Złote Globy: znamy nominowanych. Który film okaże się najlepszy?

Złote globy nagrody

Ogłoszono wszystkich nominowanych do nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Które filmy sięgną po Złote Globy za rok 2021?

13 grudnia ogłoszono kompletną listę nominowanych filmów, artystów i producentów, którzy powalczą o prestiżowe Złote Globy. Sprawdzamy, kto ma największe szanse na najważniejszą statuetkę w kategorii „Najlepszy Dramat”. Gdzie oglądać nominowane filmy?

Złote globy nagrody
Złote globy. Źródło: https://canalantigua.tv/golden-globes-2022-lista-completa-de-nominados/

Złote Globy – nominacje w kategorii „Najlepszy Dramat”

O tytuł najlepszego filmu dramatycznego powalczy pięć obrazów, które najbardziej zelektryzowało Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Nominowane filmy, to:

  • > Belfast (reż. Kenneth Brannagh)
  • > CODA (reż. Sain Heder)
  • > Diuna (reż. Denis Villeneuve)
  • > King Richard (reż. Reinaldo Marcus Green)
  • > Psie Pazury (reż. Jane Campion)

Gala rozdania Złotych Globów została zaplanowana na 9 stycznia 2022 roku. Bardzo często od wyników tych nagród zależy późniejsza ceremonia Oscarów. Co ciekawe, swoje typy można obstawiać często u legalnych polskich bukmacherów, którzy oferują zakłady specjalne na rozrywkę. 

Jednym z nich jest bukmacher Noblebet, a przygotowana przez Noblebet aplikacja mobilna pozwala stworzyć kupon w okamgnieniu. Jeżeli interesujesz się kinematografią i chcesz sprawdzić się we wskazywaniu zwycięzców poszczególnych kategorii, sprawdź ofertę bukmacherów w Polsce.

Warto dodać, że wokół tegorocznych nominacji narosło sporo kontrowersji, a niektóre stacje telewizyjne i artyści bojkotują ceremonię Złotych Globów. Wszystko przez brak kobiet o odcieniu skóry innym niż biały pośród nominacji dla najlepszych aktorek pierwszo- i drugoplanowych. Nas jednak najbardziej interesują filmy, które powalczą o tytuł najlepszego w kategorii dramatycznej. Oto nasze typy.

Belfast – konflikt irlandzki z innej strony

Bukmacherzy największe szanse na triumf dają irlandzkiemu filmowi Belfast, którego reżyserem jest urodzony w stolicy Irlandii Północnej Kenneth Brannagh. W rolach głównych pojawiają się Caitríona Balfe, Judi Dench, Jamie Dornan, Ciarán Hinds, Colin Morgan, a także Jude Hill.

Brannagh spogląda wstecz na swoje dzieciństwo w czasach trwającego w Irlandii konfliktu zbrojnego. Jest to jednocześnie jeden z najbardziej osobistych filmów tego uznanego aktora i reżysera. Pogrążający się w chaosie Belfast i rozterki jego mieszkańców widzimy oczami dziewięcioletniego chłopca.

Film spotkał się z wieloma pochwałami krytyków i zdążył już zdobyć kilka nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Oprócz nominacji do najlepszego dramatu, Belfast może otrzymać również Złoty Glob w kilku innych kategoriach. Mowa o najlepszym reżyserze, scenariuszu, dwóch aktorach drugoplanowych, aktorce drugoplanowej oraz piosence oryginalnej.

Diuna – nowatorskie spojrzenie na powieść Herberta

Twórczość literacka Franka Herberta ma na świecie wielu zwolenników. Nic dziwnego, że fani fantastyki na całym świecie czekali z niecierpliwością na kolejną adaptację słynnej Diuny. Tym razem za kamerą stanął Denis Villeneuve, reżyser filmów Blade Runner 2049, Sicario czy Prisoners. Film dostępny był w kinach studyjnych oraz multipleksach. 

Znany z nowatorskiego spojrzenia na współczesne kino, Villeneuve kroczy ścieżkami wytyczonymi przez poprzedników, których adaptacje Diuny nie przyniosły sukcesów. Mowa o filmie Davida Lyncha z 1984 roku oraz serialu telewizyjnym stacji Sci Fi Channel z roku 2000. Wśród zaproszonych do współpracy aktorów znaleźli się Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin czy Stellan Skarsgård.

Obraz ten to prawdziwy majstersztyk pod kątem wizualnym oraz dźwiękowym. To właśnie w tych kategoriach należy upatrywać największych szans Diuny na prestiżowe nagrody filmowe. O Złoty Glob powalczy również za najlepszą reżyserię oraz ścieżkę dźwiękową (skomponowaną przez Hansa Zimmera).

CODA – „czarny koń” wyścigu po nagrody filmowe?

Amerykanie uwielbiają „odgrzewać” zagraniczne historie filmowe i adaptować je do swoich własnych realiów. Nie inaczej jest w przypadku filmu CODA, który jest przeróbką francuskiego La Famille Bélier (pol. Rozumiemy się bez słów) z 2014 roku. Reżyserka Sian Heder sięgnęła po opowieść o słyszącej córce głuchych rodziców.

Ponieważ trudne życiowe historie zwykle dobrze sprzedają się w USA, film CODA ma spore szanse zaskoczyć podczas ceremonii rozdania najważniejszych nagród. Warto dodać, że prawo do dystrybucji obrazu wykupiła firma Apple za rekordowe 25 milionów dolarów. Produkcję można oglądać w Apple TV+ oraz w kinach studyjnych.

Warto dodać, że Troy Kostur otrzymał również nominację do Złotego Globu w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego. Konkurencja prezentuje się wyśmienicie, gdyż nominowani zostali również Ben Affleck, Jamie Dornan, Ciarán Hinds oraz Kodi Smit-McPhee. Oglądanie nominowanych w tym roku pozycji dramatycznych to czysta przyjemność.

Który film według Was ma największe szanse, by otrzymać prestiżową statuetkę Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej? Laureatów poznamy już 9 stycznia 2021, zatem pozostały jedynie trzy tygodnie do ceremonii. Jesteśmy ciekawi, jak nominacje do Złotych Globów przełożą się w tym sezonie na kolejne nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ogłoszenie short listy nominowanych do Oscarów, zapowiedziano na 8 lutego.

Złote globy 2021 / 1097 / zawsz