Złoto za kupę
Ciekawostki złoto
Uwaga, właściciele psów! Oddasz kupę psa – dostaniesz sztabkę złota! Niewiarygodne, lecz prawdziwe
Władze miasta New Taipei (Tajwan) miały już dość psich kup, a prośby do właścicieli psów, aby sprzątali po swych pupilach, nie skutkowały. Wymyślono więc oryginalną loterię, zachęcającą mieszkańców do zbierania psich kup. Każdy, kto służbom miejskim przyniesie psią kupę, otrzymuje los loterii. Trzy losy wkrótce zostaną zamienione na sztabki złota, każda o wartości 2.100 USD. Jak w każdej loterii – im więcej zbierze się losów – tym większa szansa na wygraną.
A może podobną loterię zorganizować w Warszawie i innych miastach Polski? Może nawet wspólna narodowa, gówniana loteria? Tylko kto będzie przyjmował kupy i wydawał losy? Strażnicy miejscy?
Ciekawostki złoto. Informacja na Sadurski.com od lipca 2011, foto: Wikipedia
Ciekawostki złoto
Złoto występuje też w wodach oceanów, jednak w bardzo małych ilościach. Gdyby wszystkie oceany wysuszyć, otrzymalibyśmy 15 tys. ton złota.
Ilość złota określana jest też w karatach. Złoto 24-karatowe (próba 1000) zawiera do 99,999 % złota.
Złoto płatkowe, plasterki lub złoty pył, dodawane są do ekskluzywnych potraw, także do niektórych napoi (złoto koloidalne) i słodyczy.
W starożytnej Grecji istniał mit o złotym runie. Była to skóra skrzydlatego barana pilnowana przez smoka Aresa, którą zabrał Jazon. W krajach Azji skóry baranów używano do wyławiania drobin złota z rzek. Po osuszeniu wyjmowano je z sierści. Dodajmy, ze pierwsze złote monety miały kształt przypominający… skórę zdjętą ze zwierząt.
Świat przeżywał co najmniej kilka okresów gorączki złota. Kilka razy miała ona miejsce w USA, w XIX wieku. Gorączka złota w Kalifornii (1848-49) zaczęła się po przypadkowym znalezieniu samorodka złota 24 stycznia 1848. Wieść o tym błyskawicznie się rozniosła. Handlarz Samuel Brannan wykupił wtedy wszystkie szpadle i sita w okolicy, sprzedając je potem poszukiwaczom złota za cenę kilkadziesiąt razy wyższą. Po ogłoszeniu informacji o złocie przez Kongres USA, do Kalifornii zaczęli ściągać ludzie za całych Stanów Zjednoczonych, a nawet z innych krajów. Ich liczba mogła wynosić nawet 100 tysięcy. Na gorączce złota najwięcej jednak zarabiali nie poszukiwacze, lecz spekulanci.
Zobacz też:
> Ekstremalne ciekawostki