miasto Olsztyn zamek Wesoły Wieżowiec warmińsko-mazurskie zabytki

Zenon Laskowik – kabaret Tey, Parodiola Olsztyn

Czas czytania:4 minut/y, 28 sekund/y

Kabaret Tey ma 40 lat

40 lat temu, 17 września 1971 r. o godzinie 22.00 zadebiutował w Poznaniu kabaret Tey

Bogdan Paluszkiewicz, konferansjer Estrady Poznańskiej, założył się wtedy z Zenonem Laskowikiem, że kabaret Tey wystąpi w Poznaniu nie więcej niż 30 razy… Dziś to już tylko anegdota.

– Pierwotny tytuł spektaklu brzmiał “Quo vadis pieronie?” co odnosiło się bezpośrednio do Gierka. Wywołał poruszenie, zadzwonił do mnie członek Biura Politycznego Jan Szydlak, mówiąc, że ten tekst czytało całe Biuro Polityczne. “My tu ciężko pracujemy, a wy nam w robocie przeszkadzacie. Trzeba to zmienić. Przyślę tutaj wysłannika ministerstwa” – wspomina ówczesny dyrektor Estrady Poznańskiej Zbigniewa Napierała.

Tytuł pierwszego programu Teya zmieniono więc na: “Czymu nima dżymu, czyli burza u Żuża”. Młodym ludziom, który o socjalizmie czytali tylko w podręcznikach, trudno zapewne uwierzyć w to, że wówczas socjalistyczna władza kazała nawet zmieniać tytuły występów kabaretowych…

Ilu ja głupków przetrzymałem…
Z sympatią się przyglądam sobie
Bo tylu głupków przetrzymałem
A wciąż się cieszę dobrym zdrowiem.
– to fragment okolicznościowego wiersza, napisanego przez Krzysztofa Jaślara z okazji 40-lecia kabaretu Tey.

Tekst na podstawie: Głos Wielkopolski
2011-09-18

Opole: Grand Prix dla Laskowika

Zenon Laskowik otrzymał Grand Prix 47. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

11 września 2010 r. (sobota) satyryk Zenon Laskowik został nagrodzony przez prezesa Telewizji Polskiej Grand Prix 47. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jest to nagroda za całokształt twórczości artystycznej.

Laskowik odbierając nagrodę podziękował żonie i wszystkim tym, z którymi współtworzył kabaret Tey. Przeprosił też współpracowników za swe zachowanie, które było skutkiem nadużywania alkoholu. Opolska publiczność nagrodziła tę wypowiedź brawami i zaśpiewano mu “Sto lat”.

W 1973 r. Tey otrzymał na opolskim festiwalu “Złotą Szpilkę” i nagrodę dla najlepszego kabaretu. Laskowik był gwiazdą kabaretu i telewizyjnych programów rozrywkowych, a początku lat 90 wycofał się z życia artystycznego i został w Poznaniu… listonoszem. Na scenę powrócił w 2003 roku; z Władysławem Sikorą założył Platformę Artystyczną O.B.O.R.A. Powstał wtedy spektakl “Niespodziewane powroty, czyli twórzmy klimacik”. Ostatnio wraz z Waldemarem Malickim i Jackiem Fedorowiczem oglądamy go w programie TVP2 “Filharmonia dowcipu”.
2010-09-14

Kabaret DKD ma 20 lat

16 i 17 kwietnia 2010 r. Kabaret DKD będzie świętował w Słupsku swoje 20-lecie

20 lat występowania na scenie – to dla wielu młodych kabaretów prawdziwe marzenie. Właśnie spełnia się ono w przypadku kabaretu DKD. Obecnie występuje on w składzie: Grzegorz Gurłacz, Dariusz Gatniejewski i Przemysław Osiński. Ale w minionych latach występowali z nim m.in. Maciej Miecznikowski (obecnie znamy go jako solistę zespołu Leszcze), Hanna Piotrowska, Jerzy Karnicki, Radosław Ciecholewski, Magda Turkowska, Krzysztof Plebanek.

16 i 17 kwietnia 2010 r. w sali słupskiej filharmonii kabaret wystąpi z… towarzyszeniem orkiestry filharmonii pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. Wystąpią też zaproszeni goście.

