Zaparcie czyli zatwardzenie. Jak sobie z tym poradzić?
Zaparcie, zatwardzenie, obstrukcja… Jakkolwiek nazwiemy ten problem, zawsze będzie chodzić o jedno – kłopot z regularnym oddawaniem stolca.
Niestety zjawisko to dotyka bardzo wielu osób niezależnie od wieku i płci – nie ma tu reguły. Bywają sytuacje, kiedy temat dotyka już niemowląt, a wystąpienie wielodniowego zatwardzenia u maleńkich dzieci spędza sen z powiek – zarówno maluszkom, jak i ich rodzicom. Dolegliwości związane z zatwardzeniem są bardzo nieprzyjemne i… bolesne, natomiast osoby dotknięte tematem nie zostają osamotnione w walce i mogą skorzystać z kilku metod począwszy od zmiany nawyków żywieniowych po pomoc farmakologiczną.
Zaparcie – temat tabu
Każdy z nas ma inny rytm wypróżniania, ogólnie przyjmując defekacja nie jest tematem rozmów towarzyskich i raczej nikt z nas nie chwali się ile razy w tygodniu odwiedził toaletę. Wypróżnianie w pewnym okresie życia staje się tematem wstydliwym, pomijanym, intymnym – jedynie małe dzieci nie mają z tym w ogóle problemu i potrafią oznajmiać całemu światu, że zrobiły „kupkę”. Wówczas każdy rodzić pęka z dumy, a gdy jego maleństwo pierwszy raz załatwi się do nocnika lub toalety, wszyscy biją brawo i cieszą się razem z maluszkiem.
Za każdym razem jest to wydarzenie, z którego warto uczynić codzienne święto, ponieważ w ten sposób oswajamy to całkowicie naturalne zjawisko i uczymy malca, jak bardzo ważne jest regularne wypróżnienie. Przyjmuje się, że w ciągu tygodnia zdrowy człowiek powinien oddać minimum trzy stolce. Gdy proces ten zostaje wydłużony, a wypróżnianie zaczyna sprawiać ból, warto włączyć czujność i zrobić wszystko, by uniknąć pogorszenia sytuacji – bez owijania w bawełnę!
Przyczyny zaparć
Każdy z nas jest inny. Charakteryzuje nas różny sposób bycia i odmienny światopogląd. Jedni z nas z przesadną dbałością pielęgnują ciało inni stawiają na rozwój ducha, a mimo tych różnic są spawy, które nas łączą – i z którymi każdy z nas może mieć problem.
Unosząc się wysoko w przestworzach trzeba czasami zejść na ziemię i zając się sobą – to znaczy zwrócić uwagę na swoje zdrowie i nie zapominać przede wszystkim o tym, że jesteś tym co jesz! To właśnie niewłaściwa dieta, śmieciowe jedzenie i spożywanie posiłków w biegu jest jedną z głównych przyczyn wystąpienia zaparć.
Według statystyk problem ten dotyka co drugą kobietę i co czwartego mężczyznę. Skoro czytasz ten artykuł to może i Ty jesteś w tej grupie? Oczywiście problem z wypróżnieniem może być indukowany innymi problemami – w tym poważnymi problemami zdrowotnymi, do których należą: zespół jelita nadwrażliwego, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby onkologiczne… lista jest oczywiście dłuższa, a to gdzie drzemie Twój problem wiesz tak naprawdę tylko Ty.
Zaparcie – co pomoże rozwiązać problem?
Po pierwsze nawyki żywieniowe! Dobrze zbilansowana dieta, to fundament dla zdrowia układu pokarmowego. Przy pojawieniu się jakichkolwiek problemów z regularnym rytmem wypróżniania, w pierwszej kolejności należy graniczyć spożywanie produktów, które zwalniają pracę jelit m.in. tłuszczów zwierzęcych i słodyczy – z tym bywa najtrudniej! Jadłospis powinien być wypełniony po brzegi w warzywa i owoce, które są najlepszym źródłem błonnika. Białe pieczywo powinno zostać zastąpione ciemnym, do tego w diecie powinny zagościć przetwory mleczne, takie jak: kefir i jogurt naturalny.
Kolejny krok, to odpowiednie nawadnianie organizmu i aktywność fizyczna. Jeśli wszystkie zabiegi, które możesz wprowadzić bez wsparcia specjalistycznego zawodzą, należy zastanowić się nad rozszerzeniem planu działania, ponieważ w żadnym przypadku zaparcia nie można lekceważyć! Zaleganie masy kałowej w jelicie może prowadzić do poważnych uszkodzeń śluzówki i powstawania stanów zapalnych w obrębie układu pokarmowego.
Kolejnym nieprzyjemnym skutkiem długotrwałego problemu z załatwianiem się, są bolesne hemoroidy oraz powstawanie uchyłków jelita i polipy. Sięganie po środki przeczyszczające nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, lecz gdy nie ma wyjścia ich działanie może okazać się zbawienne.
W ofercie aptecznej znajdziemy wiele preparatów o działaniu przeczyszczającym – bazujących na składzie ziołowym (Alax, Senefol) oraz zawierające substancje, takie jak: bisacodyl (tabletki Dulcobis, Bisacodyl VP), Makrogol (Forlax, Moxalole, Dicopeg) i wiele innych. Tabletki to nie jedyne rozwiązanie, oferta jest o wiele bogatsza i obfituje w: herbaty ziołowe, czopki, wlewki itp. Wskazane preparaty są dostępne w ofercie aptek stacjonarnych i internetowych, a ich dostępność nie jest ograniczona koniecznością posiadania recepty. Jednak gdy stale się ich używa, organizm traci zdolność samodzielnego wypróżniania się, co nie przyniesie ratunku, a może pogorszyć sprawę.
Zaparcie w Sadurski.com
Zaparcie – link zdjęty 29.0921, dziękujemy za współpracę.