Zdzisław Maklakiewicz, Tadeusz Ross, Jan Kaczmarek
Zdzisław Maklakiewicz – 30 rocznica śmierci
Mija właśnie 30. rocznica śmierci aktora Zdzisława Maklakiewicza, niezapomnianego inżyniera Mamonia z kultowej komedii Rejs
Urodził się 9 lipca 1927 r. w Warszawie, podczas wojny był żołnierzem AK. Studia aktorskie rozpoczął w 1947 roku w Krakowie, potem przeniósł się na PWST w Warszawie, gdzie w 1951 roku uzyskał dyplom tej uczelni. Zagrał w ponad 100 filmach, głównie jako aktor drugiego planu.
Zadebiutował w 1959 r. w filmie “Wspólny pokój” Wojciecha Jerzego Hasa.
Niezapomnianą filmową kreację stworzył w “Rejsie” Marka Piwowskiego (rok 1970), wcielając się w postać inżyniera Mamonia – “inteligenta”, który razem z granym przez Himilsbacha Sidorowskim, ocenia polskie kino.
Jako aktor teatralny występował m.in. w warszawskich: Teatrze Polskim, Teatrze Ludowym i Teatrze Narodowym, oraz w Teatrze Wybrzeże (Gdańsk) i Teatrze Starym (Kraków).
Zmarł 9 października 1977 r. w Warszawie, w wieku 50 lat.
Zdzisław Maklakiewicz zaliczany jest do najbardziej charakterystycznych polskich aktorów, a wraz z Janem Himilsbachem – do najbardziej barwnych osobowości środowiska artystycznego lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
Wybrane filmy, w których zagrał:
• “Giuseppe w Warszawie” – reż. Stanisław Lenartowicz (1964),
• “Prawo i pięść” – reż. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski (1964),
• “Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Hasa (1965),
• “Salto” – reż. Tadeusz Konwicki (1965),
• “Marysia i Napoleon” – reż. Leonard Buczkowski (1966),
• “Hydrozagadka” – reż. Andrzej Kondratiuk (1970),
• “Motodrama” – reż. Andrzej Konic (1971),
• “Wniebowzięci” – reż. Andrzej Kondratiuk (1973),
• “Jak to się robi” – reż. Andrzej Kondratiuk (1974),
• “Nie ma mocnych” – reż. Sylwester Chęciński (1974),
• “Brunet wieczorową porą” – reż. Stanisław Bareja (1976).
2007-10-10
Twój Dobry Humor – lider śmiechologii
Pismo satyryczne Twój Dobry Humor otrzymało zaszczytny tytuł “Lidera Śmiechologii”, przyznany przez V Europejski Przegląd Małych Form Teatralnych
Lider Śmiechologii – to tytuł przyznawany przez Europejski Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych “Terapia Śmiechem”. Piąty już Przegląd odbył się 21 września w Solcu Kujawskim.
Na oficjalnym zaproszeniu, jakie otrzymali uczestnicy (jedno z tych zaproszeń dotarło także do redakcji “Twojego DH”) znajduje się lista sponsorów i darczyńców. Oprócz “Twojego Dobrego Humoru” są na niej:
– PKO Bank Polski
– Thermolastics Polska
– Bałtowski Park Jurajski
– Cadbury Wedel
– PC Jutrzenka
– Solbet Sp. z o.o.
– PD Drobex Sp. z o.o.
– Drobex-Pasz Sp. z o.o.
– Drobex-Agro Sp. z o.o.
– Sunlight Marek Połczyński
– Klimat Solec Sp. z o.o.
– Adam Grabowski
– Ośrodek Sportu i Rekreacji
– Tadeusz Szczepański
Podczas Przeglądu, jaki odbył się w Soleckim Centrum Kultury, wystąpili: Jacek Ziobro i Kabaret Skeczów Męczących, a w galerii “Homo Faber” można było obejrzeć wystawę rysunków satyrycznych i karykatur Piotra Kanarka.
2007-09-24
Artykuł o satyrze politycznej
Głos Wielkopolski opublikował interesujący artykuł Sławomira Kmiecika na temat żartowania z polityków, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu czyli braci Kaczyńskich
“Dowcipy tak śmieszne, że aż strach” – to tytuł tekstu, jaki ukazał się w dzienniku Głos Wielkopolski. Przytaczamy fragment opisujący autentyczne zdarzenie sprzed lat.
• Bracia być może zrozumieli, że utarczki z satyrykami przynoszą im więcej szkody niż pożytku, ale to nie zmieniło nastawienia opozycji, która premiera Jarosława Kaczyńskiego często przyrównuje do przywódcy PRL, Władysława Gomułki, także w kwestii poczucia humoru.
