zapalenie płuc spojówek wścieklizna choroby

ABC zdrowia: zapalenie spojówek, zapalenie płuc, wścieklizna

Czas czytania:1 minut/y, 33 sekund/y

Wścieklizna

Jest to choroba układu nerwowego oraz mózgu. Do zakażenia dochodzi w wyniku ugryzienia przez zarażone zwierzę. Wirus przenika do układu nerwowego w wyniku ugryzienia lub ukąszenia przez zakażone zwierzę i dociera do mózgu. Czas dotarcia zależy od odległości między ugryzieniem a mózgiem. Może to trwać od 10 dni do 3-4 miesięcy.

Objawy, m.in.:
– wysoka gorączka,
– ból głowy,
– niepokój,
– sztywność karku,
– trudności w przełykaniu.

Aby zapobiec rozwojowi czy zachorowaniu na wściekliznę należy zaszczepić się profilaktycznie. W przypadku ugryzienia prze zarażone zwierzę, należy jak najszybciej oczyścić ranę, podać surowicę, a także zaszczepić. Wścieklizna, to choroba śmiertelna.
(źródła: „Collins. Słownik encyklopedyczny MEDYCYNA”, wyd. RTW; nhs.uk).

Zapalenie płuc

Jest to zapalenie pęcherzyków płucnych oraz oskrzelików wywołane wirusami, bakteriami czy pasożytami.

Objawy:
– kaszel,
– gorączka,
– duszności,
– ból klatki piersiowej,
– dreszcze,
– osłabienie,
– utrata apetytu.

Na zapalenie płuc najczęściej chorują dzieci, starsze osoby, osoby palące, osoby chorujące na astmę, mukowiscydozę, a także osoby z osłabionym układem odpornościowym. Zapalenie płuc przeważnie leczy się antybiotykami, w połączeniu ze spożywaniem dużej ilości płynów oraz odpoczynkiem. W cięższych przypadkach może być niezbędna hospitalizacja
(źródła: „Collins. Słownik encyklopedyczny Medycyna”, wyd. RTW; nhs.uk).

Zapalenie spojówek

Jest to stan, który powoduje zaczerwienienie cienkiej warstwy tkanki (spojówki). Najczęściej spowodowany jest infekcją, alergią lub podrażnieniem oka m.in.: gazami czy pyłami przemysłowymi, a także szamponem, różnego rodzaju promieniowaniem (w tym słońcem), wodą chlorowaną.

Objawy:
– zaczerwienione oczy (przekrwione),
– uczucie piasku w oczach,
– swędzenie,
– ropienie,
– niekiedy występuje także opuchlizna.

Zazwyczaj objawy ustępują same po kilku dniach. W przypadku, gdy objawy nie ustępują, wymagane jest leczenie. W ciężkich przypadkach stosowane są krople do oczu z antybiotykiem. W przypadku, gdy zapalenie spojówek wynika z alergii należy zażyć leki antyalergiczne.

Jak się chronić przed zapaleniem spojówek? Najlepiej unikać zapylonych miejsc, w razie alergii – bezwzględnie stosować się ściśle do wskazówek lekarza, a w słoneczne dni zakładać okulary przeciwsłoneczne.
(źródło: „Collins. Słownik encyklopedyczny MEDYCYNA”, wyd. RTW; nhs.uk.)

Teksty: zdrowie.pap.pl

Zakopane Giewont Tatry Podhale Poprzedni post Zakopane – ciekawostki, które należy znać
marketing sportowy kibice piłka nożna biznes Następny post Piłka nożna, marketing i kibice