Wyspa Wielkanocna i jej słynne rzeźby
Wyspa Wielkanocna ciekawostki
Najbardziej odizolowane miejsce na świecie i jego historia. Skąd wzięła się nazwa Wyspa Wielkanocna i co ma wspólnego z promami kosmicznymi?
5 kwietnia 1722 r. dopłynął tu holenderski statek. A że była akurat niedziela wielkanocna, nazwa wyspy nasunęła się sama. Jednak rdzenni mieszkańcy swoją wyspę wciąż nazywają Rapa Nui.
Gdzie leży Wyspa Wielkanocna?
Wyspa Wielkanocna (ang. Easter Island) ma 163 km kwadratowe powierzchni i znajduje się na Oceanie Spokojnym. Do najbliższej zamieszkanej wyspy Pitcairn jest stąd 2 tys. km, a do wybrzeża Chile (to tego państwa należy Wyspa Wielkanocna) jest 3,6 tys. kilometrów. Dla porównania, to mniej więcej tyle, jak z Madrytu do Kijowa.
W zasadzie jedyną szansą aby się tu dostać, jest droga lotnicza. Samoloty chilijskich linii lotniczych LAN z Santiago de Chile lądują na lotnisku Mataveri. Powstało ono w latach 80. XX wieku, a pas startowy ma aż 3,3 km długości. Nic dziwnego, że było to lotnisko zapasowe amerykańskich promów kosmicznych.
Wyspa Wielkanocna atrakcje
Wyspa znana jest w świecie z jednej atrakcji. Są to wielkie, kamienne posągi, stojące głównie na zboczach nieczynnego wulkanu Rano Raraku. Przedstawiają głowy czyli moai. Jest ich niemal tysiąc i mają od 6 do 21 metrów wysokości. Najcięższy waży 270 ton. Niektóre posągi są zachowane w kiepskim stanie. Tak naprawdę to nie tylko głowy, bo duża część posągów jest wkopana w ziemię.
Część tych rzeźb stoi na kamiennych platformach, będących kiedyś grobowcami. Większość rzeźb wykuto w tufie wulkanicznym. Wykuto je narzędziami z bazaltu, co wiemy z wykopalisk. Tuf wulkaniczny pochodzi z wulkanu Rano Raraku. Nie wiadomo, dlaczego część rzeźb nie została dokończona.
Posagi znajdują się 18 km od kamieniołomów, więc wielotonowe rzeźby przetransportowano na docelowe miejsce. Jak na ówczesne czasy, było to zadanie dosyć skomplikowane i wymagało współpracy sporej grupy ludzi. Rdzenni mieszkańcy wierzą jednak, że rzeźby same przyszły na obecne miejsce.
Jaki znaczenie miały posągi? Przypuszcza się, że chodziło o jakiś kult, wierzenia tutejszego ludu. Na pewno były ważne, skoro stworzono ich tak dużo i poświęcono na to tyle zaangażowania i czasu.
Co jeszcze zobaczyć na Wyspie Wielkanocnej
– Można wykupić całodzienną wycieczkę z przewodnikiem. Można też wynająć rowery. Taka rowerowa wycieczka wokół wyspy ze zwiedzaniem zajmuje cały dzień.
– Co zobaczyć oprócz posągów? Na wyspie są dwa kamieniołomy. W pierwszym wykuwano posągi, w drugim kapelusze wkładane na głowy posagów. Można dotrzeć do szczytu wygasłego wulkanu Rano Raraku i odwiedzić Orongo – wioskę, która jest na jego zboczu. W jaskiniach jest podziemny labirynt. Można też udać się na Anakena, jedyną piaszczystą plażę. Znajduje się nad zatoką Caleta Anakena i tu też stoją pojedyncze posągi moai. Poza tym lokalne biura turystyczne oferują turystom nurkowanie w wodach oceanu.
Turyści na Wyspie Wielkanocnej
– Większość turystów którzy tu trafiają, to Chilijczycy, ewentualnie obywatele sąsiednich państw Ameryki Południowej. To oni zatrzymują się w tutejszych hotelach i pensjonatach.
– Co roku przybywa tu ok. 100 tysięcy turystów. Gdyby nie oni, tutejsza ludność nie miałaby z czego żyć, bo nie ma tu przemysłu.
– Duża liczba turystów, to także góry śmieci. Są one transportowane do Chile.
– Szacuje się, że przez kilka kolejnych lat liczba turystów zwiększy się dwukrotnie. Liczba śmieci także się zwiększy.
– Turystyka zawitała na Wyspę Wielkanocną w okresie rządów dyktatorskich Augusto Pinocheta. Był pierwszym chilijskim przywódcą, który tu przybył.
– Turyści przyjeżdżają tu zwykle na 3 dni.
Historia Wyspy Wielkanocnej
– Historycy twierdzą, że do 1863 r. handlarze niewolników wywieźli z Wyspy Wielkanocnej 1,5 tys. mieszkańców. Pozostałych wkrótce zdziesiątkowała ospa. W 1871 r. na wyspie mieszkało tylko 111 osób.
– Na początku XX wieku chilijska firma sprowadziła tu owce i zamieniła Wyspę Wielkanocną w wielkie pastwisko. Mieszkańcy żyli niczym w obozie pracy. Dopiero w 1966 r. otrzymali prawa obywatelskie i paszporty.
– Obecna roślinność Wyspy Wielkanocnej, to nieliczne palmy i inne drzewa. Zostały one posadzone w XX wieku. Tymczasem, gdy ok. roku 1200 przybyli tu pierwsi Polinezyjczycy i zaczęli ją osiedlać, rósł tu gaj z 30-metrowymi palmami. Ponieważ z ludźmi przybyły też szczury, szybko się rozplęgły. Jadły nasiona palm i kiełkujące palmy, było coraz mniej palm i po jakimś czasie doszło do katastrofy ekologicznej.
Wyspa Wielkanocna ciekawostki
– Jedynym miastem na wyspie jest Hanga Roa.
– Na Wyspie Wielkanocnej mieszka kilka tysięcy ludzi.
– Język mieszkańców Wyspy Wielkanocnej jest spokrewniony z językiem polinezyjskim. Ma też dużo zapożyczeń z angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Językiem urzędowym jest hiszpański. Z mieszkańcami turyści mogą się też dogadać po angielsku.
– Kilka lat temu turysta z Finlandii oderwał kawałek ucha jednemu z najsłynniejszych posagów. Poniósł stosowną karę.
– Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej marzą o niepodległości. Ich demonstracje były tłumione przez chilijskie służby specjalne. Wyspa ma jednak szeroką autonomię. Ma status Terytorium Specjalnego.
Zanim odwiedzisz Wyspę Wielkanocną
– Aby tu dotrzeć z Polski, na bilety w obie strony trzeba wydać ponad 10 tys. złotych. Nawet jeśli jesteś w Chile czyli w miarę blisko, bilet lotniczy na Wyspę Wielkanocną kosztuje dosyć dużo.
– Polacy przylatujący tutaj nie potrzebują wiz, tak samo jak przyjeżdżając do reszty ziem należących do Chile. Nie są też wymagane żadne szczepienia.
– Przez cały rok temperatury są tu spore, przekraczają 20 stopni Celsjusza. Można więc tu przybyć w dowolnej porze roku.
– Na Wyspie Wielkanocnej nie ma transportu publicznego.
– Z lotniska Mataveri do hotelu można dojechać taksówką lub hotelowym busem.
– Krajobraz nie jest atrakcyjny. Na wyspie nie ma rzek.
– Jaka jest różnica czasu w porównaniu z Polską? Na Wyspie Wielkanocnej jest 6 godzin wcześniej niż w Polsce.
– Na Wyspie Wielkanocnej est ponad 40 hoteli, hosteli i pensjonatów. Najtańszy nocleg w hostelu, to wydatek ok. 200 PLN.
– Czy jest drogo? Wszystkie towary i żywość sprowadzane są drogą morską lub lotniczą. Są 2-3 razy droższe niż w Chile, gdyż trzeba je tu przetransportować.
– Jest tu kilka restauracji. Posiłki można też kupić w supermarkecie Kai Nene.
– Jakie pamiątki kupić na Wyspie Wielkanocnej? Oczywiście figurki przedstawiające rzeźby moai. Są też do nabycia różne ozdoby czyli rzemiosło.
Wyspa Wielkanocna ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Singapur – co musisz wiedzieć zanim tu dotrzesz
> Kanion Antylopy, USA
> Z wizytą w Omanie