Tamten działacz komunistyczny – ponurak i dogmatyk – był częstym obiektem żartów, ale – w przeciwieństwie do “kaczystów” – nie wahał się walczyć z humorystami za pomocą najbardziej drastycznych środków. Jutro minie szósta rocznica śmierci pisarza i satyryka, Janusza Szpotańskiego, który w 1968 roku został skazany na trzy lata więzienia za napisanie opery satyrycznej “Cisi i gęgacze, czyli bal u prezydenta”, w którym nazwał Gomułkę “Gnomem”.
Autorowi zarzucono, że rozpowszechniał “wiadomości mogące wyrządzić szkodę interesom PRL oraz obniżyć powagę jej naczelnych organów”. Posłanie go za kratki nie zadowoliło pierwszego sekretarza KC PZPR. W wystąpieniach publicznych jeszcze zaciekle atakował Szpotańskiego nazywając go “człowiekiem o moralności alfonsa”, który tkwi w “zgniliźnie rynsztoka” oraz “zieje sadystycznym jadem nienawiści do naszej partii”. Satyryk spędził w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej dwa lata i siedem miesięcy. W celi nadal tworzył antykomunistyczną satyrę, pisząc między innymi z przekąsem:
“A kto nie będzie Gomułki kochał,
ten będzie w lochu jęczał i szlochał”.
Pikanterii całej sprawie rok temu dodał prezydent Lech Kaczyński, który pośmiertnie odznaczył Janusza Szpotańskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
• • •
Janusz Szpotański, pseudonim: Władysław Gnomacki, Aleksander Oniegow (ur. 12 stycznia 1929 w Warszawie – zm. 13 października 2001). Poeta, satyryk, krytyk i teoretyk literatury, tłumacz, szachista – trzykrotny mistrz Warszawy, posiadał również tytuł mistrza krajowego. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. (info z Wikipedii).
2007-10-14
Śmiechoterapia w Solcu Kujawskim
21 września 2007 po raz piąty do Solca Kujawskiego zjadą niepełnosprawni artyści amatorzy, by wziąć udział w Europejskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych. Dla uczestników oraz widzów to znakomita forma śmiechoterapii
21 września po raz piąty do Solca Kujawskiego zjadą niepełnosprawni artyści amatorzy, by wziąć udział w Europejskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych. Jest to największe i najważniejsze przedsięwzięcie Soleckiego Centrum Kultury, autorski projekt Reginy Osińskiej. Przegląd ten odbija się coraz większym echem w środowiskach osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w całej Polsce.
W tegorocznym Przeglądzie weźmie udział kilkanaście zespołów teatralnych, kabaretowych i estradowych, reprezentujących ośrodki dla niepełnosprawnych (warsztaty terapii zajęciowej, placówki specjalne, szkoły integracyjne) z różnych stron Polski.
W tym roku warsztaty terapii śmiechem w Soleckim Centrum Kultury poprowadzą:
• Dr Władysław Kubień z Czech – absolwent wychowania plastycznego i języka polskiego na Uniwersytecie Ostrawskim, który pracuje w Gimnazjum z Polskim Językiem Wykładowym w Czeskim Cieszynie.
• Przemysław Grządziela – choreograf, aktor i clown. Założyciel, szef i reżyser gdańskiego Teatru PINEZKA.
• Jedną z gwiazd Przeglądu będzie Jacek Ziobro, satyryk estradowy serwujący widzom humor oparty na gagach, dowcipach sytuacyjnych i parodiach.
V “Terapia Śmiechem” jest realizowana ze środków Starostwa Powiatowego – Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bydgoszczy, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu i Urzędu Miasta i Gminy Solec Kujawski.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Tadeusz Zwiefka, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Burmistrz Miasta i Gminy Solec Kujawski Antoni Nawrocki.
Patronaty medialne (do dnia 28 września) zadeklarowali: Polskie Radio S.A. Program 1, Radiowa Trójka i ogólnopolski miesięcznik “Integracja”, a na listę sponsorów i darczyńców wpisali się: PW “Solbet”, PKO BP w Solcu Kujawskim, PD “Drobex”, ZW “Klimat Solec”, WPP “Granit”, oraz redakcja pisma satyrycznego Twój Dobry Humor.
2007-08-29
Wakacyjne plany Twojego Dobrego Humoru
Wakacje za pasem. Wesoła ekipa czasopisma “Twój Dobry Humor” jak zwykle łączy przyjemne z pożytecznym, czyli wypoczynek z wyjazdami na satyryczne imprezy i wystawy w różne miejsca Polski. Zdradzamy Wam nasze wakacyjne plany
• Już niedługo, w 2 połowie czerwca, Szczepan Sadurski będzie miał wystawę swoich rysunków we Włocławku.
• Pod koniec czerwca trafiamy do Gdańska, na trzeci Festiwal Dobrego Humoru. Spotkacie nas przy Jazz Klubie przy słynnym pomniku Neptuna. Oczywiście będzie wystawa naszych współpracowników (więcej w najnowszym numerze “Twojego Dobrego Humoru”).
