Wrocławskie wyspy na Odrze i ich atrakcje

Wrocław atrakcje Wyspy we Wrocławiu ciekawostki

We Wrocławiu jest wiele miejsc, które warto poznać. Każdy turysta trafia na wrocławski rynek i fotografuje zachwycający budynek ratusza, zwiedza także Ostrów Tumski. Tymczasem niedaleko od nich, na rzece Odrze, jest kilka wysp połączonych mostami. Wyspy we Wrocławiu ciekawostki na ich temat!

Wrocław. Wyspy na Odrze

1) Zespół wysp na Odrze, w rejonie Starego Miasta we Wrocławiu, tworzy 6 wysp. Są to: Wyspa Bielarska, Słodowa, Młyńska, Piasek, Daliowa i Tamka.

2) Wyspy od średniowiecza należały do sióstr klarysek (zakon św. Klary) i znajdowały się poza obrębem murów miejskich. Potem tereny stały się własnością miasta. Pod koniec XX wieku wyspy zagospodarowano, tworząc tereny spacerowe.

3) W pobliżu jest Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia, z szeregiem zabytków (w tym 5 zabytkowych kościołów). Ostrów Tumski niegdyś też był wyspą, w języku staropolskim: ostrową.

Wrocław wyspa Piasek Ostrów Tumski kościoły rzeka Odra
Wieże kościołów Ostrowa Tumskiego i rzeka Odra, widok z wyspy Piasek

Wyspa Słodowa

4) Sąsiaduje z Wyspą Młyńską i Bielarską.. Do 1975 r. stał tu jeden z dwóch Młynów świętej Klary, zbudowanych w XIV wieku. Od 1741 r. do II wojny światowej działała tu wytwórnia alkoholi. Obecnie teren wyspy jest niezabudowany. To spacerowo-rekreacyjny teren dla mieszkańców i turystów. Stoi tu rzeźba przedstawiająca Sokratesa, autorstwa Stanisława Netswoldowa (Nieczwołodowa).

Wyspa Bielarska

5) Sąsiaduje z Wyspą Słodową. Nazwa nawiązuje do bielarzy, którzy kiedyś bielili tu płótna. Pod koniec II wojny światowej zabudowa wyspy została zniszczona. Obecnie to teren rekreacyjny, na którym organizowane są różne imprezy.

Wrocław Piasek wyspa Most Tumski rzeźba Jan Chrzciciel
Most Tumski i rzeźba Jana Chrzciciela (z prawej). W głębi Ostrów Tumski

Wyspa Piasek

6) Największa z grupy sześciu wysp. Warto ją poznać i zrobić tu spacer. Nazwa wyspy pochodzi od kościoła, który zbudowano tu w XIV-XV wieku. To gotycki Kościół NMP na Piasku (ul. św. Jadwigi). Po zniszczeniach II wojny światowej, świątynia została odbudowana.

Na wyspie są też budynki dawnego klasztoru, obecnie . W XII wieku właściciel wyspy Piotr Włostowic (obecnie jego imieniem nazwano bulwar nad Odrą) sprowadził tu z Francji augustianów. Przekazał im wyspę i ufundował klasztor. Kilkaset lat później Niemcy klasztor przejęli. W 1810 r. przechowywano tu najcenniejsze zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej.

Wrocław wyspa Piasek wyspy we Wrocławiu ciekawostki
Domy na wyspie Piasek i wieża kościoła. Wyspy we Wrocławiu ciekawostki

Na wyspie stoi też XVII-wieczna cerkiew świętych Cyryla i Metodego oraz szereg innych budynków. Na Bulwarze Piotra Włostowica cumują statki wycieczkowe. W pobliżu, od 2016 r. stoi Pomnik Odry. Dodamy, że żegluga pasażerska we Wrocławiu działa od 1947 roku.

Od strony Starego Miasta na wyspę wchodzi się / wjeżdża Mostem Piaskowym. To zabytkowy most z żelaza, zbudowany w 1861 roku, zaprojektowany przez Ersta Ubera. Ma blisko 32 metry długości i 12 metrów szerokości. Wcześniej w tym miejscu stały mosty drewniane.

Most Piaskowy wyspa Piasek wyspy we Wrocławiu ciekawostki
Wyspy we Wrocławiu ciekawostki: Most Piaskowy na wyspę Piasek

Ciekawostka: niegdyś we Wrocławiu, a od 1630 r. na Śląsku funkcjonowała jednostka długości – wrocławska mila. Była równa 11250 łokciom czyli ok. 6700 metrom. Dlaczego akurat tyle? To odległość między Bramą Piaskową (stała tu, gdzie stoi Most Piaskowy) do Psiego Pola (obecnie dzielnica Wrocławia).

Wyspa Młyńska

7) Sąsiaduje z Wyspą Piasek i Słodową. W XIII w. zbudowano tu młyn, potem spalony i odbudowany. Obecnie na wyspie stoi hotel.

Tamka (wyspa św. Macieja)

8) Jedyna z grupy wysp, połączonych jedynie z lądem stałym, a nie z innymi wyspami. W XIII wieku rycerski zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą zbudował tu pierwszy młyn Wrocławia, a w XVI w. zbudowano tu wodociąg. Istniejący do dziś żelazny most św. Macieja, zbudowano w latach 1905-1907. Obecnie na wyspie stoją dwa budynki.

Wrocław rzeźba Nawa wyspa Daliowa wyspy we Wrocławiu ciekawostki
Wrocław rzeźba Nawa wyspa Daliowa wyspy we Wrocławiu ciekawostki
Wrocław wyspa Daliowa rzeźba Nawa Kościół NMP na Piasku
Wyspa Daliowa. Rzeźba Nawa i wieża Kościoła NMP na Piasku, stojącego na wyspie Piasek

Wyspa Daliowa

9) Wyspa Daliowa jest najmniejszą z odrzańskich wysp Starego Miasta. Można na nią przejść jedynie kładką nad Śluzą Piaskową. Na początku XXI wieku przeprowadzono jej rewitalizację – zadbano o zieleń, postawiono ławki. Stanęła tu również oryginalna rzeźba ze stali o nazwie Nawa, autorstwa Oskara Zięty. To ażurowa konstrukcja z 35 stalowych żeber, mająca 15 m długości i 7 m wysokości.

10) Napisaliśmy o wrocławskich wyspach na Starym Mieście, tymczasem największą wyspą Wrocławia na rzece Odrze jest Wielka Wyspa. Nazwa funkcjonuje dopiero od 1980 r. i początkowo używano jej nieoficjalnie. Na wyspie są: ogród zoologiczny, Hala Stulecia, Park Szczytnicki i Stadion Olimpijski, zbudowany w latach 1926-1928. Także kilka osiedli mieszkaniowych.

Wyspy we Wrocławiu ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Oleśnicy
> Ostrów Tumski w Poznaniu
> Ciekawostki o Oławie