wykrywacze metalu ciekawostki detektor wykrywacz metali detektory

Wykrywacze metalu i poszukiwanie skarbów – 15 ciekawostek

Czas czytania:3 minut/y, 43 sekund/y

Wykrywacze metalu – ciekawostki o wykrywaczach metali. Polskie prawo, skarby, znaleziska i poszukiwacze skarbów. Wykrywacz metalu, detektor

Wykrywacze metalu

1) Dawno minęły już czasy, gdy skarby znajdowaliśmy w ziemi przez przypadek, na przykład podczas kopania fundamentów pod budynek. Oczywiście czasami to się zdarza, jednak “przypadkowi” należy pomóc. Aktualnie w znajdowaniu zakopanych przedmiotów pomaga specjalistyczne urządzenie – wykrywacz metalu.

2) Zdziwią się ci którzy mają nadzieję, że zakup wykrywacza metalu i poświęcenie nawet sporej ilości czasu zaowocuje znalezieniem pod ziemią prawdziwego skarbu – kolekcji monet sprzed wieków czy drogocennej biżuterii. Wśród najczęściej znalezionych przedmiotów są np. kawałki metalu, rury, metalowe elementy umundurowania żołnierzy, zgubione niedawno pojedyncze monety.

3) Żyłkę poszukiwacza skarbów można mieć od dziecka. Pomagają w tym rodzice. Zamiast kupić samochodzik czy inną zabawkę, już za 100-300 zł można kupić wykrywacz metalu dla dzieci. Wycieczka do lasu lub gdziekolwiek – może okazać się dla dziecka niezapomnianym przeżyciem, szczególnie jeśli zakończy się nieoczekiwanym znalezieniem metalowych przedmiotów. Ale trzeba mieć ze sobą także łopatę – przecież chodzi o przedmioty kryjące się pod powierzchnią ziemi.

wykrywacze metalu ciekawostki detektor wykrywacz metali detektory
O znalezieniu takiego skarbu marzy każdy właściciel wykrywacza metalu

Ile kosztuje wykrywacz metalu?

4) Niezainteresowani dotychczas takim sprzętem mogą być zdziwieni, że ma ono cenę na każdą kieszeń, już od stukilkudziesięciu złotych. Ale jest też sprzęt profesjonalny, za który trzeba zapłacić ok. 35 tys. złotych.

5) Nie każdy dysponuje takimi kwotami, gdy skarb czeka. Ci najbardziej niecierpliwi mogą wypożyczyć profesjonalny detektor metalu.

wykrywacze metalu ciekawostki detektor wykrywacz metali detektory
Ludzie gubią na plaży różne rzeczy. A właściciele wykrywaczy metalu je odnajdują

Poszukiwanie skarbów i prawo

6) Nie wszędzie można bez przeszkód szukać pod czegoś ziemią. Co innego własna ziemia czy działka, co innego teren prywatny innej osoby. Na poszukiwania czasami trzeba mieć specjalne zezwolenie na piśmie. Poza tym trzeba znać przepisy. Drogocenne i zabytkowe przedmioty wykopane z ziemi, to dziedzictwo narodowe. Wcale nie należą do osoby, która je znalazła i odkopała. Należy zgłosić ten fakt i dobrowolnie oddać przedmioty. W świetle prawa należą one do państwa. Jak widać, fajna przygoda i zabawa, może okazać się poważnym działaniem. Chęć zysku i próba sprzedaży znalezionych przedmiotów może zakończyć się grzywną, a nawet więzieniem.

7) Jak uzyskać zezwolenie na poszukiwania pod ziemią? Należy zgłosić wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków i uiścić opłatę skarbową. Czasami potrzebne są dodatkowe dokumenty i zezwolenia. Poszukiwania bez zgody konserwatora są traktowane jako przestępstwo.

8) Od 1 stycznia 2018 roku w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami pojawiły się duże zmiany. Obecnie nielegalne poszukiwania bez zezwolenia nie są już wykroczeniem, lecz przestępstwem. Artykuł 109 c ustawy stanowi, że:

Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

9) W przypadku odnalezienia “skarbu”, należy go zabezpieczyć i oznakować miejsce znaleziska. Należy też bezzwłocznie powiadomić wojewódzkiego konserwatora zabytków, burmistrza lub prezydenta miasta.

wykrywacze metalu ciekawostki detektor wykrywacz metali detektory
Kiedyś na mapach zaznaczano miejsce zakopania skarbu

Wykrywacze metalu i poszukiwania – ciekawostki

10) Szacuje się, że z wykrywaczem metalu może chodzić nawet 100 tysięcy ludzi. Podobno około tysiąc z nich na stosowne zezwolenia.

11) Jedną z funkcji wykrywaczach metalu jest dyskryminacja. Otóż można tak ustawić urządzenie, aby niepotrzebnie nie alarmowało w przypadku jeśli pod ziemia jest np. kapsel od butelki.

12) Poszukiwacze skarbów mają swój nieformalny kodeks. Powinni się do niego stosować.

Znaleziska

13) Jak już wiesz, w przypadku odnalezienia skarbu należy go oddać. Ale w niektórych przypadkach osoby które się do tego przyczyniły, otrzymywały nagrody. Jeden ze znalazców otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 70 tys. złotych. Tak czy owak, w świetle prawa taka nagroda nie może być wyższa niż 25-krotność najniższego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, a w szczególnych przypadkach może to być jego 30-krotność.

wykrywacze metalu ciekawostki detektor wykrywacz metali detektory
Także nad plażach Bałtyku pojawiają się poszukiwacze uzbrojeni w wykrywacze metalu

14) Media co jakiś czas informują o znaleziskach. Podobno można zarobić, spacerując z wykrywaczem metalu po plaży. Ludziom często wypadają do piasku monety, czasem gubią biżuterię albo zegarki. Chodzenie z detektorem po plaży nad Bałtykiem nie jest zabronione (po wydmach już tak). Należy to jednak robić rano lub wieczorem, a nie wtedy, gdy na plaży jest dużo ludzi.

15) Swojego czasu na działce rolnik w woj. warmińsko-mazurskim, który miał problemy z dzikami pustoszącymi jego zbiory, odnalazł w ziemi 86 srebrnych denarów z końca I i II w. n.e. Jak widać, znalezienie prawdziwych skarbów, to często dzieło przypadku.

Ciekawostki o wykrywaczach metalu: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Piraci ciekawostki
> Ciekawostki o wynalazkach, wynalazcach
> Lornetki ciekawostki

FC Porto klub ciekawostki Portugalia piłka nożna Poprzedni post FC Porto – ciekawostki o klubie z Portugalii
polskie meble ciekawostki Polska produkcja przemysł meblowy meblarski Następny post Polskie meble walczą z pandemią koronawirusa