Zielona herbata – niesamowite ciekawostki

zielona herbata

Zielona herbata ciekawostki

Kraje azjatyckie od wieków korzystają z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą zielona herbata. W Chinach jest ona wykorzystywana do leczenia wielu dolegliwości. Jest dobra m.in. na bóle głowy i rozstrój żołądka

Dotychczas wszelkie opracowania naukowe opisujące lecznicze właściwości zielonej herbaty pochodziły z Chin i Japonii. Od niedawna badaniem substancji zawartych w herbacie zajęli się również naukowcy z zachodniej Europy, którzy potwierdzają jej korzystny wpływ na nasze zdrowie i organizm.

Liście zielonej herbaty pochodzą z tych samych krzewów, co liście herbaty czarnej. Różnica polega na tym, że liści, z których powstaje zielona herbata nie poddaje się procesowi fermentacji, tak jak to się dzieje z liśćmi, z których otrzymujemy herbatę czarną.

Jakie korzyści?

Istnieje wiele korzyści, wynikających z regularnego picia zielonej herbaty. Na pewno wspomaga odchudzanie i ułatwia zachowanie odpowiedniej sylwetki. Badania naukowe potwierdziły, że picie zielonej herbaty poprawia nasz metabolizm. Konsekwencją tego jest przyśpieszenie utraty zbędnych kilogramów u osób otyłych. Osoby, które cieszą się z wymarzonej sylwetki, mogą dzięki temu, łatwiej ją utrzymać. Herbata zawiera substancję zwaną katechiną, która wspomaga nasz organizm w szybszym spalaniu kalorii. Warto pić zieloną herbatę pomiędzy posiłkami, gdyż substancje w niej zawarte pobudzają wytwarzanie soków żołądkowych, co poprawia trawienie.

Należy również wspomnieć o innej właściwości jaką charakteryzuje się zielona herbata. Zmniejsza ona ryzyko wystąpienia nowotworów. W naszym organizmie nieustannie pojawiają się tzw. wolne rodniki. Dochodzi do tego za każdym razem, kiedy nasze komórki używają tlenu. Czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie środowiska, dym z papierosów czy promienie UV, powodują rozrost wolnych rodników. Za sprawą zbyt dużej ich ilości dochodzi do niszczenia zdrowych komórek. Efektem tego jest przedwczesne starzenie się, a nawet pojawianie się komórek rakowych. Zielona herbata zawiera polifenole, które neutralizują wolne rodniki, co automatycznie zapobiega temu procesowi.

Witaminy i samooczyszczanie organizmu

Zielona herbata zawiera takie witaminy jak: A, B, B2, C, E, K oraz wiele minerałów i mikroelementów istotnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu (fluor, potas, sód, cynk, żelazo, wapń). Herbata w znacznym stopniu wspomaga naturalne procesy samooczyszczania i regulacji naszego ciała.

W naszym społeczeństwie picie zielonej herbaty praktykuje się najczęściej przy okazji stosowania diet odchudzających. Tymczasem badania właściwości zielonego naparu dowodzą, że jego częste picie może ustrzec przed wieloma dolegliwościami i utrzymać nas w dobrym zdrowiu. Dlatego warto pójść w ślady społeczeństw azjatyckich i włączyć zieloną herbatę do naszego menu na stałe.

Zielona herbata ciekawostki w Sadurski.com (P)

Zielona herbata ciekawostki

Zielona herbata – napój przyrządzany z liści herbaty chińskiej (Camellia sinensis), które poddane zostały w czasie przetwarzania jedynie minimalnej oksydacji. Zielona herbata pochodzi z Chin, skąd rozpowszechniła się na inne kraje Azji, od Japonii po Środkowy Wschód. Współcześnie zielona herbata rozprzestrzenia się na Zachodzie, gdzie wciąż najpopularniejszym rodzajem tego napoju jest herbata czarna. W krajach, gdzie uprawia się herbatę, wytwarza się wiele rodzajów zielonej herbaty. Różnią się od siebie z uwagi na specyficzne warunki uprawy, sposób przetwarzania i porę zbiorów.

W kilku ostatnich dziesięcioleciach zielona herbata przechodziła wiele testów medycznych, których celem było ustalenie, czy rzeczywiście, jak się powszechnie sądzi, ma ona właściwości zdrowotne, a szczególnie przypisywany jej wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca oraz na niektóre odmiany nowotworów. Sądzi się także, że spożywanie zielonej herbaty pomaga w kontrolowaniu wagi ciała.

Zobacz też:
> Ciekawostki o piwie
> Ciekawostki o lodach