Ciekawostki o żelazku. Historia wynalazku
Ciekawe wynalazki: żelazko. Historia wynalezienia żelazka, żelazko z duszą, termoregulator, dysze parowe, współczesne żelazka. Prasowanie i żelazka ciekawostki
Historia żelazka – jak to się zaczęło?
1) Od dawna człowiek poszukiwał sposobów na to, aby tkanina ubrania nie była pogięta i prezentowała się ładnie. Starożytni Grecy podgrzewali metalowy wałek, którym “prasowali” ubranie. Na pewno było to kłopotliwe.
2) Starożytni Rzymianie prasowali ubrania czymś, co wyglądem przypominało młotek, a Wikingowie do prasowania mieli “grzybka”.
3) Pierwsze żelazka były na gaz i używano ich już 400 lat temu. Niestety często niszczyły prasowane ubrania.
4) W XVIII wieku do prasowania używano 1-2-centrymetrowej grubości bloków żeliwnych. Po podgrzaniu była do nich przymocowywana rączka ze skręconego drutu, więc przez pierwszych kilka minut nie parzyło dłoni. Po przestygnięciu, blok żeliwny należało podgrzać ponownie. Szybko wymyślono, że trójkątny czubek z przodu żeliwnego bloku pomaga precyzyjniej prowadzić żelazko po tkaninie.
Początki nowoczesnego żelazka
5) Pierwsze żelazko elektryczne skonstruował w 1882 r. Henry W.Seely. Jednak długo się rozgrzewało i szybko stygło. Kolejne żelazka elektryczne miały nawet 7 kg wagi, co też stanowiło problem dla użytkowników.
6) Żelazko elektryczne Erla Richardsona nagrzewało się, jednak nierównomiernie, za to ważyło mniej. W 1906 r. jego produkt stał się bardzo popularny.
7) Pierwsze żelazko z nawilżaczem skonstruowano w USA, w 1926 roku, ale ten wynalazek zyskał popularność dopiero w latach 40-ych. W przeciwieństwie do obecnych żelazek, para wydobywała się z jednego otworu.
Żelazko z duszą
8) Stąd było już blisko do wynalezienia żelazka z duszą. Do wnętrza (korpusu) żelazka należało włożyć rozgrzany na palenisku kawałek metalu czyli “duszę”. Rozgrzewała ona żelazko i nie dotykała bezpośrednio prasowanej tkaniny, wiec była szansa, że jej nie zniszczy. Dla wygody, w domu należało mieć dwie dusze. Gdy jedna była w żelazku, drugą podgrzewano, aby nie było przestoju w prasowaniu.
9) Kolejnym udogodnieniem dla użytkowników żelazek było dodanie termoregulatora. Dzięki niemu można było utrzymać powierzchnię żelazka w takiej temperaturze, w jakiej chciał prasujący. To ważne, gdyż delikatne tkaniny niszczą się, gdy żelazko jest zbyt gorące.
Współczesne żelazka
10) Obecne żelazka kształtem wciąż przypominają swych poprzedników. Mają jednak sporo udogodnień technicznych oraz nowoczesny design. Są też produkowane z innych materiałów – z szybko rozgrzewającego się aluminium oraz tworzyw sztucznych. Warto pamiętać, aby do żelazka zamiast wody z kranu wlewać wodę destylowaną. Dzięki temu w dyszach parowych nie gromadzi się kamień wapienny, który je zapycha.
Żelazka ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o wynalazkach
> Otwieracz do konserw
> Ciekawostki o skarpetach