Zamek Kronborg, Dania
Twierdza w mieście Helsingør, uwieczniona przez Szekspira w Hamlecie
Zamek Kronborg wybudowano na wyspie na Morzu Bałtyckim, w najwęższym miejscu cieśniny Sound, między Danią i Szwecją. Cieśnina ma tu zaledwie 4 kilometry szerokości. Miał więc duże znaczenie strategiczne.
Ten renesansowy zamek jest uznawany za jeden z najważniejszych renesansowych zamków Europy Północnej i w 2000 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek znajduje się w obrębie duńskiego miasta Helsingør.
Historia zamku sięga roku 1420, kiedy to został zbudowany dla duńskiego króla Eryka. Wówczas to każdy przepływający przez cieśninę statek, musiał płacić za przepłynięcie tą drogą.
W latach 1574-85 na polecenie króla Fryderyka II ta średniowieczna twierdza została poważnie przebudowana w zamek w stylu renesansowym. Głównymi architektami byli Flamandowie: Hans Hendrik van Paesschen i Anthonis van Obbergena, a nad pracami rzeźbiarskimi czuwał Gert van Groningen. W 1629 roku pożar zniszczył dużą część zamku, po czym na polecenie króla Christiana IV, został przebudowany.
W 1658 zamek Kronborg był oblegany i zdobyty przez Szwedów, którzy zabrali wiele cennych dzieł sztuki jako zdobycz wojenną. Od 1739 do 1900 r., w zamku było więzienie. W 1785 r. zamek przestał być rezydencją królewską; do 1922 był oddany wojsku. Potem, po gruntownej renowacji, został on otwarty dla zwiedzających.
Ciekawostka:
♦ Zamek został uwieczniony przez Williama Szekspira w sztuce “Hamlet”. Występuje tu jako zamek Elsinore.
Tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Helsingør, to ok. 50-tysieczne duńskie miasto na północnym wschodzie Zelandii (największa wyspa Danii, 12. co do wielkości wyspa Europy). Jest położone 40 km na północ od Kopenhagi, nad cieśniną Sund. W tym miejscu cieśnina ma 4 km szerokości. Na przeciwległym brzegu cieśniny znajduje się bliźniacze szwedzkie miasto Helsingborg. Podróż promem między duńskim Helsingør i szwedzkim Helsingborg trwa 20 minut. Dzięki swojemu położeniu przy wyjściu z Bałtyku na ocean, jest to popularny i znany port jachtowy. W centrum miasta zachowana jest znaczna część średniowiecznej zabudowy oraz renesansowe rezydencje.
Oprócz zamek Kronborg, miasto Helsingør szczyci się zabytkami:
– pałac Marienlyst z XVI wieku,
– katedra Św. Olafa,
– kościół Św. Anny,
– klasztor Karmelitów.