ramen zupki chińskie ciekawostki błyskawiczne instant

Wszystko o zupkach błyskawicznych (chińskich)

Czas czytania:4 minut/y, 15 sekund/y

Zupki chińskie ciekawostki!

Jak i kiedy powstały zupki błyskawiczne czy zupki chińskie? Czy faktycznie pochodzą z Chin? Jaki jest skład, czy są zdrowie, jak przygotować i jeść?

Kto wymyślił zupki błyskawiczne?

Zupki instant czyli popularne zupki chińskie to jedno z najpopularniejszych dań, które można przygotować w 5 minut. Opanowały właściwie cały glob, a w niektórych krajach można kupić w sklepach setki rodzajów takich zupek. Rāmen, od którego właściwie pochodzi ten produkt, jest obecny w kuchni azjatyckiej do czasów obecnych, a jego popularność jest równie wysoka jak popularność zupek instant.

Twórcą zupek błyskawicznych był Momofuku Andō (1910-2007), mieszkający w Japonii. Jako rodowity Japończyk doskonale rozumiał potrzebę szybkiego przygotowania dania, które zaspokoi głód. Jego rodacy, którzy wiecznie się spieszyli by pozałatwiać jakieś sprawy (czy to prywatne, czy to zawodowe) mieli ograniczone możliwości w swobodnym przygotowywaniu dań. I tak w 1958 roku narodził się pomysł przekształcenia rāmen w zupę instant, która składa się z kilku substancji smakowych i makaronu.

ramen zupki chińskie ciekawostki błyskawiczne instant
Do zupki chińskiej możemy wrzucić jakiś dodatek

Skąd wzięły się zupki chińskie?

Rāmen, to idealna propozycja dla miłośników azjatyckiej kuchni. To właśnie ta potrawa nadała początek produkcji zupek błyskawicznych. Danie to składa się przede wszystkim z bulionu, makaronu, dodatków mięsnych i przypraw. Pierwowzór tego dania jest bogatą kompozycją smaków i na tym przede wszystkim opiera się produkcja chińskich zupek.

Głównymi składnikami jest przede wszystkim liofilizowany (czyli pozbawiony wszelkiej wilgoci) makaron, który po zalaniu wodą pęcznieje i pochłania smak przypraw i dodatków. Dodatki, w zależności od rodzaju dania, to półprodukty, na przykład sproszkowany bulion roślinny lub mięsny, suszone warzywa czy mięso. Wszystko to wystarczy zmieszać, zapakować do torebeczki i dostarczyć do punktów sprzedaży.

Ze względu na ogromną popularność, zaczęto szukać alternatyw. Kilka lat temu powstały nowe odmiany zupek chińskich, które nawiązują do innych zup w Azji. Na przykład powstała zupa Phở instant, która zazwyczaj jest robiona z różnych rodzajów makaronu ryżowego.

ramen zupki chińskie ciekawostki błyskawiczne instant
Szybkie do przygotowania zupki chińskie są najbardziej popularne w krajach Wschodu

Skład zupek chińskich

Dla freaków zdrowego odżywiania nie jest to produkt wysokich lotów. Jednak raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na spełnienie takiej zachcianki. Szczególnie, gdy mamy mało czasu aby zrobić coś na szybko i będzie ciepłym daniem. Umiar wskazany jest przede wszystkim przez dużą zawartość tłuszczy utwardzonych, soli, glutaminianu sodu (którego ojczyzną jest zresztą Japonia). Także przez wzmacniacze smaku i zapachu, które oddziałują na nasze receptory, a przy tym podnoszą atrakcyjność produktu.

Oleje są obecne przede wszystkim w makaronie, który w trakcie procesu produkcyjnego jest smażony w wysokiej temperaturze, właśnie w oleju. Najczęściej jest to najtańszy olej rzepakowy lub olej palmowy. Przed zakupem trzeba koniecznie sprawdzać skład, gdyż najtańsze zupki chińskie mają w składzie olej palmowy, który jest uznawany za najgorszy z możliwych, który można użyć w trakcie produkcji. Co ciekawe, Europie i Stanach zjednoczonych odchodzi się już od smażenia w głębokim oleju i zastępuje się go suszeniem gorącym powietrzem.

ramen zupka chińska błyskawiczna instant
Zupka chińska czyli błyskawiczna – wcale nie musi pochodzić z Chin!

Pod względem odżywczym, nie oszukujmy się, zupki instant nie są wspaniałym produktem. Generalnie można je potraktować jako szybką przekąskę, którą można wzbogacić po swojemu. Podstawowy skład zawiera długą listę dodatków, które zazwyczaj nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem, ale też w małej ilości nie powinny szkodzić.

Co ciekawe, większość zupek jest wegetariańskich. Mogą je spożywać osoby, które są uczulone na gluten. Oczywiście jeśli ktoś kieruje się względami etycznymi, powinien również zwracać uwagę na to, czy w składzie znajdują się produkty kontrowersyjne pod względem ochrony środowiska.

ramen zupka chińska błyskawiczna instant
Niezbyt zdrowa, za to do zjedzenia już po kilku minutach

Zupka chińska niekoniecznie jest chińska

Na półkach w sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów zupek instant. Mogą to być nie tylko zupki typu rāmen, ale też na przykład takie odmiany, jak np. już wcześniej wspomnianej zupki Phở. Związane jest to z coraz większym popytem na tego typu dania oraz wzrost popularności kuchni azjatyckiej z takich regionów jak Wietnam, Tajlandia czy Korea Południowa.

W Polsce popularne jest określenie “zupki chińskie”, co teoretycznie może uchodzić za błąd, gdyż sugeruje ich pochodzenie. Jest to tylko skrót myślowy, który pozwala skategoryzować ten produkt w jedną kategorię. Co ciekawe, w swoim otoczeniu nie znajdziemy chyba osoby, która by nie spróbowała tego dania chociażby raz w życiu.

W wielu regionach świata, nawet w Polsce, znajdą się producenci, którzy nawiązują do tradycji regionalnych. I tak znane firmy w naszym kraju oferują na przykład zupę instant grzybową, flaki, ogórkową czy nawet żurek. Próbowanie zupek chińskich może się zatem przerodzić w swego rodzaju zabawę, którą można kontynuować w trakcie każdej podróży za granicę.

ramen zupki chińskie ciekawostki błyskawiczne instant
Rāmen. Zupki chińskie ciekawostki

Jak spożywać zupki instant?

Sposobów na spożywanie makaronu jest tyle, ile ludzi na świecie. Generalnie przez producenta został przewidziany jeden tradycyjny, czyli zalanie makaronu gorącą wodą. Jednak w Internecie można znaleźć dużo alternatywnych przepisów z wykorzystaniem zupek chińskich.

Makaron można zalać na całą noc jogurtem, a rano dodać surowej papryki, rzodkiewek, pomidorów czy innych ulubionych warzyw sałatkowych. Otrzymamy świetną sałatkę makaronową do pracy lub na śniadanie. Można też zrobić zapiekankę z kilku zupek lub ugotować “tradycyjny” rāmen z jajkiem i świeżym szczypiorkiem. To od nas zależy jak wykorzystamy naszą zupkę chińską.

Smacznego!

Zupki chińskie ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Polskie zupy – ciekawostki
> Sushi – ciekawostki
> Japońska kuchnia

komentarz polityczny komentarze satyryczne satyra polityka rysunek Poprzedni post Komentarz polityczny – kwiecień 2021
Neapol ciekawostki atrakcje zabytki Włochy Napoli Italia Italy Następny post Neapol – niesamowite fakty