Stayin’ Alive, wielki hit ery disco

zespół Bee Gees ciekawostki Stayin Alive Gorączka sobotniej nocy

Słynna piosenka zespołu Bee Gees i jej historia

Stayin’ Alive, utwór zespołu Bee Gees został wykonany po raz pierwszy w 1977 roku przez trio braci Gibb: Maurice’a, Barry’eego oraz Robina. Utwór ukazał się początkowo jako oddzielny singiel.

Piosenka jest symbolem muzyki dyskotekowej i na stałe weszła do kanonu najpopularniejszych piosenek na świecie. Nierozerwanie kojarzy się z filmowym hitem „Gorączka sobotniej nocy” (1977) .

Utwór zdobył szereg nagród muzycznych i trafił do wiele zestawień. Przez cztery tygodnie był jedynką na Hot 100 amerykańskiego czasopisma Billboard. W 1979 roku otrzymał Nagrodę Grammy. Amerykański magazyn Rolling Stone „Stayin’ Alive” sklasyfikował na 191. miejscu listy 500. utworów wszech czasów.

Piosenka doczekała się wielu coverów, można ją usłyszeć w reklamach, a w szeregu filmach fabularnych do nich nawiązano – od komedii „Czy leci z nami pilot” (1980) po animowany film „Madagaskar” (2005).

Stayin’ Alive stało się symbolem swego gatunku. To między innymi dzięki działalności Bee Gees i takim piosenkom jak Stayin’ Alive muzyka disco stała się elementem kultury tamtych czasów.

Bee Gees stał się zespołem kultowym, a jego piosenki do dziś są słuchane przez rzesze fanów, pomimo tego, że minęło wiele lat od, odkąd po raz pierwszy rozbrzmiał hit „Stayin’ Alive”.

Zespół Bee Gees

Bee Gees powstał w 1958, a jego trzonem byli bracia Gibb: Barry, Robin i Maurice (czwarty z braci po jakimś czasie wybrał karierę solową). Wcześniej występowali pod nazwą „Brothers Gibb”, „Blue Cats” oraz „The Rattlesnakes” i mieszkali w australijskim mieście Brisbane. Potem przenieśli się do Londynu. Ich szczytowy okres popularności, to rok 1977, gdy do kim wszedł film „Gorączka sobotniej nocy” okraszony ich rytmicznymi i melodyjnymi piosenkami disco. Łączną ilość sprzedany płyt zespołu szacuje się na ponad 220 milionów, co jest szóstym wynikiem świata. Więcej płyt sprzedali: Elvis Presley, The Beatles, Michael Jackson, Garth Brooks i Paul McCartney – co oznajmiono, gdy Bee Gees trafiał do Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland. Po przerwie lat 2003-2009 zespół występował do roku 2012 (wtedy zmarł Robin Gibb, to on wystąpił w 2011 r. z koncertem w Sali Kongresowej w Warszawie).

Stayin’ Alive, Bee Gees ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: zespół Bee Gees, rok 1973

Zobacz też:
> Rock-ciekawostki muzyczne
> Pepsi & Shirlie