wynagrodzenia kalkulator wynagrodzeń

Wynagrodzenia – co musisz wiedzieć? Jak ustalić ile będziesz zarabiać?

Czas czytania:3 minut/y, 21 sekund/y

Podejmując się pierwszej pracy, zazwyczaj jesteśmy jeszcze “zieloni” w temacie tego, z czego składa się nasze wynagrodzenie i ile będziemy dostawać “na rękę”. Ale problem z orientacją w zakresie wynagrodzenia wcale nie dotyczy tylko ludzi, wchodzących na rynek pracy. Częste zmiany podatkowe, nowe ustalenia prawne tj. “Nowy Ład” mogą diametralnie zmienić wysokość naszych zarobków. Podobne zmiany wprowadza ustanawianie co roku wynagrodzenia minimalnego, które również wpływa na naszą pensję. Nie wszyscy musimy mieć wykształcenie księgowe, ale orientować się w zawiłościach płatniczych, dlatego dla wszystkich osób, które chcą się dowiedzieć, ile będą zarabiać powstały wygodne kalkulatory wynagrodzeń, uwzględniające wszelkie zmiany prawne. Czym są? Co pozwalają obliczyć? Czym w ogóle jest wynagrodzenie i co się na nie składa?

Podstawowe terminy związane z wynagrodzeniem

Akty prawne, warunkujące zasady stosowania wynagrodzeń w Polsce, określa przede wszystkim Kodeks Cywilny, Rozporządzenie Urlopowe oraz Ustawa o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa. Państwo corocznie określa także minimalna wartość wynagrodzenia pracownika, która w roku 2022 wynosi 3010 zł brutto i co roku wzrasta.

Podstawowa definicja zakłada, że wynagrodzenie składa się z kilku elementów: płacy zasadniczej, premii, nagród czy dodatków funkcyjnych i stażowych. Do tego wszystkiego musimy wziąć także pod uwagę, że funkcjonuje stwierdzenie o wynagrodzeniu brutto oraz netto. Na to pierwsze składają się bowiem również różnego rodzaju podatki i ubezpieczenia.

Poruszając się w świecie wynagrodzeń warto znać jeszcze dwa pojęcia – wynagrodzenie chorobowe i wynagrodzenie urlopowe. Z pierwszym mamy do czynienia, gdy chorujemy i lekarz wypisuje nam niezdolność do pracy. Jeśli opłacamy tzw. składki chorobowe to nabywamy prawo do uzyskania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w czasie niezdolności do pracy. Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie wypłacane przez pracodawcę przez 33 dni choroby. Jeśli chorujemy dłużej, możemy liczyć na zasiłek chorobowy, wypłacany przez ZUS.

W przypadku wynagrodzenia urlopowego, każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę, ma prawo do płatnego urlopu w takim wymiarze, jaki posiada staż pracy. W Polsce są to wartości 20 lub 26 dni w roku. Oznacza to, że nawet nie pracując, a przebywając na urlopie, otrzymujemy świadczenie takie, jakbyśmy byli w pracy.

Co wchodzi w skład wynagrodzenia brutto?

Często idąc do nowej pracy, liczymy na wysokie wynagrodzenie, skuszeni konkretną kwotą w ofercie lub na juz podpisanej umowie. Jednak zazwyczaj, kwota wynagrodzenia wskazywana jest w wartości brutto, czyli z uwzględnieniem obowiązkowych ubezpieczeń i podatków. Oznacza to, że jako pracownik, po przepracowanym miesiącu, uzyskamy kwotę niższą niż wynikająca z zapisów umowy, tymczasem nasz pracodawca zapłaci Państwu koszt większy niż wskazana kwota. Warto zatem odpowiedzieć sobie, co wchodzi w skład wynagrodzenia brutto.

Wynagrodzenie brutto wraz ze składkami ZUS to tzw. całkowity koszt zatrudnienia pracownika, ponoszony przez pracodawcę. Co istotne, obowiązkowe składki ZUS potrącane są zarówno z puli pracodawcy, jak i pracownika. Każdy pracownik, pracujący na umowie o pracę, nie może uniknąć obowiązkowych składek i podatków. Jako pracownik otrzymujemy “na rękę” mniejszą kwotę z uwagi na to, że nasz pracodawca ma obowiązek potrącania pewnych części składowych na obowiązkowe opłaty. W wynagrodzeniu brutto stanowią one ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne i podatek dochodowy. Mogą być również uwzględnione składki emerytalne czy rentowe.

Oblicz ile zarobisz, czyli o kalkulatorze wynagrodzeń

Jeśli nie jesteśmy zorientowani w zakresie wynagrodzeń i nie wiemy ile otrzymamy środków za swoją pracę, możemy skorzystać z nowoczesnego narzędzia, jakim jest kalkulator wynagrodzeń na stronie xx.

Pozwala on nie tylko na przeliczenie wartości wynagrodzenia zarówno z wartości netto na brutto, ale także w drugą stronę. Korzystanie z kalkulatora jest niezwykle proste, gdyż wystarczy jedynie wpisać wartość wynagrodzenia, a reszta zostanie już uwzględniona. Nie musimy znać konkretnych stawek za ubezpieczenia zdrowotne czy podatku dochodowego. Co istotne – internetowy kalkulator pozwala także na uwzględnienie wszelkich nowych zmian tj. Nowy Ład. Dzięki temu, w jasny sposób będziesz wiedział, czy zarobisz więcej niż dotychczas czy mniej.

Kalkulator wynagrodzeń uwzględnia wszelkie popularne umowy tj. umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło, dzięki czemu będziesz mógł łatwo porównać, która forma zatrudnienia będzie dla ciebie korzystniejsza finansowo. Sam kalkulator pozwala również na porównanie nie tylko wartości netto czy brutto twojej pensji, ale także na ukazanie, jakie koszty ponosi twój pracodawca przy zatrudnianiu ciebie.

Link zdjęty 20.6.24, dziękujemy za współpracę

karykaturzysta Zakopane karykatury w Zakopanem atrakcje na event Poprzedni post Karykaturzysta Zakopane. Karykatury i portrety w Zakopanem
zespół szkół w Żabnie dawny ratusz zabytki Następny post Żabno na Małopolsce – ciekawostki