Niesamowite fakty o zielonych warzywach

zielone warzywa ciekawostki

Zielone warzywa ciekawostki i informacje, które należy znać

Warzywa stanowią najzdrowszy składnik diety w której powinny dominować. Zielone warzywa dzięki swoim licznym walorom zdrowotnym należą do najzdrowszych z całej gamy warzyw.

Obecność produktów zielonych w posiłkach ożywia je, odświeża i jednocześnie działa relaksująco. Ponieważ zielony kolor bezpośrednio odnosi się do wielu właściwości chlorofilu. Swoją wyjątkową wartość zawdzięczają one przede wszystkim obecności chlorofilu, który posiada szerokie właściwości oczyszczające, przeciwzapalne, odnawiające a nawet odmładzające. O to kilka z nich, zestawionych pod względem niektórych wartości prozdrowotnych, jakie posiadają.

1. Brokuł

Bogaty jest w witaminę E, K, C, E i A. Gloryfikowany ze względu na swoje właściwości antynowotworowe za sprawą sulforafanu który zawiera w swoim składzie. Spożywanie brokuła może ochronić nas przed rakiem piersi, prostaty, jelita grubego oraz płuc.

brokuł brokuły zielone warzywa ciekawostki
Brokuły stają się w Polsce coraz popularniejsze. Zielone warzywa ciekawostki

2. Szpinak

Liście szpinaku są bogate w potas oraz magnez jest to zestaw pierwiastków niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca. Stąd warzywo to jest bardzo dobrym lekarstwem w walce o zdrowe serce i układ krążenia oraz skuteczne zapobieganiu nadciśnienia.

3. Brukselka

To warzywo bogate w witaminy K, C a przede wszystkim w kwas foliowy, stąd zalecana jest dla kobiet w ciąży oraz dzieci w fazie wzrostu i w okresie zwiększonej zachorowalności.

brukselka zielone warzywa ciekawostki
Brukselka. Zielone warzywa ciekawostki

4. Kapusta włoska

Zawiera dużo witaminy B6, wapnia oraz prawie tyle samo witaminy C co cytryna. Stąd jest uważana za warzywo podnoszące odporność organizmu. Ponad to dzięki swoim właściwościom przyspieszającym metabolizm, kapusta włoska oraz inne warzywa kapustne stanowią najważniejszy element jadłospisu osób chcących pozbyć się nadwagi.

> Ciekawostki o kalafiorze

5. Por

Posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki którym zapobiega powstawaniu blaszek miażdżycowych w układzie krwionośnym. Działanie przeciwmiażdżycowe zawdzięcza on zawartości kemferolu.

por pory warzywo warzywa
Por, warzywo niedoceniane przez wielu z nas

6. Groszek zielony

Zielony groszek jest bogaty w biało roślinne, zawiera ok. 4 g białka na 100g produktu. Stanowi źródło kwasu nikotynowego, który zapobiega odkładaniu się w żyłach cholesterolu. Ze względu na niski indeks glikemiczny zalecany jest w dietach osób chorych na cukrzycę.

7. Szparagi

Zielone szparagi zawierają dużo magnezu, żelaza, fosforu i potasu. Spożywanie szparagów wykazuje lecznicze działanie moczopędne oraz wspomagające w dolegliwościach jelita drażliwego. Posiadają również właściwości przyspieszające metabolizm.

8. Ogórek

To warzywo złożone z wody aż w 96%, Posiadają właściwości oczyszczające organizm z toksyn, za sprawa swojego działania moczopędnego. Wpływają również na obniżenie ryzyka chorób serca. Maseczki na twarz, upiększają skórę, a przy zapaleniu oka okład z ogórka działa łagodząco.

fasolka szparagowa zielone warzywa ciekawostki
Zielone warzywa ciekawostki: fasolka szparagowa

9. Fasolka szparagowa

Jest źródłem witamin C, E, A i B. Ponadto stanowi bogate źródło białka, dzięki czemu w dietach wegetariańskich jest dobrym substytutem mięsa. W połączeniu z produktami o wysokim indeksie glikemicznym, fasolka wykazuje zdolność spowalniania wchłaniania cukru do krwi.

10. Jarmuż

Dzięki zawartości sulforanu, posiada zdolność niszczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy powstających w skutek szkodliwej działalności i obecności bakterii Helicobacter pylori. Ponad to oprócz działania na żołądek, posiada pozytywny wpływ na prace oczu dzięki zawartości betakarotenu, z którego organizm wytwarza witaminę A

Zielone warzywa: (c) Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Wasabi – chrzan japoński
> Ciekawostki o ziołach