dentofobia wybielanie zębów stomatolog dentysta zęby stomatolog kamień nazębny

Jak stomatolog wybiela zęby?

Czas czytania:3 minut/y, 13 sekund/y

Piękny uśmiech oraz zdrowe i białe zęby to marzenie niemal każdego. Twarz i jej elementy są najbardziej widocznymi częściami naszego ciała, która w pierwszej kolejności rzuca się w oczy i świadczy o naszej urodzie. Samodzielne uzyskanie efektu nieskazitelnej bieli jest niezwykle trudne. Nawet regularne i kilkukrotne szczotkowanie zębów nie uchroni ich przed przebarwieniami. Pomóc może profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Sprawdźmy, jak stomatolog wybiela zęby

Wybielanie zębów – dlaczego jest potrzebne?

Wielu z nas wydaje się, że jeśli będziemy regularnie szczotkowali zęby, na zawsze zachowamy ich młodzieńczą biel. Tymczasem, jest to niemal niemożliwe, co wiąże się z właściwościami fizycznymi i chemicznymi zębów. Są one bowiem pokryte szkliwem, które składa się z tzw. pryzmatów szkliwnych. Mają one za zadanie chronienie całej struktury zęba przed ścieraniem, szkodliwym działaniem kwasów i urazami mechanicznymi. Włókna z biegiem lat tracą jednak swoją twardość, szkliwo staje się bardziej cienkie, a przez to i zaczyna stawać się przezroczyste, co powoduje prześwitywanie zębiny o charakterystycznym żółtym kolorze. Problem stanowi także codzienne przeżuwanie. Przyczynia się ono do powstawania mikropęknięć w szkliwie, które z kolei sprzyjają gromadzeniu się zabrudzeń i bakterii, jakie dostarczamy np. podczas spożywania posiłków czy picia. Właśnie to sprawia, że jeżeli pragniemy cieszyć się przez całe życie pięknymi i białymi zębami, będzie nam potrzebny stomatolog. Podsumowując, zęby tracą swoją naturalną biel ze względu na:

– ścieranie się szkliwa i nabieranie przezroczystej struktury, przez którą przebija się żółć zębiny;
– gromadzenie się zabrudzeń i bakterii w mikropęknięciach szkliwa.

Czym jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to proces stomatologiczny, którego zadaniem jest usunięcie nieestetycznych efektów tracenia właściwości szkliwa i pozbycie się przebarwień. Celem stomatologa jest przywrócenie naturalnej bieli zębów. Istnieje kilka metod, które do tego prowadzą. Warto podkreślić, że zabiegi te mają charakter indywidualny i odnoszą różny stopień intensywności w zależności od stanu zębów. Nie jest to także proces stały. Tak, jak zęby tracą swoją biel z biegiem lat, tak i po wybieleniu zaczną tracić efekty tego procesu. Z czasem, po kilku latach powtórzenie tej czynności może stać się konieczne.

Wybielanie zębów lampą diodową

Jednym ze sposobów, którymi stomatolog dokonuje zabiegu wybielania zębów, jest stosowanie lampy diodowej. To jedna z najbardziej popularnych metod, ze względu na szybki czas uzyskania pożądanego efektu. Stomatologowie podkreślają, że w ciągu godziny można uzyskać efekt rozjaśnienia zębów nawet o kilka tonów, co będzie bardzo widoczne i korzystne dla pacjenta. Jest to także metoda bezpieczna, nie niszczy szkliwa, nie odbija się negatywnie na strukturze zębów i cieszy się dużą skutecznością. W trakcie całego zabiegu, stomatolog ma pełną kontrolę nad jego przebiegiem. Proces wybielania przy pomocy lampy diodowej polega na uaktywnieniu mocy składników czyszczących przez strumień fal świetlnych. Zabieg jest bezbolesny i trwa około godziny. Pacjent poddający się zabiegowi wybielenia zębów może relaksować się np. słuchając muzyki.

Wybielanie przy pomocy lasera

Innym sposobem wybielania zębów, jaki może dobrać stomatolog, jest technika laserowa. Wiązka laserowa w trakcie zabiegu aktywuje składniki czyszczące, które uprzednio nanoszone są na zęby. Ten rodzaj wybielania niesie za sobą pewne zagrożenie, które wymaga stosowania środków ochronnych. To przede wszystkim konieczność zasłonięcia oczu specjalnymi okularami i zabezpieczenie dziąseł. Jeżeli o te aspekty zadba stomatolog, laserowe wybielanie zębów będzie w pełni bezpieczne i bezbolesne.

Co po zabiegu?

Pacjenci, którzy myślą o poddaniu się procesowi wybielenia zębów, zastanawiają się, jak będzie wyglądała ich aktywność po wykonaniu zabiegu i czy pojawią się efekty uboczne. Wybielanie zębów może powodować czasową nadwrażliwość. W przypadku zbyt silnego bólu, wystarczy zażyć tabletkę przeciwbólową. Stomatolog powinien także zalecić stosowanie tzw. białej diety, czyli unikania spożywania produktów i napojów o intensywnej barwie, które mogą przyczyniać się do barwienia zębów. Pacjenci powinni unikać także jakichkolwiek płynów do płukania jamy ustnej. Zalecane jest także wstrzymanie się od palenia papierosów co najmniej przez siedem dni od zabiegu. Wybielanie nie przeznaczone dla osób poniżej osiemnastego roku życia.

Artykuł powstał przy pomocy gabinetu stomatologicznego Allecoud*nt
https://www.allecoud*nt.pl/- link zdjęty 9.4.2021. Dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci przedłużenia prosimy o kontakt.

Tajlandia Świątynia Szmaragdowego Buddy Wat Phra Kaew w Bangkoku Poprzedni post Bangkok, stolica Tajlandii
fotelik samochodowy dziecko samochód Następny post Fotelik samochodowy? Przecież nie jedziemy daleko