Wieś Pęzino i tajemnice zamku w Pęzinie
Z czego słynie Pęzino. Historia, zabytki Pęzina. Zamek w Pęzinie i jego historia
Pęzino, woj. zachodniopomorskie
1) Pęzino, to licząca ponad 1 tys. mieszkańców wieś w woj. zachodniopomorskim, w gminie Stargard. Leży nad rzekami: Krąpielą i Pęzinką. Stąd do Stargardu jest ponad 10 km.
2) Nazwa Pęzino nawiązuje do nazwiska pierwszego właściciela, Henryka de Pansin, który zmarł w połowie XIV wieku.
3) W Pęzinie są dwa interesujące zabytki. Pierwszym jest późnogotycki Kościół Wniebowzięcia NMP z XV-XVI wieku, lecz wieś słynie głównie z zamku.
Zamek w Pęzinie
4) Zamek pamięta koniec XIV wieku i początkowo był otoczony fosą. W XVII wieku został rozbudowany o renesansowe skrzydło zachodnie. W XIX wieku dodano neogotyckie skrzydło, a w latach 30. XX wieku zamek znów rozbudowano. Było to po pożarze, który miał miejsce w 1935 roku i strawił m.in. dachy zamku.
5) Zamek położony jest w XIX-wiecznym parku (wtedy też wybudowano murowane budynki folwarczne). Rośnie tu m.in. 11 dębów szypułkowych, które są pomnikami przyrody.
6) W 1382 r. rodzina Borków, która była właścicielem dóbr i zamku, sprzedała je Bernardowi von Schulenberg, baliwowi zakonu joannitów. Po jego śmierci ok. 100 lat później, spadkobiercy sprzedali włości zakonowi joannitów.
7) Na przestrzenie wieków zmieniali się kolejno właściciele zamku. Po II wojnie światowej zamek należał do PGR-u w Pęzinie. Obecnie, od 1996 r. jest własnością prywatną. Organizowane są tu firmowe eventy, wesela i inne uroczystości.
8) W piwnicach zamku prezentowana jest Sala tortur, z urządzeniami, którymi w średniowieczu torturowano ludzi.
9) Ze szczytu zamkowej wieży (tarasu widokowego) można podziwiać okolice. W wchodząc schodami na tę wieżę można poznać interesującą historię obiektu. Stoją tu plansze z ilustracjami.
10) Wejście na zamek i jego czworoboczny dziedziniec znajduje się od strony południowej. Na zewnątrz zamku, po lewej stronie, są ruiny dawnej gotyckiej kaplicy. W II połowie XVII wieku została zniszczona.
Zamek w Pęzinie – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Pieniężno, warmińsko-mazurskie