– Zaśpiewamy piosenki, które nie zawsze mieściły się w naszych programach, ale również takie, które część publiczności z pewnością zna. Te znane zabrzmią jednak w zupełnie nowych aranżacjach – mówi Grzegorz Gurłacz.
– W kabarecie zwykle najważniejsze są teksty, muzyka często schodzi na dalszy plan. Tym razem będzie inaczej. To będą po prostu piosenki – dodaje Dariusz Gatniejewski.

Koncerty: 16 i 17 kwietnia, o godz. 19. Bilety w cenie 35 złotych można nabyć w kasie filharmonii (Słupsk, ul. Jana Pawła II 3).
2010-04-06

Kabarety w Międzyrzecu Podlaskim

22 maja 2011 r. w Międzyrzecu Podlaskim odbył się IX Ogólnopolski Przegląd Satyryków i Łgarzy

Pierwsze miejsce (1.500 zł): kabaret IV Fala z Kielc, drugie: Kasia Sobieszek (kabaret Made in China), trzecie: Łukasz Szymanek-Szampanek z Lublina. Taka była decyzja jurorów czyli publiczności, która zasiadła na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim w niedzielę, 22 maja. Wśród uczestników przeglądu byli także: kabaret Bruzda z Kielc, Kabaret z Konopii z Krakowa i Kabaret Ślurp z Białegostoku.

Organizatorami byli: Międzyrzeckie Stowarzyszenie Teatralne i Miejski Ośrodek Kultury, a impreza odbyła się pod patronatem burmistrza miasta.
2011-05-23

Parodiola-3 w Olsztynie

13 lipca 2011 odbędzie się III Festiwalu Parodii i Pastiszu „Parodiola”. Kabarety mogą zgłaszać uczestnictwo do 10 czerwca

Po raz trzeci w Olsztynie Kabarety z całej Polski będą rywalizować w III Festiwalu Parodii i Pastiszu „Parodiola”. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w 13 lipca 2011 w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie (ul. Dąbrowszczaków 3). Gwiazdą wieczoru będzie Tomasz Jachimek.

Co mają zrobić kabarety, aby zakwalifikować się do finału czyli występu 13 lipca? Podstawą do wzięcia udziału w konkursie jest przesłanie do 10 czerwca 2011 roku czytelnie wypełnionej karty zgłoszenia oraz nagrania z 15-minutowym programem konkursowym, na płycie CD lub DVD. Program konkursowy musi zawierać skecze lub monologi oraz utwory słowno-muzyczne obowiązkowo w formie parodii lub pastiszu (np. ogólnie znana piosenka, ogólnie znana postać, powszechnie znane zdarzenie lub sytuacja). Powołana przez Organizatora Komisja Festiwalowa na podstawie zgłoszonych przez kabarety materiałów przeprowadzi eliminacje do konkursu. Kabarety zakwalifikowane do konkursu zostaną powiadomione e-mailowo lub telefonicznie do 20 czerwca 2011 roku.

Kabarety będą oceniane przez jury, które zadecyduje, który kabaret otrzyma Grand Prix III Festiwalu Parodii i Pastiszu „Parodiola”. Grand Prix, to 5 tys. złotych ufundowane przez Miejski Ośrodek Kultury, organizatora festiwalu.
2011-05-05

Na zdjęciu: Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru przed zamkiem w Olsztynie

Grupa MoCarta u Wojewódzkiego

W programie Kuba Wojewódzki (TVN) zobaczymy Grupę MoCarta

W najnowszym rozrywkowym talk show Kuba Wojewódzki (telewizja TVN) zobaczymy i poznamy poczucie humoru członków Grupy MoCarta. Będzie to już 22 listopada (wtorek) wieczorem.

Od stycznia 2012 Grupa MoCarta rusza w Polskę z nowym programem, zatytułowanym: Frak’n’Roll.
2011-11-21

Piotrków Trybunalski plener satyrycy karykaturzyści Partia Dobrego Humoru Poprzedni post Kabarety: Skierniewice, Piotrków Trybunalski, Bielsko-Biała
noworodek mama niemowlak Następny post Jak zorganizować dzień z niemowlakiem