci mama macierzyństwo wszystko o snach
Chciałabym wiedzieć wszystko o snach!

12. Moje sny

Ile czasu potrzebujemy na spanie?
Dlaczego dzieci aż tak długo śpią?

Dorośli w wieku od 18-64 lat zwykle potrzebują 7-9 godzin snu, a osoby po 65. roku życia nie powinny spać dłużej niż 8 godzin. Dzieci w wieku szkolnym potrzebują 9-11 godzin snu, a noworodki i niemowlaki 12 do nawet 17 godzin.

Dlaczego pamiętam wszystkie sny?

Jedna osoba po przebudzeniu twierdzi, że nie miała żadnych snów, ktoś inny zapamiętał jeden sen, jeszcze inna osoba twierdzi, że pamięta wszystkie sny z ubiegłej nocy. Prawda jest taka, że wszyscy mają sny (marzenia senne), jednak z kilku powodów nie każdy je zapamiętał. Ci, którzy twierdzą “pamiętam wszystkie sny” po prostu budzą się w ich trakcie, więc w chwili przebudzenia marzenie senne mają jeszcze w głowie. Jeśli nie zasną z powrotem od razu lub zanotują sen np. na kartce (aby rano go sobie przypomnieć) – zwiększają szansę na zapamiętanie konkretnego snu.

Zapamiętaniu snu sprzyja fakt, że osoba nie zapadła w sen głęboki, ale śpi “lekkim snem”, więc łatwiej jest się z niego wybudzić, a mózg zapamiętuje ten sen. Stwierdzono, że u osób śpiących snem lekkim czyli zapamiętujących dużo swoich snów, przerwa między spaniem jest 2 razy dłuższa. A skoro w nocy masz kilkuminutową przerwę w spaniu – po wybudzeniu wciąż myślisz o tym co ci się śniło, więc mózg utrwala (zapamiętuje) sen.

13. Wszystko o snach: Sen i zdrowie

Czy brak snu może spowodować jakieś choroby?

Skutkiem niewyspania jest ogólne zmęczenie. W skrajnych przypadkach i dużym braku snu, może wystąpić choroba serca, problemy z pamięcią oraz zaburzenia psychiczne (paranoja, halucynacje). Z przeprowadzonych badań wynika, że osoby odczuwające brak snu, mają niższy próg odczuwania bólu, nie umieją prawidłowo rozpoznać emocji u innych, chętnie wydają pieniądze i mają większą skłonność do hazardu. W skrajnych przypadkach brak snu może doprowadzić do śmierci.

Czy można pozbyć się chrapania?

Zabieg polegający na usunięciu z gardła nadmiaru tkanek miękkich, które podczas oddychania w czasie snu wibrują i powodują dźwięk chrapania, nazywa się uwulopalatofaryngoplastyka. Osoby, które przeszły ten zabieg, mogą mieć po niej inną tonację głosu.

Dlaczego podczas snu niektórzy zgrzytają zębami?

Nie wiadomo. Takie zachowanie otrzymało nazwę bruksizm. Intensywne tarcie zębów, kruszące się szkliwo, rozchwianie zębów w żuchwie, a nawet stany zapalne – wynik bruksizmu często kończy się wizytą u stomatologa.

Co to jest somnifobia?

To choroba objawiająca się lękiem przez zaśnięciem.

14. PODOBNO… czyli kolejne ciekawostki o spaniu i snach

* Najlepiej dla organizmu, gdy zasypiamy po 10-15 minutach od położenia się do snu.
* Podczas oglądania telewizji człowiek spala mniej kalorii niż podczas snu. Ale czy to znaczy, że kobiety które chcą się odchudzić, powinny mniej spać, a więcej oglądać telewizji?…
* Dzieci w wieku 3-5 lat nie występują we własnych snach. Potem już tak.
* Do XVII wieku ludzie najczęściej robili sobie przerwę w spaniu. Po krótkim śnie zajmowali się swoimi sprawami przez godzinę-dwie, po czym wracali do ciągu dalszego snu.
* Spanie przy zapalonym, jasnym świetle może być przyczyną krótkowzroczności.

fakty na temat snów ciekawostki o snach wszystko o snach
Wszystko o snach w naszym interesującym cyklu

Wszystko o snach w pierwszej części cyklu napisaliśmy m.in.:
– Dlaczego musimy spać?
– Czy każdy ma kolorowe sny?
– Dlaczego śnią ci się twarze osób, których nie znasz i nigdy nie widziałeś?
– Czy są sny prorocze, przewidujące twoją przyszłość?
– Czy możesz mieć kontrolę na tym, co ci się śni?

> Tu pierwsza część

sennik online sny znaczenie snów interpretacja sen
Sennik online – jeśli chcesz poznać znaczenie swojego snu
seksowny sklep ciekawostki Poprzedni post 5 ciekawostek o seksie, które cię zaskoczą
kościół katolicki religia Korea Południowa Następny post Chrześcijanie w Korei Południowej