żółwie ciekawostki o żółwiach gady

Niezwykłe ciekawostki o żółwiach

Czas czytania:3 minut/y, 59 sekund/y

Żółwie ciekawostki i niezwykłe informacje o żółwiach dla dzieci i nie tylko

Podstawowe fakty o żółwiach

1) Żółwie, to gady. Można je spotkać na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Najczęściej występują na wyspach oceanicznych i w klimacie umiarkowanym ciepłym.

2) Żółwie występują na lądzie (w tym na terenach stepowych i pustynnych) oraz w wodzie (w wodach morskich, oceanicznych i na bagnach). Mogą się żywić roślinami lub polować na inne zwierzęta.

3) Na świecie sklasyfikowanych jest 356 gatunków żółwi i 122 podgatunków, istniejących od czasów nowożytnych. Z tej liczby 7 gatunków i 3 podgatunki uznawane są za wymarłe.

4) Żółwie podobnie jak inne gady, są zmiennocieplne. Uwielbiają wygrzewać się w słońcu i przesiadywać w ciepłych miejscach.

5) W Polsce na wolności występuje tylko jeden gatunek żółwia – żółw błotny. W naszym kraju jest on chronionym gatunkiem.

ogromny stary żółw lądowy
Ogromny, stary żółw lądowy. Wygląda, jakby miał ponad 100 lat!

Żółwie ciekawostki historyczne

6) Żółwie, podobnie jak krokodyle, są jednymi z najdłużej żyjących stworzeń na Ziemi. Według badaczy pierwsze gatunki żółwi wyodrębniły się ponad 215 milionów lat temu, a niektórzy twierdzą, że jeszcze wcześniej.

7) Żółwie były kiedyś wyjątkowym podarunkiem przywożonym przez marynarzy. Wiemy na przykład, że kapitan James Cook podarował żółwia królowi Tonga.

gad stary duży żółw
Niektóre żółwie przypominają żyjące niegdyś dinozaury

Fascynujące fakty o żółwiach

8) Żółw, to zwierzę dosyć długowieczne. Te, które możemy kupić w sklepach zoologicznych mogą żyć nawet 30 lat, zaś żółwie słoniowe mogą żyć 188 lat. Nie jest to jednak rekord – według naukowców najdłużej żyjący żółw o imieniu Adwaita mógł mieć nawet 255 lat.

9) Żółwie są jajorodne. Samice niektórych gatunków potrafią złożyć nawet kilkadziesiąt jaj naraz.

żółwie ciekawostki pożywienie pokarm jedzenie
Żółwie, w zależności od gatunku, żywią się nie tylko roślinami

10) Od temperatury jaka panuje w wykopanym przez samice gnieździe z jajkami, zależy płeć małych żółwików. W wyższych temperaturach z jaj wykluwają się samiczki, a w niższych samce.

11) Żółwie nie są w świecie zwierząt wzorowymi rodzicami. Samice najczęściej po zagrzebaniu jaj w głębokich gniazdach, odchodzą. Młode żółwiki po wykluciu najczęściej są w pełni samodzielne i wyglądają jak mała kopia ich rodziców.

żółw kolorowy żółwie ciekawostki informacje
Niektóre gatunki żółwi mają wielobarwną skórę. Są piękne!

Żółwie i niezwykłe rekordy

12) Największym żyjącym współcześnie żółwiem jest żółw skórzasty. Jest to zwierzę wodne. Dorasta do 2 metrów długości i nawet 400 kg wagi.

13) Większe gatunki żółwi są wolne i poruszają się z prędkością około 8 km/h. Dlatego, gdyż większość energii pochłania utrzymanie ich ciężaru. Mniejsze gatunki nie mają tego problemu, więc są szybsze. Najszybsze są jednak żółwie żyjące w wodzie. Mogą one płynąć z prędkością 35 km/h.

14) Po niektórych gatunkach krokodyli, największymi gadami są żółwie. Żółw skórzasty lub słoniowy przerasta długością i wagą większość gatunków krokodyli.

15) Wśród żółwi znajdują się również małe gatunki. Najmniejszy żółw świata, to Homopus signatus. Osiąga maksymalnie 8 cm długości. Żyje w południowej Afryce.

skorupa żółwia żółw lądowy
Skorupy niektórych żółwi maja oryginalny wygląd

Skorupa żółwia

16) Skorupa żółwia, to tak zwany zewnętrzny szkielet. Powstała w drodze ewolucji przez przekształcenie żeber, mostka i obojczyka tych gadów.

17) Skorupa składa się z dwóch części, zespojonych ze sobą. Górna nazywa się karapaksem, a dolna to plastron.

18) Kolory występujące na skorupach żółwi są zależne od tego, jakie zamieszkują środowisko. W cieplejszych obszarach żółwie mają jaśniejsze skorupy, w chłodniejszych ciemniejsze. Dzięki temu w nazbyt ciepłych regionach mogą odbijać nadmiar promieniowania słonecznego, a w zimnych pochłaniać je, aby dodatkowo się ogrzać.

19) Skorupa każdego żółwia jest tak samo unikalna, jak odciski palców człowieka.

żółw język pysk głowa
Żółw nie ma zębów. Przełyka spore kawałki żywności

Kolejne ciekawostki o żółwiach

20) Żółwie nie mają zębów. Zamiast nich mają rogowate listwy na krawędzi żuchwy i szczęki. Są one na tyle twarde i ostre, że zastępują im zęby.

21) Ponieważ żółwie nie mają zębów, są zmuszone do połykania większych fragmentów pokarmu. Najczęściej odrywają mniejsze fragmenty jedzenia przy pomocy pazurów lub „odgryzają” kawałki za pomocą silnych szczęk i listew rogowatych.

noga żółwia pazury
Noga i pazur starego żółwia lądowego. Żółwie ciekawostki

22) Nogi żółwi zakończone są łapami z wyodrębnionymi palcami, na końcu których znajdują się pazury. Ułatwiają one przemieszczanie się żółwiom, kopanie jam samicom, a także przytrzymywanie pokarmu podczas jedzenia.

23) Temperatura w której żółw czuje się dobrze, waha się od 25 do 35 stopniu Celsjusza. W innych temperaturach mały żółw może się rozwijać inaczej niż przedstawiciele jego gatunku.

24) Gatunki żółwi żyjące w klimacie umiarkowanym, gdzie występuje mroźna zima, hibernują. Oznacza to, że przesypiają okres zimowy.

żółw morski wodny ciekawostki żółwie wodne
Żółw morski bez powietrza może długo przebywać pod wodą

Żółwie morskie ciekawostki

25) Żółwie morskie mogą wstrzymać wdech nawet na 5 godzin. Pozwala im to na zanurkowanie na głębokość nawet 400. metrów, w poszukiwaniu pokarmu.

26) U wielu gatunków żółwi żyjących nawet częściowo w wodzie, można zaobserwować podobny sposób oddychania, jak u krokodyli. Wystawiają one ponad wodę nozdrza, aby oddychać i zastygają w bezruchu.

Żółwie ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Waran z Komodo
> Zwierzęta Afryki – ciekawostki
> Ciekawostki o sowach

województwo małopolskie ciekawostki zabytki atrakcje Poprzedni post Województwo małopolskie – ciekawostki
baszta Kazimierza Wielka ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Kazimierza Wielka – 15 ciekawostek