• Zaraz potem przenosimy się do Mrągowa, na rozdanie nagród konkursu rysunku satyrycznego na temat narkotyków, uzależnień i nietolerancji, który organizujemy m.in. wraz z agencją reklamową Art Hitt.
• Pod koniec lipca znów zawitamy nad morze, na Papkinadę (Kołobrzeg, Ustronie Morskie).
• W 2 połowie sierpnia planujemy otwarcie sporej wystawy współpracowników “Twojego Dobrego Humoru” w Toruniu.
Pod koniec wakacji poinformujemy Was o kolejnym konkursie rysunkowym, który współorganizujemy. Na razie nie zdradzamy szczegółów. Nie wykluczamy oczywiście, że jak zwykle “wyskoczy” nam coś w ostatniej chwili, więc do powyższych informacji coś jeszcze dojdzie. Ale my lubimy niespodzianki!
2002-06-11
Znikający Zulu-Gula
Im więcej satyryka-posła Tadeusza Rossa w polityce i mediach – tym mniej w Internecie. Znikła jego internetowa strona z aktualnymi komentarzami satyrycznymi, które pisał
Odkąd Tadeusz Ross dostał się do Sejmu, przypomniały sobie o nim media. Zapewne przypomnieli sobie o nim także dawni znajomi i przybyło wielbicieli. Mnóstwo młodzieży chciało się dowiedzieć: kto to taki ten Ross? (Przypomnijmy: największy medialny sukces Rossa czyli telewizyjny program Zulu-Gula TV pokazywała kilkanaście lat temu, a więc ludzie młodzi dopiero co się o nim dowiedzieli).
Poszukiwania internautów w wyszukiwarkach kończyły się strzałem w dziesiątkę, na adresie: zulugula.pl. Niestety obecnie ta strona znikła. Każdy kto na nią wchodzi, znajduje tu reklamę firmy hostingowej.
A jeszcze kilka dni temu przyszły (jeszcze nie zaprzysiężony) poseł-satyryk Ross, nawet kilka razy dziennie, jako Zulu-Gula, wpisywał tu swoje komentarze satyryczne, na przykład na temat aktualnej polityki. Na górze była informacja, że poszukiwany jest sponsor, który rozbuduje ten serwis internetowy.
Cóż się stało? Pokombinujmy:
1) W ostatnich dniach na stronę wchodziła ogromna liczba osób, gwałtownie wzrósł transfer, więc firma hostingowa wysłała stosowną informację do właściciela, a z braku odpowiedzi zdjęła stronę, żeby do niej nie dopłacać.
2) Obecnemu posłowi nie wypada wesołkować, więc pod wpływem “politycznych” rad Ross uznał, że należy jednak zakończyć karierę satyryka.
3) Znalazł się sponsor, a przerwa nie będzie zbyt długa.
2007-11-09
Jan Kaczmarek nie żyje
W wieku 62 lat, dziś we Wrocławiu zmarł Jan Kaczmarek
Wraz z Tadeuszem Drozdą, Jerzym Skoczylasem i Romanem Gerczakiem był jednym z założycieli kabaretu “Elita”. W latach 70. i 80. współtworzył radiowe audycje satyryczne w Polskim Radiu Wrocław. Z Ewą Szumańską stworzył cykl popularnych audycji “Z pamiętnika młodej lekarki”.
Był autorem tekstów piosenek, m.in. Do serca przytul psa, Zerowy bilans czyli pero, pero, Kurna chata.
2007-11-14
Punk Franek ma kuzyna w USA
Punk Franek, bohater komiksu Szczepana Sadurskiego, którego roześmiana buzia zdobi logo portalu DobryHumor.pl, ma kuzyna w Ameryce!
Obaj są do siebie bardzo podobni, a Franek z USA jest lalką słynnego brzuchomówcy Ronna Lucasa. Tę sensacyjną wiadomość przesłał nam mailem Eustachy – lalka polskiego brzuchomówcy Wojtka Glanca.
Brzuchomówca Ronn Lucas to gwiazda amerykańskiego (i nie tylko) show-biznesu. Występował u boku m.in. Lisy Minelli i Shakin Stevensa. Dawał występy m.in. dla prezydenta USA Reagana i angielskiej Królowej-Matki. Jest członkiem Północno-Amerykańskiego Stowarzyszenia Brzuchomówców.
Glanc otrzymał właśnie od Lucasa kilka kaset video z jego prywatnej kolekcji. Kilkanaście odcinków “The Ronn Lucas Show” oraz nagrań z jego występów (raczej nigdzie nie można tego kupić). Eustachy oglądał te kasety i w pewnej chwili wrzasnął do Wojtka na całe gardło: “Ten z czerwonym irokezem na głowie kogoś mi przypomina!” Gratulujemy Eustachemu spostrzegawczości: faktycznie, to niemal lustrzane odbicie naszego swojskiego punka Franka.
2002-06-09