wszywka alkoholowa esperal jak działa

Jak działa wszywka alkoholowa?

Czas czytania:3 minut/y, 0 sekund/y

Wszywka alkoholowa

Według wszelkich statystyk, co dziesiąty Polak nadużywa alkoholu. Wiele z tych osób zmaga się z leczeniem swojego uzależnienia. Jednym ze skutecznych sposobów na zniwelowanie alkoholu ze swojego życia jest wszycie sobie wszywki alkoholowej. Czym jest popularny esperal? Czy naprawdę ktoś, kto zaszył się esperalem może umrzeć od łyka alkoholu? Jak można zdjąć esperal?

Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa, którą popularnie nazywamy esperalem to w rzeczywistości substancja zawierająca disulfiram WZF blokująca enzym dehydrogenazy aldehydowej. Jest to enzym pomocny w metabolizowaniu alkoholu we krwi. Gdy go zabraknie, wszelkie dawki alkoholu będą powodowały bardzo nieprzyjemne odczucia w organizmie. Jeśli dawka alkoholu spożywana przez osobę posiadającą tę wszywkę będzie duża, może dojść do poważnego zatrucia alkoholowego. Pierwsze sygnały o tym, że coś jest nie tak, pojawiają się już w kwadrans po spożyciu pierwszego łyka alkoholu.

Co czuje człowiek, który wypije alkohol mając wszywkę?

Jeśli zdecydujemy się wypić alkohol będąc zaszytym, odczujemy bardzo szybko, że jest nam ponad miarę duszno. Szybko zrobi nam się niedobrze, zaczniemy się pocić, a na naszej twarzy pojawi się niezdrowy rumieniec. Wiele osób odczuwa również bóle oraz zawroty głowy. Dodatkowo, odczujemy wzmożony niepokój, nasze serce zacznie szybko bić i będziemy poddawani nienormalnym skokom ciśnienia.

Takie dolegliwości mogą trwać nawet 10 godzin. To właśnie na długotrwałej nieprzyjemnej reakcji na alkohol polega efekt terapeutyczny. Mając w pamięć to jak się czujemy po alkoholu z wszywką, mamy naturalną tendencję do unikania dalszych przygód o takiej charakterystyce. Zdarza się, że osoby, które mają wszywkę po wypiciu alkoholu doznają zawału serca lub drgawek.

Jak wszyć esperal?

Wszywka alkoholowa znajduje płytko pod skórą. Zostaje umieszczona tam przez chirurga. Najczęściej wybierane miejsce to łopatka lub pośladek. Jednorazowo wszyty środek działa przez około 8 miesięcy. Zdarza się, że działanie wszywki jest z różnych powodów dłuższe (może sięgać nawet roku).

Zanim wszyjemy wszywkę, musimy pozostać przez co najmniej pół doby w stanie całkowitej abstynencji. Wszywki podaje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa maksymalnie pół godziny. Preparat nie koliduje ze spożywaniem lekarstw ani nie daje żadnych skutków ubocznych (poza tym, że wchodzi w szkodliwą dla zdrowia interakcję z alkoholem).  

Jak pozbyć się esperalu?

Zdarza się, że, gdy nie jesteśmy tak naprawdę gotowi na zerwanie z nałogiem, zastanawiamy się jak pozbyć się wszytego już esperalu. Po to, aby móc w spokoju się napić. Zanim jednak przejdziemy do działania, należy zgłosić się o pomoc do terapeuty uzależnień, który pozwoli nam zrozumieć, jakie mechanizmy rządzą naszym zachowaniem oraz pomoże nam wypracować sobie strategię radzenia sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol.

Jeśli jednak padnie ostateczna decyzja, że wszywka alkoholowa ma zostać usunięta z naszego organizmu, wówczas należy udać się do lekarza. Doświadczeni chirurdzy spotykają tych samych pacjentów po kilka razy w roku – na początku stosują wszywkę, a czasami już następnego dnia decydują się na jej usunięcie. Taka karuzela może trwać w nieskończoność, jeśli wraz z decyzją o zastosowaniu wszywki alkoholowej nie padnie decyzja o rozpoczęciu współpracy z profesjonalnym terapeutą uzależnień. 

Czy wszywki alkoholowe są skuteczne?

Wszywki alkoholowe działają w oparciu o mechanizm awersji. Złe samopoczucie po wypiciu alkoholu przy wszywce ma działać odstraszająco na osobę uzależnioną. Dolegliwości są na tyle intensywne, że osoba pijąca może odczuwać awersję do kontynuowania picia już po kilku minutach od rozpoczęcia, a następnym razem najprawdopodobniej wstrzyma się przed sięgnięciem po kieliszek. Wszystko to nie jest jednak wystarczające, aby oduczyć się picia alkoholu. Konieczne jest rozpoczęcie terapii mającej na celu nauczenie się zdrowego reagowania na rzeczywistość, pozbycia się problemów emocjonalnych oraz odbudowanie relacji z otoczeniem. 

> Więcej na stronie: https://me**ol.pl/wszywki

Link zdjęty 18.5.22, dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci przedłużenia prosimy o kontakt.

Zobacz też:
> Ciekawostki o alkoholu
> Wino kalifornijskie ciekawostki

czerwona sukienka Poprzedni post Czerwona sukienka — 5 najbardziej kobiecych modeli
odzież męska lato 2020 Następny post Odzież męska 2020 – co będzie na topie tego lata?