Würzburg, miasto w Bawarii
Wesoły Wieżowiec odwiedził zabytkowe miasto w Bawarii (Niemcy)
Liczący ponad 130 tys. mieszkańców Würzburg nad rzeką Men znajduje się w Dolnej Frankonii (Bawaria), na południu Niemiec. Pierwsze wzmianki o osadzie istniejącej w tym miejscu pochodzą już z 704 roku. W 1402 r. założono tu uniwersytet, a w 1805 roku miasto stało się stolicą Wielkiego Księstwa – to tylko skromny wycinek informacji z przeszłości miasta.
W lipcu 2015 r. do Würzburga dotarł Wesoły Wieżowiec, który odwiedził najciekawsze miejsca, m.in. rozbudowywaną przez kilka wieków twierdzę Marienberg, słynny most Alte Mainbrücke (1473-1543), barokowy pałac biskupów (jest na liście UNESCO) oraz zabytkowe stare miasto.
Rezydencja biskupia w Würzburgu, to jeden z najwspanialszych zabytków architektury barokowej w Europie. Ozdabiało go trzy pokolenia najlepszych ówczesnych rzemieślników europejskich. w latach 1752-1753 Komnatę Cesarską (Kaisersaal) i klatkę schodową wspaniałymi freskami przyozdobił Giovanni Battista Tiepolo.
Budowę ukończono w 1744 r. Niestety podczas II wojny światowej został zburzony. Od 1987 r. został udostępniony zwiedzającym. 6 lat wcześniej (1981 r.) rezydencję wraz z otaczającymi ją ogrodami wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Twierdza Marienberg (Festung Marienberg) została wybudowana na szczycie góry, na lewym brzegu rzeki Men. W latach 1253–1719 twierdza Marienberg był rezydencją książąt biskupów z Würzburga. Od roku 1572 zamek przebudowywano, nadając mu styl renesansowy. Został też bardziej ufortyfikowany. W roku 1728 dobudowano czteropiętrową wieżę strzelnica Maschikuliturm. Od strony miasta na wzgórzu znajduje się kościół św. Burcharda. Jest to najstarszy kościół w Würzburgu, nazwany od imienia pierwszego biskupa.
Obecnie w twierdzy Marienberg znajdują się dwa muzea: Mainfränkisches Museum oraz Fürstenbaumuseum.
W Würzburgu nad rzeką Men znajduje się zabytkowy most Alte Mainbrücke), zbudowany w latach 1473–1543, długości 180 metrów. Zdobią go piękne barokowe figury świętych. Most łączy zabytkowe centrum miasta z twierdzą Marienberg, znajdującą się na drugim brzegu Menu.
Ciekawostka: akurat w dniu wizyty Wesołego Wieżowca główną ulicą zabytkowego centrum odbywała się barwna parada mieszkańców, wystrojonych w dawne stroje.
Na zdjęciach: Wesoły Wieżowiec w Würzburgu
• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec