Wyspy Azory – ciekawostki
Wyspy Azory – archipelag Portugalii. Najważniejsze informacje i ciekawostki w skrócie. Historia, przyroda, turystyka
Azory – informacje
1) Azory (Açores), to archipelag wysp pochodzenia wulkanicznego, w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego. Wyspy znajdują się ok. 2 tys. kilometrów na zachód od wybrzeży Portugalii. Są częścią tego państwa i formalnie znajdują się na terenie Unii Europejskiej.
2) Nazwa Açores (Azory) prawdopodobnie pochodzi od włoskiego słowa azzur (niebieski).
3) Na Azorach mieszka ćwierć miliona ludzi.
4) Azory, to dziewięć wysp. Na zachodzie leżą: Flores i Corvo, w centrum: Terceira, Sao Jorge, Pico, Faial i Gracioza, a na wschodzie: Sao Miguel i Santa Maria.
5) Największą wyspą jest Sao Miguel, na której mieszka 140 tys. osób. Na tej wyspie jest też największe miasto, a zarazem stolica Azorów: Ponta Delgada.
6) Większość mieszkańców wyznaje religię rzymskokatolicką. Na wyspach azorskich jest wiele świątyń rzymskokatolickich.
7) Na wyspie Terceira, w miejscowości Lajes, jest Lajes Field, baza wojskowa. Istnieje od 1934 roku. Podczas II wojny światowej korzystały z niej wojska amerykańskie i angielskie. Baza jest pod kontrolą portugalską, ale stacjonuje tu kilkuset żołnierzy amerykańskich. W 2003 roku (II wojna w Zatoce Perskiej), baza była ważnym punktem tranzytowym.
Z historii Azorów
7) Poszczególne wyspy wyłaniały się z oceanu sukcesywnie. 10 milionów lat temu powstała Santa Maria, 4 miliony lat temu Sao Miguel, a 3 miliony lat temu Terceira. Najmłodszymi są: Graciosa (powstała 600 milionów lat temu) oraz Pico (300 milionów lat temu).
8) Pierwsze ślady zamieszkania na Azorach znajdujemy w grotach skalnych, gdzie w IV wieku przed naszą erą wyryto kartagińskie napisy.
9) Po raz pierwszy w nowożytnej Europie wyspy zostały naniesione na mapy żeglarzy z Genui (Włochy) z roku 1351. Natomiast za pierwsze zasiedlenie Azorów uznaje się dotarcie portugalskiego statku, dowodzonego przez kapitana Goncalo Velho, w 1431 roku.
10) Podczas II wojny światowej na Azorach były rozmieszczone alianckie bazy morskie i lotnicze.
11) W 1976 roku Azory uzyskały częściową autonomię. W Ponta Delgada jest parlament i rząd (Região Autónoma de Portugal).
Azory – klimat
12) Położenie na Atlantyku, z dala od kontynentów powoduje, że klimat jest tu łagodny, jest wietrznie, a temperatury w ciągu roku niezbyt się od siebie różnią. Zima jest tu deszczowa, a lato niezbyt upalne. Zmiany pogody bywają częste – mówi się, że jednego dnia możemy tu przeżyć wszystkie pory roku. Bo zaraz po pięknej pogodzie może spaść deszcz, a niedługo potem znów świeci słońce.
13) Zimą średnie temperatury wynoszą 13 stopni Celsjusza, a w lecie 23 stopnie. Woda w oceanie oscyluje w granicach od 17 do 23 stopni Celsjusza.
14) Miasta na Azorach, w kolejności alfabetycznej: Angra do Heroísmo, Arrifes, Calheta, Fajã de Baixo, Horta, Lagoa, Lajes (Praia da Vitória), Lajes das Flores, Lajes do Pico, Madalena, Nordeste, Ponta Delgada, Povoação, Praia da Vitória, Rabo de Peixe, Ribeira Grande, Rosto de Cão, Santa Cruz da Graciosa, Santa Cruz das Flores, São Roque do Pico, Velas, Vila do Corvo, Vila do Porto, Vila Franca do Campo.
15) Wyspy wchodzące w skład Azorów:
Sao Miguel – powierzchnia 745 km kwadratowych, ok. 140 tys. mieszkańców.
Santa Maria – powierzchnia 97,4 km kwadratowego, 5,5 tys. mieszkańców.
Terceira – 403 km kwadratowe, 56 tys. mieszkańców.
Gracioza – 62 km kwadratowe, ok, 4,5 tys. mieszkańców.
Sao Jorge – powierzchnia 246,2 km kwadratowych, ponad 9 tys. mieszkańców.
Pico – powierzchnia 447 km kwadratowych, ponad 14 tys. mieszkańców.
Faial – powierzchnia 172,4 km kwadratowe, 15 tys. mieszkańców.
Flores – powierzchnia 141 km kwadratowe, ok. 4 tys. mieszkańców.
Corvo – powierzchnia 17 km kwadratowych, ok. 0,5 tys. mieszkańców.
Azory – przyroda, geografia, rolnictwo
16) Duża część mieszkańców żyje z rolnictwa. Jest tu duże pogłowie krów, więc stada krów pasące się na łąkach, są tu częstym widokiem. Niektórzy żartują, że krów jest więcej niż mieszkańców.
17) Na Azorach rośnie duża liczba hortensji. Rosną one w ogrodach, miejscach publicznych oraz przy drogach. Można tu również spotkać dużą liczbę japońskich cedrów. Wśród oryginalnych roślin warto wspomnieć o wrzosach Azorów i drzewach ognistych.
18) Ocean Atlantycki o pobliżu Azorów ma nawet 3 tys. metrów głębokości, są tu więc dobre warunki do życia wielorybów i delfinów.
19) Na Azorach występuje gil azorski – ptak, którego nie spotkamy w innych miejscach Europy i świata.
20) Najwyższy szczyt Azorów, to Pico (2351 metrów nad poziomem morza, znajdujący się na wyspie Pico. To równocześnie najwyższa góra Portugalii.
Azory i turystyka
21) Rząd Azorów stara się, aby wyspy stały się coraz popularniejszym celem dla turystów zagranicznych.
22) Duże odległości między poszczególnymi wyspami i konieczność korzystania z samolotów powoduje, że turyści w większości odwiedzają jedną, czasem dwie wyspy Azorów.
23) Publicznych plaż nie jest wiele, a piasek na nich jest ciemny. W Ponta Delgada, największym mieście Azorów, najbliższa piaszczysta plaża znajduje się 5 kilometrów od centrum miasta. Można tu dotrzeć taksówkami, rzadko kursującymi autobusami lub na piechotę.
24) Na Azorach jest kilka pól golfowych, można uprawiać windsurfing, nurkowanie i inne sporty.
25) Jak poruszać się po Azorach? Rozsądnym pomysłem jest odwiedzenie największej wyspy, Sao Miguel, na której jest sporo atrakcji oraz miasto Ponta Delgada. Można tu niedrogo wynająć samochód, a odległości nie są duże, więc można nim objechać miejsca na wyspie, które chce się odwiedzić. A co jeśli wakacje bez samochodu? Wtedy najlepiej zatrzymać się w Ponta Delgada i samemu poznać miasto. Do tego są tu organizowane wycieczki autokarowe z przewodnikiem po najciekawszych miejscach wyspy.
Ciekawostki o Azorach
26) W wiosce Anjos na wyspie Santa Maria podobno zatrzymał się Krzysztof Kolumb, wracając do Europy, z odkrytej przez siebie Ameryki.
27) Piaszczysta plaża w Praia Formosa na wyspie Santa Maria jest uważana za jedną z najpiękniejszych na Azorach.
28) Miasto Angra do Heroismo, stolica wyspy Terceira z powodu znajdujących się tu zabytków, znajduje się na liście UNESCO.
29) Na sześciu z dziewięciu wysp Azorów są wciąż aktywne wulkany.
30) Na wyspie Corvo jest 430 mieszkańców i 3.000 krów (dane z 2011 r.)
31) Na Azorach jest 5 międzynarodowych lotnisk. Są one na wyspach: Terceira, Sao Miguel, Faial, Pico i Santa Maria. Ile trwa lot z Polski? Bezpośredni lot około 5,5 godziny. Często są loty z przesiadką w Porto. Lot na trasie Porto – Ponta Delgada trwa ok. 2, 5 godziny.
Słowniczek portugalsko-polski
- miradouro – punkt widokowy
- lagoa – jezioro
- igreja – kościół
- jardim – ogród
- piscina – basen
Ciekawostki o Azorach i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Rodos, Grecja
> Malta
> Reykjavik, Islandia