Gdzie wymagane są znaki przeciwpożarowe?
Znaki przeciwpożarowe
Współcześnie można zdefiniować bezpieczeństwo jako stan pewności i spokoju, który ściśle wiąże się z poczuciem komfortu. Bezpieczeństwo oznacza również brak zagrożenia oraz niezawodną ochronę przed czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i życia. Stanowi również podstawową potrzebę, dlatego warto nieustannie dążyć, aby ją zaspokoić. W kontekście ryzyka wystąpienia pożaru należy maksymalnie ograniczyć zagrożenie od ognia dla ludzi, ich życia, zdrowia, mienia i środowiska. Można to uzyskać dzięki stosowaniu przepisów i norm przeciwpożarowych, wykorzystaniu zabezpieczeń technicznych oraz sprawnemu systemowi ratownictwa. Poprawne użycie znaków przeciwpożarowych w budynkach zwiększa poczucie bezpieczeństwa i szanse na przetrwanie w sytuacji zagrożenia.
Jak prawidłowo zabezpieczyć się przed pożarem?
Aktualne przepisy w sposób jasny i czytelny mówią, że w każdym budynku powinny znajdować się znaki informacyjne przeciwpożarowe. Piktogramy na nich umieszczone pozwalają na oznaczenie drogi pożarowej, ale także sprzętu pożarniczego, niezbędnego podczas akcji ratunkowej. Prawidłowe rozmieszczenie tabliczek wskazujących na kierunek drogi ewakuacyjnej czy odpowiednio oznaczone miejsce, gdzie znajduje się gaśnica sprawią, że ewakuacja będzie przebiegać sprawnie. Należy też zwrócić uwagę na konieczność użycia produktów z materiałów fotoluminescencyjnych. Tylko znaki przeciwpożarowe z takimi właściwościami są łatwiej zauważalne w przypadku słabej widoczności. Wówczas spełniają swoją rolę – pomagają odnaleźć właściwą drogę do wyjścia.
Nowe znaki ochrony przeciwpożarowej według normy PN-EN ISO 7010:2012
Duży wybór materiałów i rozwiązań technologicznych, pozwala na dobranie odpowiednich znaków. Znaki ochrony przeciwpożarowej z opisem lub bez spełniają normy potwierdzane odpowiednimi certyfikatami. Zgodnie z normą PN-EN ISO 7010:2012 opierają się na piktogramach, które są intuicyjne i zrozumiałe dla każdego, niezależnie od kraju zamieszkania. Są czytelnie dla każdego użytkownika, bez względu na to, jakim językiem codziennie się posługuje.
Znaki ochrony przeciwpożarowej wskazują na lokalizację sprzętu niezbędnego przy akcji gaśniczej, takiego jak gaśnice, instalacje gaśnicze, hydranty, drabin pożarowych, przycisków i telefonów alarmowych. Prawidłowe rozmieszczone oznakowanie jest niezwykle ważne – cenne minuty pozwalają szybciej służbom ratunkowym opanować sytuację.
Jak rozmieścić znaki ochrony przeciwpożarowej?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków wysokich i wysokościowych powinni oznakować znakami zgodnymi z Polskimi Normami:
- > drogi i wyjścia ewakuacyjne (z wyłączeniem tych w budynkach mieszkalnych) oraz pomieszczenia, w których zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi wymagane są co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne – znaki powinny dostarczać informacji niezbędnych do ewakuacji;
- > miejsca usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic;
- > miejsca usytuowania elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi;
- > miejsca usytuowania nasady umożliwiającej zasilanie przeciwpożarowej instalacji wodociągowej, kurków głównych instalacji gazowej oraz materiałów niebezpiecznych pożarowo;
- > pomieszczenia i tereny z materiałami niebezpiecznymi pożarowo;
- > drabiny ewakuacyjne, rękawy ratownicze, pojemniki z maskami ucieczkowymi, miejsca zbiórki podczas ewakuacji, miejsca lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych;
- > dźwigi dla straży pożarnej;
- > przeciwpożarowe zbiorniki wodne, zbiorniki technologiczne stanowiące uzupełniające źródło wody do celów przeciwpożarowych, punkty poboru wody oraz stanowiska czerpania wody;
- > drzwi przeciwpożarowe;
- > drogi pożarowe;
- > miejsca zaklasyfikowane jako strefy zagrożenia wybuchem.
Znaki przeciwpożarowe – podsumowanie
Od dawna wiadomo, że jedna iskra może wywołać wielki pożar. Ogień to żywioł, niszczy z wielką siłą wszystko, co napotka na swojej drodze. Znaki przeciwpożarowe, zwane też znakami ochrony przeciwpożarowej zabezpieczają obiekty przed pożarami i usprawniają prowadzone akcje ratunkowe. Oznaczają położenie dróg pożarowych, sprzętu pożarniczego, instalacji gaśniczych czy urządzeń sygnalizacji pożarowej. Wskazują obszary i materiały szczególnego zagrożenia pożarowego. Dlatego tak ważne jest wyposażenie zakładów pracy, fabryk i innych budynków oraz terenów przyległych w tablice zapewniające bezpieczeństwo przebywających tam osób.
Znaki przeciwpożarowe / link zdjęty 14.9.23, dziękujemy za współpracę
Zobacz też:
>