Zielonka pod Warszawą – ciekawostki

z czego słynie miasto Zielonka ciekawostki atrakcje zabytki woj. mazowieckie

Zielonka ciekawostki i najważniejsze informacje o Zielonce. Zabytki, atrakcje, co jest ciekawego w Zielonce

Miasto Zielonka

1) Zielonka, to ok. 20-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. Jest jednym z miast aglomeracji warszawskiej. Stąd do centrum Warszawy jest 13 kilometrów.

2) Zielonka otrzymała status osiedla w 1956, a prawa miejskie w 1960 roku.

Zielonka zabytki, co zobaczyć

3) Najstarszym budynkiem w mieście, jest budynek przy ul. Kolejowej 11. Jest nakryty czterospadowym dachem mansardowym, z kominem pośrodku. Budynek został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku i prawdopodobnie obok stał budynek dworu. Po II wojnie światowej mieścił się tu Urząd Miejski.

Kolejowa 11 najstarszy budynek w Zielonce woj. mazowieckie
Ulica Kolejowa 11, najstarszy budynek w Zielonce

4) Kościół Matki Bożej Częstochowskiej (ul. Jagiellońska 10) zaczęto budować w latach 30. XX wieku, a po przerwie spowodowanej II wojną światową, budowę zakończono już po niej. Jeszcze w latach 1975-1986 dobudowano wieżę.

kościół Matki Boskiej Częstochowskiej Jagiellońska 10 Zielonka ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Zielonka ciekawostki, atrakcje, zabytki

5) Neogotycki, dwupiętrowy Dom Pomocy Społecznej (początkowo schronisko dla nauczycielek) zbudowano w 1902 roku, na wydmie w parku.

6) 11 listopada 1939 Żołnierze rozstrzelali kilku harcerzy i mieszkańców Zielonki w odwecie za rozwieszenie w mieście kartek z tekstem „Roty”. Ten fakt upamiętnia specjalny pomnik postawiony w latach 60-tch, znajdujący się w lesie, w okolicach ul. Żołnierskiej.

7) Na terenie miasta znajduje się szlak turystyczny „Zielonka – miasto pod Dębami”, oznaczony tablicami. Prowadzi m.in. przez Park Dębinki, Plac Jana Pawła II i Skwer Matki Teresy z Kalkuty.

pomnik Skwer Armii Krajowej w Zielonce woj. mazowieckie
Pomnik na Skwerze Armii Krajowej w Zielonce, woj. mazowieckie

8) Na Skwerze Armii Krajowej znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej. Wieńczy go orzeł w koronie, z uniesionymi skrzydłami. Pomnik stoi od 1998 r., a skwer jest miejscem uroczystości patriotycznych.

9) Na terenie miasta są glinianki – pięć stawów, popularne miejsce w sezonie letnim. Jest tu strzeżone kąpielisko.

10) Zaraz za granicą miasta Zielonka, w Markach, znajduje się Jezioro Czarne (zwane też: Kruczek) mające ok. 3 ha powierzchni. Zbiornik wysycha, jeszcze w 1990 r. miał ok. 8 ha powierzchni.

11) Częściowo na terenie gminy Zielonka znajdują się rezerwaty przyrody: Bagno Jacka i Mosty Kalińskie.

Skwer Matki Teresy z Kalkuty w Zielonce pod Warszawą
Skwer Matki Teresy z Kalkuty w Zielonce pod Warszawą

Zielonka ciekawostki

12) W granicach miasta (i nie tylko tam) znajduje się dawny poligon wojskowy, czasami jeszcze wykorzystywany. Stworzyli go Rosjanie w 1888 roku. Zajmuje powierzchnię ok. 7 tys. ha czyli 7/8 całej powierzchni miasta i jest terenem zalesionym. W związku z tym poligonem, Zielonka jest jednym z największych miast Polski pod względem powierzchni – ma 7948 hektarów.

13) W 1863 r powstała stacja kolejowa. Znajduje się przy ul. Słowackiego, a jej oba perony mają długość 200 metrów. Najwięcej połączeń stanowią pociągi osobowe Kolei Mazowieckich.

popiersie pomnik Jan Paweł II Zielonka ciekawostki atrakcje zabytki
Popiersie Jana Pawła II, z prawej za kadrem kościół. Zielonka ciekawostki

14) Uroczystości patriotyczne organizowane w Zielonce, odbywają się na Skwerze Armii Krajowej.

15) Obok kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, na placu Jana Pawła II, stoi popiersie papieża Jana Pawła II, na postumencie. Plac Jana Pawła II przypomina park. Wśród zieleni są tu alejki oraz stoją ławki.

Zielonka ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Konstancin-Jeziorna
> Grodzisk Mazowiecki
> Karczew