zima ciekawostki o zimie

Ciekawostki o zimie

Czas czytania:3 minut/y, 44 sekund/y

Zima ciekawostki

Wszystko o zimie. Ile trwa zima? Co to jest śnieg? Rekordowe płatki śniegu i inne rekordy zimowe. Sen zimowy zwierząt

Kiedy jest pierwszy dzień zimy?

* Kalendarzowa zima zaczyna się 22 grudnia, a astronomiczna 21-ego lub 22-ego grudnia. Jest też określenie: zima klimatyczna. Zaczyna się wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza.

* Zima kończy się 20 marca. Ile trwa zima? Łatwo obliczyć, że 3 miesiące i 2 dni.

Zima ciekawostki

* Morela japońska (nie wiedzieć czemu nazywana chinese plum czyli chińska śliwka), to jedna z nielicznych roślin, które kwitną w zimie. Roślina występuje w Japonii, Chinach i na Tajwanie.

* Chionofobia, to paniczny lęk przed śniegiem. Na szczęście, to bardzo rzadko występujący rodzaj paranoi.

* Czerwiec, lipiec i sierpień, to najzimniejsze miesiące roku? Tak, ale na południowej półkuli Ziemi. To dlatego Zimowe Igrzyska Olimpijskie nie są organizowane na półkuli południowej. Ich termin musiałby pokrywać się z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi. No i kto pod naszą szerokością geograficzną chciałby w lecie oglądać zmagania narciarzy, łyżwiarzy i saneczkarzy?

* Oczy reniferów w lecie są koloru złotego, a zimą zmieniają kolor na niebieski. Dzięki temu lepiej widzą potencjalnych drapieżników.

* Podobno jezioro Michigan (USA) po zimie jest tak czyste i przejrzyste, że widać wraki łodzi, znajdujących się na jego dnie.

polskie przysłowia styczeń styczniowe o styczniu
Zima ciekawostki w Sadurski.com

Płatki śniegu

* Są 2 rodzaje płatków śniegu. Suchy (powstałe już płatki śniegu opadają przez zimną i suchą atmosferę) i mokry (opadając przelatują przez cieplejszą od siebie atmosferę, więc ich brzegi się stapiają i stają się cięższe).

* Płatki śniegu spadają z nieba z prędkością ok. 5 km/h. Jest ona zależna od ich ciężaru oraz prędkości wiatru.

* Czasami śnieg, który spada w Arktyce, na Antarktydzie, w Himalajach i Górach Skalistych, ma zapach… arbuza. Dzieje się tak, bo w śniegu jest astaksantyna.

> Tu więcej ciekawostek o śniegu

śniegowy bałwan ciekawostki o bałwanach bałwany
W zimie jest śnieg i można ulepić bałwana!

Ciekawostki o bałwanach śniegowych

* W 1511 roku w Brukseli (Belgia) spadła ogromna ilość śniegu. Na ponad 50. skrzyżowaniach miasta stanęły grupy śniegowych bałwanów, ulepionych przez mieszkańców. Niektóre przypomniały postacie ówczesnych polityków, inne miały ulepione części, przypominające zasłonięte zazwyczaj fragmenty ludzkiego ciała, więc wybuchł skandal obyczajowy.

> Tu więcej o bałwanach

Sen zimowy zwierząt

* Zanim zwierzęta rozpoczną hibernację, magazynują energię. Niektóre (na przykład chomiki) wypełniają swoje nory żywnością czyli robią zapasy na zimę. Z kolei świstaki i nietoperze gromadzą tkankę tłuszczową. Ma ona potem wytworzyć ciepło, podgrzać krew czyli ogrzać organizm. Także po to, aby bez problemów w kilkanaście – kilkadziesiąt minut wybudzić się, gdy wzrośnie temperatura powietrza.

> Sen zimowy – tu więcej

sen zimowy hibernacja zwierzęta zima lis
W zimie zwierzęta zapadają w hibernację

Zimowe rekordy

* Najniższa temperatura odnotowana na naszej planecie, to minus 93,20 stopnia Celsjusza.

* Największe płatki śniegu spadły z nieba w miejscowości Fort Keogh Montanie (USA) 28 stycznia 1887 r. Miały 38 cm szerokości i 20 cm grubości. Rekord odnotowała Księga Guinnessa.

* W 2004 r. w kanadyjskim Ontario uczniowie miejscowej szkoły położyli się na śniegu, po czym zaczęli machać rękami i nogami. W ten sposób powstało 15851 śniegowych “aniołków”.

Antarktyda wycieczka na Antarktydę
Na Antarktydzie zima jest przez cały rok

* Miejsca, gdzie występują najniższe temperatury, są: Syberia w Rosji, Finlandia i Mongolia.

* Przy temperaturze minus 40 stopni lub niższej, wydychana para może po chwili zamarznąć.

* Zimy stulecia w Polsce? Lata 1928/1929, 1939/1940, 1962/1963, 1986/1987, 1978/1979, 1986/1987. Aż sześć? Jak widać, zbyt często używamy tego określenia.

Zima stulecia 1929 w Polsce i Europie

Najsroższą zimą w ostatnich 100. latach w Polsce i w Europie był rok 1929. Do dziś zima 1928/1929 określana jest mianem Zimy stulecia.

Mróz i śnieg pojawiły się już w październiku, a potem było coraz gorzej. Zaspy śnieżne w niektórych miejscach miały po kilka metrów wysokości, co chwile odnotowywano kolejne rekordy minusowej temperatury. Skoczkowie skakali na nartach przy 30-stopniowym mrozie, a mróz był taki, że odwołano łyżwiarskie mistrzostwa Polski. Jednego tylko dnia, 11 lutego, w polskim wówczas Lwowie odnotowano 2 tys. osób z odmrożonymi uszami. Szyny kolejowe miały powierzchnię, po której ślizgały się koła pociągów. W Polsce zabrakło węgla do palenia w piecach domów, odwołano zajęcia w szkołach. Podobnie było w innych krajach Europy. Przez 24 dni marca występowały temperatury minusowe, w tym przez 6 dni przez całą dobę. Wiosna nadeszła dopiero w maju.

Zima ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zakopane ciekawostki
> Lody ciekawostki
> Ciekawostki o kolędach, teksty kolęd

bezpieczny e kantor wymiana walut Poprzedni post Wymień pieniądze w Internecie
ciekawostki o zwierzętach Afryki Następny post Ciekawostki o zwierzętach Afryki